1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. فریلنسری در کشور، شغل رسمی شد
دسته‌بندی نشده

فریلنسری در کشور، شغل رسمی شد

فریلنسری

طبق آیین نامه حمایت از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، برای اولین بار فریلنسری در کشور به عنوان شغل به رسمیت شناخته شده است.

به گزارش برات نیوز، اخیرا وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را تصویب کرده‌اند.

طبق آیین نامه حمایت از فریلنسرهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، تسهیلات ویژه‌ای برای آنها مانند ایجاد پایگاه برای اعتبار سنجی فریلنسرها، بیمه آن‌ها و تسهیلات دیگر درنظر گرفته شده است.

بر این اساس، این آیین نامه از ۱۰ ماده تشکیل شده است و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور طبق یکی از همین مواد موظف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت‌های فعالان حوزه آزادکاری در سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه نسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام کرده و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل موضوع تبصره ۱ این ماده است.

در این خصوص رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران معتقد است آیین نامه حمایت از فریلنسرها، آیین نامه خوبی بوده و عدم اجبار به استفاده از آن هم نکته مهمی است که باعث می‌شود که آزادکاران درصورت تمایل از بخش‌های مثبت آیین‌نامه مذکور استفاده کنند.

عطا خلیقی می گوید: تا به حال فریلنسری در کشور به عنوان شغل به رسمیت شناخته نشده‌ است اما طبق این آیین‌نامه فریلنسرها در تعامل کسب‌وکاری با شرکت‌های خصوصی و افراد از پشتوانه بهتری برخوردار خواهند بود و حتی می توانند پروژه‌های دولتی بگیرند و فعالیت کنند.

وی می افزاید: همانگونه که گفته شد این آیین نامه هیچ اجباری برای استفاده از بندهای آن برای فعالان این حوزه ایجاد نکرده است اما اگر شخصی بخواهد کار دولتی انجام دهد و از نظر حقوقی بخواهد تعامل بهتری داشته باشد و شکایتش مورد پذیرش قرار بگیرد و خود را بیمه کند، می‌تواند از شرایطی که بخش خصوصی برای استانداردسازی فریلنسرها در نظر گرفته را بپذیرد و از امکانات این طرح استفاده کند.

گفتنی است فریلنسر به شخصیت حقیقی اطلاق می‌شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه‌ای و پاره وقت و به صورت حق الزحمه‌ای در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در زمینه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتال فعالیت می‌کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست