1. خانه
  2. منتخب سردبیر
  3. حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال؛ رویایی ناممکن!
منتخب سردبیریادداشت

حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال؛ رویایی ناممکن!

فیلترشدن شبکه های اجتماعی

با فیلترشدن شبکه های اجتماعی طی سه ماه اخیر، کسب و کارهای اینترنتی با آسیبهای فراوانی روبه رو شده اند و هر روز شاهد تعطیلی و خسارت به این مجموعه هستیم.

هلدینگ نیک اندیش نیز یکی از مجموعه های بزرگ در حوزه اقتصاد دیجیتال است که به دلیل شرایط وخیم قطعی و محدودیتهای اینترنتی مجبور به توقف فعالیت خود در حوزه صرافی های دیجیتالی شده است.

یادداشت زیر از مدیر عامل این هلدینگ وحید والی است که از نظر مخاطبان برات نیوز می گذرد.

بیش از سه ماه است که از اعمال محدودیت های شدید بر اینترنت میگذرد، این محدودیتها صرفا فیلتر کردن برخی سایتها و شبکه های اجتماعی نبوده است.

بلکه دسترسی به بسیاری از ابزارهایی که برای توسعه وب سایتها نیز مورد نیاز است کاملا از بین رفته و یا با اختلالات شدید همراه بوده است.

این آشی که مسولان برای کسب و کارها پخته اند، احتمالا به سبب داشتن آشپزهای فراوان، چنان شور شده است که در ساعاتی از روز کلا به هیچ طریقی نمیتوانیم به وب سایتهایمان دسترسی داشته باشیم

و طبیعتا مشتریهای کسب و کارها هم همین مشکل را تجربه میکنند.

حالا هر چقدر که جناب وزیر بفرماید که اختلال جزیی بوده است و رفع شده است، باورش امکان پذیر نیست زیرا که دم خروس پیدا و آشکار است و هر روز با انواع و اقسام مشکلات در حال سرشاخ شدن هستیم.

فیلترشدن شبکه های اجتماعی و مهاجرت فزاینده متخصصان

تحریمها، فیلترشدن شبکه های اجتماعی و محدودیت های علیه کسب و کارهای ایرانی از خارج و فشارهای و محدودیت های داخلی باعث شده است، اکثر کسب و کارها قسمت اعظم درآمدشان را از دست بدهند.

این کاهش درآمد حتی به شرکت های بزرگ و حتی اپراتورهای تلفن همراه که بستر اینترنت بسیاری از مشترکانشان بوده اند نیز رسیده است و در نامه های که در اینترنت منتشر شده کرده اند از افت

درآمدی روزانه چند میلیاردی تا چند هزار میلیاردی شان نوشته اند.

با این تفاسیر فقط کسب و کارهای بر بستر های شبکه های اجتماعی نیستند که از بین رفته اند و یا تعدیل نیروی زیادی داشته اند.

این موج تعدیل نیرو و کاهش درآمد تقریبا اکثر کسب و کارهای آنلاین و شرکت های خصوصی را نیز تحت تاثیر گذاشته است.

در این میان کشورهای همسایه مانند امارات در حال ماهیگیری از این اوضاع هستند و با زرق و برق زیاد در حال جذب نیروی های نخبه ایران هستند.

آمار مهاجرت متخصصان در همه حوزه ها بیشتر شده است و متاسفانه حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال ، بیشتر به یک آرزوی دست نیافتنی و رویای ناممکن تبدیل شده است، زیرا که لازمه اقتصاد دیجیتال وجود بستر آن است.

بستر اقتصاد دیجیتال اینترنت است، برای ارتباط آزاد و برای تحقق اقتصاد دیجیتال باید زمینه آن فراهم شود نه اینکه مرتبا زمینه آن محدودتر شود.

عرایض بنده در تضاد با توسعه شبکه ملی اطلاعات نیست، اتفاقا یکی از گامهای مهم در توسعه اقتصاد دیجیتال همین شبکه اینترنت ملی امن و پر سرعت است.

ولی قطع دسترسی ها به اینترنت آزاد و اجبار کردن کسب و کارها به حضور در این شبکه کاملا در تضاد با این هدف استکسب و کارها در جایی حضور دارند که مردم در آنجا حضور داشته باشند، اول باید اعتماد مردم نسبت به پلتفرمهای پیامرسان و شبکه های اجتماعی داخلی جلب شود و سپس خود به خود کسب و کارها هم به همان سمت حرکت میکنند.

ذکر این نکته بسیار مهم است که اقتصاد دیجیتال صرفا به معنای خرید و فروش کالا در بستر اینترنت یا شبکه های اجتماعی داخلی نیست، که با کوچ مردم و کسب و کارها به شبکه های اجتماعی داخلی  و معامله با یکدیگر مشکل حل شود.

حرکت کردن بر لبه تکنولوژی و دانش همواره نیازمند ارتباط با جهان خارج است، و بسیاری از کسب و کارهایی که بر مبنای  تکنولوژی هستند برای ارائه سرویسهایشان نیازمند ارتباط با دنیای خارج از اینترنت ملی هستند.

نمونه اش صرافی های رمز ارز داخلی، چه در قالب پلتفرمهای p2p و چه در قالب پلتفرمهای OTC همگی نیازمند این هستند که با سرورهایشان در  خارج از ایران در ارتباط باشند. نه فقط کسب و

کارها بلکه مشتریانشان هم نیازمند این هستند که مرتبا با دنیای بیرون در ارتباط باشند.

حتی بر فرض اینکه این کسب و کارها همه سرورهایشان را به ایران منتقل کنند باز هم بدون داشتن سرورهایی در خارج از ایران و ارتباط با آنها نمیتوانند به راحتی به کاربرانشان سرویس دهند، متاسفانه

این اتفاقی است که طی ماههای گذشته رخ داده است و سرویس دهی بسیاری از این شرکت ها را با اختلال مواجه کرده در نتیجه نارضایتی مشتریان را هم به دنبال داشته است.

تصمیمات سلیقه ای گاه و بیگاه مسولان و بی انگیزگی سرمایه گذاران

همه این مشکلاتی که صرافی های رمز ارز با آن مواجه هستند را در کنار تصمیمات سلیقه ای گاه و بیگاه مسولان بانک مرکزی و شاپرک و اینماد و باقی نهادها قرار بدهیم میبینیم عملا سرمایه گذار در این

شرایط هیچ علاقه ای به سرمایه گذاری در این شرکت ها ندارد و خود شرکت ها هم نسبت به ادامه فعالیتشان دچار تردید میشوند.

تصور بفرمایید سقف تراکنش های صرافی های رمز ارز را به روزانه بیست و پنج میلیون کاهش داده اند. احتمالا یکی از دلایلش  بخاطر نظارت بیشتر و جلوگیری از افزایش نرخ ارز بوده است.

در طی همین مدت کوتاه که این اتفاق افتاده، هم نرخ ارز بالاتر رفته و هم معاملات بر بستر تلگرام و واریز به حساب به حساب هم بیشتر شده است.

معاملاتی که هیچ نظارتی بر آن نیست و احتمال کلاهبرداری در آن هم طبیعتا بیشتر است.

برعکس به نظر بنده وجود صرافی های رمز ارز ایرانی و حمایت دولت در راستای افزایش عمق این صرافی ها میتوانست هم در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال به کشور کمک کند و هم در راستای تقویت پول ملی.

فرصتی که البته به نظر من از دست رفته است و با محدودیت های زیادی که اعمال شده است، میل به تلاش در این راه در بخش خصوصی هم به وضوح کاهش پیدا کرده است.

در نهایت تصور بنده این است که افزایش محدودیت ها علاوه بر اینکه فرصت ها را برای توسعه اقتصاد دیجیتال از بین میبرد، علاقه کارآفرینان و سرمایه گذاران به فعالیت در حوزه های بر مبنای

تکنولوژی مانند بلاکچین و هوش مصنوعی را کاهش میدهد. کارافرینان این حوزه که در ایران هستند بیشتر به سمت کسب و کارهای سنتی سوق پیدا میکنند.

از آن سو هم  احتمالا متخصصان و نخبه های بیشتر جلای وطن بگویند و بجای اینکه در کشور خودشان مفید باشند، از علم و دانششان، کشورهای دیگری استفاده خواهد کرد.

طبیعتا به عنوان فردی که بیش از یک دهه در فضای کسب و کارهای آنلاین ایران بوده ام و تلاش کرده ام با هر سختی و مشکلی که وجود داشته، ناامید نشوم و ادامه بدهم.

نسبت به اوضاع کنونی نگرانم. وامیدوارم با اتخاذ تصمیمات صحیح در سطح کلان کشور، ازین شرایط خاص به سلامتی عبور کنیم.

وحید والی

مدیر عامل هلدینگ نیک اندیش

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست