درحالی که شایعاتی مبنی بر ثبت سفارش واردات لوازم خانگی خارجی منتشر شده، وزارت صمت این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که وزارت صمت مدعی است از سال 97 تاکنون هیچ ثبت سفارشی در خصوص واردات لوازم خانگی خارجی انجام نشده است .

در همین حال چند روز پیش، مقام معظم رهبری در دستوری به رییس جمهوری درخواست ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای را صادر کرد.

دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی

این دستور رهبری مبنی بر ارسال نامه ای از سوی جمعی از تولید کنندگان لوازم خانگی به محضر رهبر انقلاب بوده که دراین نامه این تولیدکنندگان خواستار جلوگیری از واردات لوازم خانگی کره ای بودند.

درمتن نامه رهبری خطاب به رییس جمهوری آمده است:

جناب رئیسی- رئیس جمهور محترم

“این موضوع بسیار مهمی است. اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت‌های داخلی است که تازه توانسته اند قدری روی پا بایستند، جداً جلوی این مشکل را سد فرمائید”.

پیرو این نامه رئیس دفتر رئیس جمهور نیز طی نامه‌ای به وزیر صنعت و وزیر اقتصاد اعلام کرد که از واردات محصول نهایی لوازم خانگی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: منع واردات و افزایش قاچاق لوازم خانگی

به دنبال دستور رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات محصولات کره ای ، غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم در نامه‌ای خطاب به فاطمی امین و خاندوزی وزرای صمت و اقتصاد مخالفت رئیس‌جمهور با واردات لوازم‌خانگی کره‌ای را اعلام کرد.

درهمین حال با توجه به دستور رهبری در خصوص جلوگیری از واردات لوازم خانگی و انتشار شایعاتی در خصوص ثبت سفارشات لوازم خانگی کره ای وزارت صمت این موضوع را تکذیب کرد.

تکذیب وزارت صمت 

درهمین راستا، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت انتشار برخی شایعات درخصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرد.

 سعید عباسپور در ادامه گفت: از سال ۱۳۹۷ هیچ‌گونه ثبت سفارشی در محصولات کره‌ای و خارجی نداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دولت دوازدهم در سال ۹۷ به منظور حمایت از تولید کالای داخلی، جلوگیری از تشدید قیمت ارز و تعادل بخشی و کنترل مصارف ارزی نسبت به گروه بندی کالاهای وارداتی اقدام کرد.

  ثبت سفارش بسیاری از این اقلام و کالاها نیز در سال 97 به بعد ممنوع اعلام شد.

عباسپور در این خصوص اضافه کرد: بر اساس همین تصمیمات گرفته شده، ثبت سفارش از جمله انواع یخچال، ماشین لباسشویی و…  از سال ۱۳۹۷ تاکنون ممنوع بوده است.

عدم ثبت سفارش هیچ گونه لوازم خانگی از سال 97 تاکنون

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت همچنین تأکید کرد:

ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی از جمله کره ای در جهت حمایت حداکثری از تولید داخل مورد تاکید حاکمیت بوده و بر همین اساس این محدودیت‌ها در حوزه ثبت سفارش گروه کالاهای مورد نظر همچنان تداوم دارد.

عباسپور ضمن اشاره با این موضوع که وظیفه وزارت صمت در بحث واردات صرفا ثبت سفارش است و از سال ۹۷ تاکنون هیچ گونه ثبت سفارشی در حوزه لوازم خانگی وجود نداشته است، تصریح کرد:

تحریم‌ها و خروج شرکت‌های لوازم خانگی خارجی باعث شد تا شرکت های داخلی به دنبال توسعه داخلی سازی قطعات و شرکت های جایگزین بین المللی بروند.

وی ادامه داد: برای تحقق این موضوع، اطمینان از حمایت های دولت ضروری است که در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هیچ گونه برنامه ای برای حضور برندهای خارجی در این صنعت کشور ندارد.

این درحالی است که  اخیرا اخباری مبنی بر بازگشت محصولات خارجی به بازارهای داخلی از جمله دو برند کره ای معروف منتشر شده بود.

ابهام در آزادسازی واردات

اما با توجه به سیاست‌های کشور مبنی بر توسعه و رشد تولید داخلی و حمایت از آن، برخی از کارشناسان براین باورند که واردات لوازم خانگی خارجی از جمله کره ای دور از ذهن است .

درهمین حال مسوولان دولتی مرتبط با این حوزه نیز وجود چنین موضوعی را تکذیب کرده و اعلام داشته اند که فعلا چنین سیاستی مبنی بر بازگشت برندهای خارجی از جمله کره ای در دستور کار دولت سیزدهم نیست.

دراین میان مقام معظم رهبری و دولت سیزدهم براین باورند که تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی پس از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا تازه خود را جمع و جور کرده و توانسته اند از پس تولید داخلی بربیایند.

رشد 8.7 درصدی تولید در سال جاری

به طوری که در بررسی انجام شده از آمارهای رسمی وزارت صمت در سال جاری آمده است که ۲‌میلیون و ۶۱۰ هزار دستگاه لوازم‌خانگی بزرگ شامل: انواع تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباس‌شویی و کولر آبی درداخل کشور تولید شده است .

درهمین حال، در مدت مشابه در سال گذشته ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه از این محصولات تولید شده بود.

با توجه به آمارارائه شده باید درنظرداشت که محصولات تولیدی در مقایسه با سال گذشته در مدت مشابه با رشد 8.7 درصدی همراه بوده است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *