1. خانه
  2. فناوری
  3. مرکز ملی رقابت، مسئول قیمت گذاری اینترنت ثابت شد
فناوریمنتخب سردبیر

مرکز ملی رقابت، مسئول قیمت گذاری اینترنت ثابت شد

بازار اینترنت ثابت

مرکز ملی رقابت با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان نظام صنفی رایانه ای دستورالعمل بازار اینترنت ثابت را تدوین می کند.

به گزارش برات نیوز، با بررسی بازار اینترنت ثابت، شورای رقابت این بازار را مصداق بازار انحصاری تشخیص داد و مرکز ملی رقابت به تنظیم دستورالعمل قیمت مکلف شد.

شورای رقابت اعلام کرد که با بررسی‌های لازم در خصوص بازار اینترنت ثابت، این شورا به استناد مفاد بند ۵ ماده ۵۸ قانون  سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، این بازار را مصداق بازار انحصاری دانست.

بر همین اساس، مرکز ملی رقابت به ارائه دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار اینترنت ثابت مکلف شد.

گفتنی است؛ مرکز ملی رقابت باید این دستورالعمل را با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و نظر خواهی از سایر ذی نفعان، تهیه و جهت تصویب به شورای رقابت ارائه کند.

این درحالی است که حوالی نیمه سال جاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده بود که تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت، ۱۱میلیون

و ۳۵ هزار و ۲۴ نفر را شامل‌ می‌شود که ضریب نفوذ را به ۱۳.۰۳ رسانده، این در حالی است که تا پایان سه ماهه چهارم ۱۴۰۰، تعداد مشترکان ارتباطات پهن‌باند ثابت، حدود ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار

نفر بوده و ضریب نفوذ به ۱۳.۱۵ رسیده بود.

بررسی آمار تفکیک تعداد مشترکان پهن باند ثابت

تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت نشان می‌دهد تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، بیشترین کاربران از فناوری xDSL (شامل ADSL و VDSL که سرعت بیشتری دارد) استفاده می‌کنند که بالغ بر ۸ میلیون و ۶۷۸ هزار ۱۰۷ کاربر است.

در جایگاه دوم،  اینترنت TD-LTE قرار دارد که بالغ‌بر یک میلیون و ۷۵۸ هزار و ۳۴۳ کاربر است.

پس از آن، کاربران وای‌فای هستند که ۳۸۸ هزار و ۹۷۷ مشترک را شامل می‌شوند.

کاربران FTTx یا اینترنت فیبر نوری، در جایگاه بعدی قرار دارند که ۲۰۹ هزار و ۷۱۹ مشترک هستند.

اینترنت ADSL با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی (اتفاقی که در دایال‌آپ رخ می‌داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می‌آورد.

اتصال اینترنت ADSL را می‌توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید ندارد.

این سرویس با محدودیت‌هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت‌برثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه‌روست.

در مقابل، اینترنت VDSL روی بسترهای کابل‌های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی‌کند و نیاز به کابل‌کشی دارد.

سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل‌های فیبر نوری است و از کابل‌های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی‌کند و کابل‌های فیبر نوری انتقال‌دهنده اطلاعات هستند.

به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال‌های نوری، کیفیت و سرعت بیش‌تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می‌تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس‌دهنده ارایه دهد و سرعتی بالغ بر یک گیگابیت دارد.

اینترنت TD-LTE نیز حداکثر سرعت آزمایشگاهی ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، ۴۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است.

محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن‌ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال‌های رادیویی، تعرفه بالاتر به دلیل نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست