1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. مقررات جدید صرافی ها برای فروش ارز
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

مقررات جدید صرافی ها برای فروش ارز

ارز دولتی

ارز مصرفی متقاضیان یا ارز دولتی تنها برای مصارف تعریف شده در فهرست بانک مرکزی به آن ها اختصاص می یابد.

به گزارش برات نیوز، بانک مرکزی از شبکه صرافی‌های کشور خواسته است در صورتی که متقاضیان درخواست خرید ارز برای مصارفی غیر از مصارف تعریف شده در فهرست ۲۵ گانه دارند، به بانک مرکزی اعلام کنند.

این درحالی است که مشکلات بسیاری در تامین ارز درکشور وجود دارد و وضعیت اقتصادی بسیار متاثر از این موضوع شده است.

ازطرفی با توجه به اینکه نمایندگان مجلس براین باورند که ارز دولتی دربسیاری از موارد صرف موضوع مورد نظر به نفع جامعه و مردم نمی شود در نظردارند تا این ارز را حذف کنند.

از اینرو موضوع نظارت بر صرف ارز دولتی و اختصاص به متقاضیان باید جدی تر بررسی شود .

درهمین راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در بخشنامه ای که به شبکه صرافی‌های کشور ابلاغ کرده است، ضمن تأکید بر تداوم روند تخصیص ارز به‌صورت اسکناس با مصارف خدماتی 25 گانه، از شبکه صرافی های کشور خواسته است درصورتی که متقاضیان درخواست خرید ارز برای مصارفی، به جز مصارف تعریف شده در فهرست مذکور دارند، به بانک مرکزی اعلام کنند.

سرفصل های 25 گانه اختصاص ارز دولتی

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، تخصیص ارز در سرفصل‌های خدماتی شامل ارز مسافرتی، زیارتی، درمانی، دانشجویی و دانش‌آموزی، هزینه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، هزینه شرکت‌های بیمه ایرانی و هزینه شرکت در نمایشگاه های خارجی می شود.

همچنین هزینه حقوق و مزایای کارکنان خارجی شاغل در ایران، رانندگان ترانزیت، برگزاری همایش‌های بین المللی و اعطای جوایز جشنواره ها، آزمایش های علمی و گواهینامه های بین المللی، خرید امتیاز پخش فیلم و فرصت مطالعاتی از دیگر سرفصل های تعیین شده در این فهرست است.

از دیگر عناوین تعیین شده برای اختصاص ارز دولتی حق عضویت و ثبت نام در سازمان های بین المللی و چاپ مقالات علمی، شرکت های اعزام کننده زائران به عتبات عالیات و عمره مفرده، ثبت نام در آزمون های بین المللی، حف الوکاله دعاوی خارجی، هزینه اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی و شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور است.

افزایش میزان ارز مورد نیاز متقاضیان تا 2200 یورو

شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور، خدمات کنسولی سفارتخانه های خارجی، هزینه های ارزی شرکت های مسافرتی و گردشگری، هزینه های حمل و ترانزیت و توزیع محموله های پستی و تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی و ارز ماموریتی از دیگر موارد مطرح شده در فهرست 25 گانه است .

این موارد تعیین شده کما فی السابق و بدون تغییر در شرایط فروش ارز ادامه دارد، ضمن اینکه میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی نیز از 2000 یورو به 2200 یورو افزایش یافته است.

براساس این گزارش، در بخشنامه بانک مرکزی، تصریح شده است صرافان صرفا مجاز به تخصیص ارز در سرفصل های اعلامی هستند.

 و درصورتی که سرفصل خدماتی موردنیاز متقاضیان در سرفصل های اعلامی وجود ندارد، بانک مرکزی آمادگی دارد مراتب را حسب اعلام کانون صرافان، بررسی و در این خصوص اقدام کند.

انتقال افراد از شهرها با اتوبوس برای دریافت ارز دولتی

طی ماه‌های اخیر، بارها گزارش های مختلف از سوءاستفاده دلالان از ارز تخصیص یافته در سرفصل نامشخص خدماتی در بازار با روش‌هایی همچون استفاده از کارت های ملی اشخاص متعدد برای خرید این ارز از شبکه صرافی های مجاز و فروش در بازار غیررسمی منتشر شده است.

در برخی از این موارد، حتی دلالان با اتوبوس، اقدام به انتقال افراد مختلف از سایر شهرها با هدف استفاده از کارت ملی و دریافت ارز مصرفی متقاضیان از آنها در ازای پرداخت مبالغ جزئی، با هدف سوداگری و فروش ارز در بازار غیررسمی به قیمت های بالاتر کرده بودند.

 که همین امر، از علل ایجاد التهاب در بازار ارز با هدف سوداگری و کسب سودهای نامتعارف در این بازار بود.

تاکید بانک مرکزی بر روند مطلوب تامین نیازهای ارزی متقاضیان دربازار

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر، بارها به روند مطلوب تأمین نیازهای ارزی متقاضیان در بازار ارز، به‌صورت اسکناس و ارز تجاری اشاره کرده است.

براساس این گزارش، رشد قابل توجه معاملات ارز به صورت اسکناس، در بازار متشکل ارزی و معاملات ارز تجاری در بازار نیما، از ابتدای سال جاری تاکنون، نسبت به سال گذشته، به وضوح حاکی از وضعیت مطلوب تأمین نیازهای ارزی متقاضیان در کشور، باوجود برخی فضاسازی های روانی در این بازار است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست