سیاست های فدرال رزرو در مسیر تغییر اساسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، این بانک مرکزی بزرگ در پی افزایش تورم، تصمیم دارد تا کارها را به شیوه دیگری مدیریت کند. قرار بود امروز چهارشنبه مصادف با سوم نوامبر 2021 قرار بود جلسه‌ای مهم برگزار شود که فدرال رزرو آن را لغو کرده است. لغو این جلسه نشان از این دارد که این بانک مرکزی بزرگ، اقداماتی بیش از کاهش کمک‌های اقتصادی در نظر دارد. بانک مرکزی قصد دارد مسیر آینده خود را در دوران پساکرونایی ترسیم کند.

تقریباً تمام کسانی که منتظر این جلسه بودند، پیش بینی کردند که کمیته بازار آزاد فدرال سیاست گذار، پس از پایان جلسه دو روزه خود اعلام خواهد کرد که میزان اوراقی را که هر ماه خریداری می‌کند را کاهش می‌دهد. این اتفاق اجتمالاً پیش از پایان ماه نوامبر رخ خواهد داد.

با انجام این اقدام در مسیر تغییر سیاست های فدرال رزرو، این بانک مرکزی از سطح تاریخی حمایت اقتصادی خود فاصله خواهد گرفت و وارد رژیم جدیدی شده است که در آن همچنان از ابزارهای خود به میزان کمتری استفاده خواهد کرد.  اگرچه اقدام برای کاهش ماهانه 120 میلیارد دلار در خرید اوراق قرضه به خوبی اتخاذ شده است، اما همچنان خطراتی برای سیاست های فدرال رزرو وجود دارد که به کجا خواهند رسید؟

سیاست های فدرال رزرو بر چه مبنایی انتخاب خواهند شد؟

بیل انگلیش، مشاور ارشدسابق فدرال رزرو و استاد دانشکده مدیریت ییل در این رابطه می‌گوید: طیف بسیار گسترده‌ای از نتایج ممکن وجود دارد. فدرال رزرو باید زیرک و پاسخگو باشد. من نگرانم که بازارها فکر کنند که در مسیر ثابتی برای کاهش خرید قرار دارند و شروع به افزایش نرخ‌ها ‌کنند، در حالی که ممکن است چنین نباشند. آن‌ها ممکن است مجبور شوند سریع‌تر عمل کنند، ممکن است مجبور شوند برای افزایش قیمت‌ها آهسته‌تر اقدام کنند.

او ادامه می‌دهد: اگر اوضاع به همین منوال بگذرد، اولین افزایش نرخ در ژوئن 2022 اتفاق خواهد افتاد. برای پاول، کنفرانس خبری او پس از نشست پیش‌رو، باید فرصتی باشد تا تاکید کند که سیاست های فدرال رزرو در هر دو جهت در مسیری از پیش تعیین شده قرار ندارد. او باید توجه داشته باشد که هر دو طرف خطراتی دارند. البته، این خطر نیز وجود دارد که تورمی که ما شاهد آن بودیم پایدارتر از آن چیزی باشد که آن‌ها انتظار داشتند. من می‌خواهم از جرمی پاول بشنوم که از خطرات و سخت‌تر شدن سیاست‌ های فدرال رزرو سخن می‌گوید. شرایط برای بانک مرکزی چالش برانگیزتر شده است.

به هرحال شرایط حاصل از کرونا باعث شده تا سیاست های فدرال رزرو کمی آسان‌تر شود. چرا که به دلیل کاهش تولید ناخالصی داخلی، اشتغال و مسکن، سیاست‌های سختگیرانه راه حل ماجرا نخواهد بود.

مت میسکین، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری جان هنکاک، گفت: اظهارت بانک مرکزی دچار تغییر لحن شده است. شما به شش ماه قبل برگردید، می‌بینید که فدرال رزرو کاملاً بدبین بود. آن‌ها به تورم گذرا اطمینان داشتند، از عملکرد خوب اقتصاد اطمینان داشتند، و هنوز زمان لازم برای بهبودی را داشتند، لی شرایط واقعاً تغییر کرده است. بنابراین، ما شاهد تغییرات زیادی در نوع بیان بانک مرکزی هستیم.

فدرال رزرو دیگر تورم را گذرا نمی‌داند

در روزهای اخیر، پاول و همکارانش از لفظ «گذرا» در مورد تورم عقب‌نشینی کرده‌اند. در عوض، آن‌ها می‌گویند که افزایش قیمت‌ها قوی‌تر و طولانی‌تر از آنچه فکر می‌کردند بوده است، و تاکید می‌کنند که فدرال رزرو ابزار مناسب برای رسیدگی به این وضعیت، افزایش نرخ است.

میسکین در این رابطه گفت: فدرال رزرو در بیشتر 10 سال گذشته خواهان تورم بوده است و آن‌ها قادر به ایجاد آن با نرخ‌های بهره پایین نبودند. اما حالا تورم اینجاست، و فقط نشان می‌دهد که باید مراقب آرزوهایتان باشید! بنابراین، بیانیه پس از نشست احتمالاً منعکس کننده سیاست های فدرال رزرو و اعلام واقعیت‌های تورم و همچنین تغییر شکل اقتصاد در آینده پس از بحران خواهد بود.

بیشتر بخوانید: رییس فدرال رزرو آمریکا در مظان اتهام

نظرسنجی  از سرمایه گذاران

نظرسنجی CNBC نشان می‌دهد که سرمایه گذاران انتظار سرعت بیشتری برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو دارند. در میان تشدید نگرانی‌ها در مورد تورم، پاسخ دهندگان به نظرسنجی فدرال رزرو CNBC معتقدند که فدرال رزرو تصمیم خود را برای کاهش نرخ بهره در نشست پیش‌رو اعلام خواهد کرد و به طور قابل توجهی زودتر از پیش بینی قبلی افزایش نرخ بهره را آغاز خواهد کرد.

پاسخ دهندگان به این نظرسنجی اکثرا پیش بینی کردند که سیاست های فدرال رزرو منجر به کاهش خرید دارایی ماهانه خود در بیانیه در نوامبر خواهد شد. انتظار می‌رود فدرال رزرو 120 میلیارد دلار از خرید ماهانه خزانه داری و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن را به میزان 15 میلیارد دلار در ماه کاهش دهد.

اما میانگین ماه سپتامبر چشم‌انداز تهاجمی‌تری را پنهان می‌کند: 44 درصد از 25 پاسخ‌دهنده معتقدند فدرال رزرو تا ماه جولای نرخ بهره را افزایش می‌دهد، به این معنی که افزایش نرخ‌ها پس از پایان کاهش، تنها چند ماه ادامه خواهد داشت.

انتظارات از سوی فدرال رزرو برای کاهش و افزایش نرخ‌ها منبع انتقاد بسیاری از پاسخ دهندگان بود: 60 درصد معتقدند که تورم به اندازه کافی نگرانی بزرگی است و بانک مرکزی باید اکنون خرید دارایی‌ها را متوقف کند.

پیتر بوکوار، مدیر ارشد سرمایه گذاری در گروه مشاوره بلیکلی، گفت: ایده فعلی فدرال رزرو برای مقابله با تورم این است که ترازنامه خود را از 8.5 تریلیون دلار تا ژوئیه آینده به حدود 9 تریلیون دلار برساند و همچنان نرخ‌های آن صفر باشد. تورم و واکنش بازار اوراق قرضه در شرف غلبه بر فدرال رزرو هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *