در حالی که استقبال از صنایع غذایی حلال در سراسر دنیا افزایش یافته است، سازمان ملی استاندارد ایران از صدور بیش از ۱۰۰ تاییدیه حلال برای محصولات و کالاهای ایرانی خبر داده است.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که در سراسر دنیا نزدیک به ۲۵۰ نشان حلال در حال استفاده است و مسلمانان و غیر مسلمانان از غذای حلال استقبال می کنند.

در همین حال، افزایش تقاضا برای غذای حلال تا جایی با روند صعودی همراه شده که مردم در سراسر نقاط جهان از این صنایع غذایی در روزمرگی زندگی خود استفاده می کنند.

گردش مالی بیش از ۴ هزار میلیارد دلاری صنعت حلال در دنیا

بر اساس اعلام آمارهای موجود، صنعت حلال تاکنون توانسته بیش از 4 هزار میلیارد دلار گردش مالی در دنیا را رقم زند.

بر همین اساس، برخی از کارشناسان و فعالان حوزه صنایع غذایی معتقدند که گردش مالی بالای این صنعت غذایی، ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد.

در همین حال، تفاوت صنایع غذایی حلال با سایر غذاها در سایر نقاط دنیا این است که در این صنایع غذایی تمامی مواد غذایی که در اسلام حرام اعلام شده استفاده نمی شود.

صنایع غذایی حلال مورد استفاده مسلمانان و غیر مسلمانان در سراسر دنیا

به همین منظور برخی از مسلمانان دنیا از صنایع غذایی حلال استفاده می‌کنند و حتی غیر مسلمانان نیز از این مواد غذایی استقبال می‌کنند.

نکته قابل تامل این است که  مالزی به عنوان قطب جهانی غذای حلال در کشور شناخته شده و دراین حوزه گام های مثبتی برداشته است .

اما باید توجه داشت که برزیل نیز یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت و تجارت کشاورزی در دنیا است .

در همین راستا ، بخش قابل توجهی از صادرات این کشور را تولیدات صنایع حلال شامل می شود.

ایران ، مصر و کشورهای عربی مهمترین خریدار محصولات گوشتی برزیل

به طوری که از جمله مهمترین خریداران محصولات گوشتی برزیل، ایران، مصر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، قطرهستند .

بر اساس این گزارش، کشورهای تولیده کننده صنایع غذایی حلال باید در نظر داشته باشند که به منظور رشد و توسعه فعالیت خود در حوزه غذا، باید استانداردهای مورد نیاز و ضروری را رعایت کنند.

این در حالی است که با توجه به رشد مصرف صنایع غذایی حلال و کسب جایگاه ویژه برای این برند، تولیدکنندگان صنایع غذایی فعال در کشور نیز سعی بر این داشته اند که محصولات غذایی خود را با برند حلال در بازارهای جهانی عرضه کنند.

65 درصد صنعت حلال متمرکز در حوزه صنایع غذایی

بر اساس آمار اعلام شده درحدود 65 درصد صنعت حلال در حوزه صنایع غذایی خلاصه شده که بخش عمده این صنایع غذایی را گوشت دامی و مواد پروتئینی شامل می شود.

البته در گزارش های آماری آمده است که  ۱۳ درصد صنعت حلال نیز شامل صنعت مد و لباس می شود.

همچنین حدود ۸ درصد فعالیت‌ها ی این برند نیز مربوط به تولید صنایع توریسم است که آن را توریسم حلال عنوان می کنند.

۳ درصد از این برند نیز به بخش تولید دارو و دو درصد دیگرنیز در حوزه محصولات بهداشتی و آرایشی اختصاص یافته است.

اطمینان بخشی صنایع حلال در تمامی حوزه های تولیدی

با توجه به آمار ارائه شده، تولیدات صنایع حلال فقط محدود به صنایع غذایی نیست و صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی را نیز شامل می‌شود.

این در حالی است که برخی شرکت‌های دارویی و آرایشی و بهداشتی بین‌المللی و غیر اسلامی، از برخی مواد اولیه که از نظر اسلام حلال نیست استفاده می کنند.

اما صنایع حلال درحوزه داروها، لوازم بهداشتی و آرایشی حلال این اطمینان را به مصرف‌کننده می‌دهد که این محصولات بر اساس موازین شرعی تولید شده‌اند و استفاده از آنها بلامانع است.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در زمان کرونا

صدور بیش از 100 تاییدیه حلال برای تولیدات ایرانی

در همین راستا، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از صدور بیش از ۱۰۰ تاییدیه حلال برای محصولات و کالاهای ایرانی خبر داده است .

غلامرضا شریعتی درادامه افزوده است:

 گردش مالی تجارت محصولات حلال در سطح جهان سالیانه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: این سازمان در تلاش است تا با سرعت‌بخشی به صدور تاییدیه‌های حلال، به توسعه صادرات غیرنفتی کشور سرعت ببخشد.

درخواست برخی از کشورها برای صدور گواهی حلال از سوی ایران

به گفته این مقام مسوول، امروز گواهی حلال توسط بسیاری از کشورها از جمله روسیه، ارمنستان و ازبکستان از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشورمان مطالبه می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد:

در حالی که قانون‌گذار مسوولیت صدور تاییدیه‌ها و نشان حلال برای محصولات مختلف را بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران نهاده است، اما تاکنون آن‌طور که باید و شاید در این زمینه اقدام نشده است.

شریعتی تاکید کرد: در این راستا از سازمان امور اداری و استخدامی تقاضا داریم تا ساختار جدید برای صدور تاییدیه‌ها و نشان حلال را به سازمان ملی استاندارد ایران اختصاص دهد.

 تا ما نیز بتوانیم به تعهدات‌مان در این زمینه و کمک به توسعه صادرات محصولات حلال عمل کنیم.

اقدامات سازمان ملی استاندارد در خصوص توسعه صادرات صنایع غذایی

وی همچنین به اقدامات انجام شده درخصوص توسعه صادرات صنایع غذایی حلال اشاره کرده و گفت:

با توجه به مشکلات موجود، ما دست از تلاش برنداشته ایم و “علیرضا خاکی‌فیروز” را به‌عنوان مسوول راه اندازی مرکز استاندارد و صدور نشان حلال در کشور معرفی‌ کرده ایم.

خاکی فیروز باید  با هماهنگی و نظارت آیت‌الله “احمد مبلغی” مجتهد در امور حلال، برای توسعه این حوزه اقدامات لازم را اجرایی کند.

در همین راستا، آمار حاکی از این است که بازار جهانی صنایع حلال روز به روز در حال گسترش است.

مالزی پیشروترین کشور در حوزه تولید صنایع غذایی حلال

 این در حالی است که صنایع غذایی حلال در کشور مالزی به عنوان پیشروترین کشور دراین حوزه به ثبت رسیده است .

در این میان ایران نیز سعی دارد تا در حوزه حلال به جایگاه ویژه ای دست یابد و دربازارهای جهاین حرفی برای زدن داشته باشد.

در همین حال، با توجه به استقبال مردم دنیا از صنایع غذایی حلال، برخی کشورهای اسلامی برای رونق بیشتر محصولات حلال، تعرفه‌های گمرکی ترجیحی برای این محصولات وضع کرده‌اند.

سهم ایران از گردش مالی چهار میلیارد دلاری غذای حلال، یک درصد است.

اما با توجه به تلاش فعالان این حوزه در کشور، پیش بینی می شود ایران سعی دارد تا جایگاه ویژه ای در حوزه تولیدات غدایی حلال کسب کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *