به دلیل نگرانی‌های مربوط به قرنطینه روز جمعه شاهد افت قیمت نفت بودیم.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، ارزش طلای سیاه به پایین‌ترین حد 6 هفته اخیر رسیده است. در حالی که بعد از شروع واکسیناسیون تقاضا برای سوخت افزایش یافته بود، نفت در چند هفته اخیر به 85 دلار رسیده بود. اما حالا در حالی که دنیا به آغاز دوز سوم واکسیناسیون احتیاج دارد، نگرانی‌ها بابت قرنطینه‌های احتمالی افزایش یافته و در این شرایط شاهد افت قیمت نفت بودیم.

روز جمعه قیمت نفت با 4 درصد کاهش روبه‌رو شد، با این حال نباید انتظار داشته باشیم که آرامش به بازار نفت بازگردد. این اتفاق درست زمانی رخ داد که بازیگران صنعت نفت، سیگنال بازگشت عرضه را می‌دهند. شاید این خبر برای مصرف‌کنندگان کمی دلگرم کننده باشد چرا که آن‌ها منتظر کاهش قیمت بنزین هستند اما باید گفت که این بار افت قیمت نفت به سرعت روی قیمت بنزین تأثیر نخواهد گذاشت.

افت قیمت نفت، بی سابقه در 6 هفته اخیر

طبق اطلاعات منتشر شده، میانگین قیمت برای هر گالن گاز در روز جمعه به بالاترین حد در هفت سال گذشته یعنی 3.41 دلار رسید. این در مقایسه با 3.34 دلار یک ماه پیش و 2.12 دلار در سال گذشته افزایش یافته است. افت قیمت نفت آ»ریکا تا 4 درصد نیز بهای هر بشکه را به 75.37 دلار رساند، قیمتی که از 7 اکتبر مشاهده نشده است.

نفت خام در اوایل روز در بازاری سبز معامله شد؛ اما پس از اخبار مربوط به قرنطینه اتریش در محدوده منفی قرار گرفت. افزایش تقاضا یکی از عوامل کلیدی بهبود نفت در سال جاری بوده است و هرگونه نشانه‌ای مبنی بر یخ زدگی آن، فعالان بازار را نگران خواهد کرد. قرنطینه‌ها تقاضا برای فرآورده‌های نفتی را کاهش می‌دهد، زیرا مردم درسطح شهرها جابه‌جا نمی‌شوند و مشاغل تعطیل هستند. اگر این اقدامات فراتر از اتریش و سایر بخش‌های اروپا یا جاهای دیگر گسترش یابد، می‌تواند بازار را در معرض عرضه بیش از حد قرار دهد.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار در Oanda می‌گوید: بازار هنوز اساساً در موقعیت خوبی قرار دارد، اما اگر سایر کشورها از اتریش پیروی کنند، قرنطینه‌ها خطر آشکاری برای آن است. او افزود: حرکت به زیر 80 دلار می‌تواند اصلاح را عمیق‌تر کند، شاید قیمت را به سمت منطقه متوسط ​​70 دلار بکشاند.

قرارداد آتی دسامبر امروز منقضی می‌شود و قرارداد معاملاتی فعال‌تر برای تحویل ژانویه با 3.8 درصد کاهش به 75.44 دلار در هر بشکه رسیده است. معاملات آتی نفت برنت به عنوان یک معیار بین‌المللی، برای اولین بار از اول اکتبر تا کنون به 78.15 دلار رسید. هم  نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا و هم نفت برنت در مسیر چهارمین هفته متوالی ضرر قرار دارند که طولانی‌ترین شکست هفتگی از مارس 2020 است.

بایدن در پی یافتن راهی برای بهبود بازار نفت

در حالی که کاهش روز جمعه بزرگ‌ترین افت قیمت نفت از ماه جولای است، این کالا در چند هفته گذشته روند کاهشی داشته است. دولت بایدن بارها گفته است که در حال بررسی راه‌هایی برای کاهش باری است که افزایش قیمت نفت بر دوش مصرف‌کنندگان در قالب قیمت‌ بنزین وارد می‌کند، چرا که قیمت بنزین در حول و حوش بالاترین حد هفت ساله خود قرار دارد. یکی از گزینه‌های مورد نظر بایدن، استفاده از ذخایر استراتژیک نفت است.

لوئیز دیکسون، تحلیلگر ارشد بازار نفت در ریستاد انرژی گفت: ایالات متحده از تابستان به طور علنی در حال بررسی بازار نفت، به ویژه اوپک پلاس، برای کاهش عرضه و افت قیمت نفت بوده است و سایر کشورهای واردکننده مانند چین، هند و ژاپن در حال پیوستن به این گروه هستند.

با این حال، تحلیلگران خاطرنشان کرده‌اند که آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک نفت احتمالاً تأثیر طولانی مدت زیادی نخواهد داشت. UBS  در یادداشتی در 5 نوامبر به مشتریان خود گفت: در حالی که چنین تصمیمی منجر به کاهش قیمت می‌شود، ذخایر استراتژیک نفت فقط می‌تواند شکاف اختلالات تولید را به طور موقت پر کند، نه اینکه مشکلات ساختاری ناشی از سرمایه گذاری کم و افزایش تقاضا را برطرف کند.

نفت به طور پیوسته در طول سال 2021 صعود کرد و نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا در 25 اکتبر به بالاترین سطح هفت ساله خود یعنی 85.41 دلار رسید. از آن زمان تاکنون، افت قیمت نفت 11.5 درصد برآورد شده است. علیرغم افت قیمت اخیر، نفت ایالات متحده همچنان 55 درصد در سال 2021 افزایش یافته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *