به گفته رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، پسماندهای بیمارستانی ده‌ها مرکز درمانی خرد، در شهر تهران بلاتکلیف مانده است.

به گزارش برات‌نیوز، پسماندهای بیمارستانی را آلوده‌ترین و خطرناک‌ترین نوع زباله می‌دانند. این پسماندها آنقدر آلوده هستند که اگر در هنگام دفع و بی خطرسازی آن‌ها نکات ایمنی رعایت نشوند، منجر به انتقال بیماری و عفونت خواهند شد. موضوع دفع پسماندها بیمارستانی در این روزها که جهان هنوز با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند بسیار پر اهمیت است. اما اخیراً خبر عدم بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی در برخی مراکز بسیار حاشیه ساز شده است.

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با عدم توجه به پسماندهای بیمارستانی توضیحاتی ارائه داد. مهدی بابایی در این رابطه گفت: در حال حاضر از ۱۶۹ بیمارستانی که در سطح شهر تهران داریم، حدود ۳۰ بیمارستان ظرفیت بی‌ خطرسازی پسماند خود را ندارند.

وی در ادامه سخنانش افزود: ما در شهرداری تهران اخطارهای مکرر را به این بیمارستان‌ها در زمینه خطر پسماندهای بیمارستانی داده‌ایم. شخصا در جلسه شورای اسلامی شهر تهران تذکر دادم که آخرین اخطار به این بیمارستان‌ها داده شود و اگر به اخطارهای شهرداری تهران توجهی نشد، از جمع‌آوری زباله‌های این بیمارستان‌ها خودداری شود.

بابایی ادامه داد: ضابط اصلی در این زمینه محیط زیست است و از مسئولان محیط زیست درخواست داریم که این موضوع را پیگیری کنند. شورای شهر نیز پیگیر این موضوع است. پس از بیمارستان‌ها به دنبال این هستیم که کلینیک‌ها نیز به بی‌خطرسازی پسماندهای خود بپردازند. این موضوع نیازمند همکاری مدیریت شهری تهران با محیط زیست است.

پسماندها بیمارستانی تهران بلاتکلیف است

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، در راستای سخنان عضو شورای شهر تهران در رابطه با مشکلات بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی یادآور شد: پسماندهای مراکز خرد درمانی شهر تهران بلاتکلیف است.

فاطمه اکبرپور اعلام کرد: اکثر مراکز درمانی بزرگ در تهران دستگاه‌های بی خطرساز زباله دارند. اینکه ۳۰ بیمارستان به صورت همزمان دستگاه‌های بی خطرساز زباله‌شان دچار نقص شده و از کار افتاده باشد ممکن نیست. ولی بیمارستان‌هایی هستند که با توجه به شیوع کرونا و افزایش تولید پسماندها، ظرفیت دستگاه‌ها تناسب لازم را ندارند یا از نظر اپراتوری و انجام کامل فرآیند سترون سازی یا گندزدایی پسماندهای عفونی و تیز و برنده، مشکلاتی دارند که اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران نظارت و پایش بیمارستان‌ها رو با جدیت انجام و اخطاریه‌های لازم رو هم در حوزه عدم مدیریت پسماندها و هم عدم تصفیه فاضلاب صادر می‌کند که ترجیحاً از ذکر نام بیمارستان‌های مورد نظر خودداری می‌کنم.

او در ادامه افزود: ممکن است منظور این عضو شورای شهر از ۳۰ مراکز درمانی، مراکز جراحی‌های محدود، کلینیک‌ها و مراکز کوچک مقیاس باشد نه بیمارستان‌های بزرگ تهران.

اکبرپور به بلاتکلیفی عملیات حذف پسماندهای بیمارستانی مراکز خرد درمانی شهر تهران اشاره کرد و گفت: در استان تهران با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان ناظر اجرای ضوابط پزشکی، چند سایت برای بی خطرسازی پسماندهای عفونی و تیز و برنده مراکز کوچک درمانی در شهرستان‌های اسلامشهر، ملارد و ورامین، احداث شده‌اند و کار کم خطرسازی پسماندهای این مراکز رو انجام می‌دهند.

وی افزود: ولی در شهر تهران با توجه به تراکم جمعیت و تعدد و تکثر این مراکز درمانی و مشکلات مرتبط با استقرار سایت متمرکز آن هم در داخل شهر، تاکنون چنین مرکزی در شهر تهران، ایجاد نشده است و پسماندهای مراکز خرد درمانی شهر تهران، از دید عملیاتی بلاتکلیف است که در برخی از موارد بیشتر از بیمارستان‌ها پسماند تولید می‌کنند.

پر هزینه بودن خرید دستگاه‌های بی خطرساز

به گفته اکبرپور عموماً برای این مراکز خرید دستگاه‌های بی خطرساز صرفه اقتصادی ندارد. رییس سازمان محیط زیست انسانی، همچنین به مشکل عدم وجود فضای مناسب برای استقرار این دستگاه‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: با اهتمام دانشگاه‌های علوم پزشکی، نظام پزشکی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان و همکاری شهرداری تهران، نحوه مدیریت اصولی پسماندهای پزشکی مراکز خرد درمانی شهر تهران. تعیین تکلیف شود. هدف از این بی خطر سازی کاهش مخاطرات حمل و نقل این نوع زباله‌ها است. نظارت بر رعایت ضوابط زیست محیطی مراکز جراحی محدود به دلیل تکثر بالا در تهران سخت است، و عمده این مراکز در مناطق ۶ و ۷ تهران واقع شده‌اند.

وی تاکید کرد: بر اساس قانون، مدیریت پسماندهای ویژه با تولیدکننده آن است، و این مراکز مکلف‌اند که از ظرفیت‌های بی خطرسازی بیمارستان‌های اطراف خود استفاده کنند، و در غیر این صورت باید از ظرفیت سایت‌های متمرکز استفاده کنند که تاکنون در تهران چنین سایتی راه اندازی نشده است.

بیشتر بخوانید: شمال، درگیر زباله‌های 60 سال گذشته

وی در پایان اشاره کرد: تعداد واحدهای متخلف درمانی در تهران بیش از ۳۰ مرکز است. ناظر مستقیم بر این واحدهای درمانی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و این اداره کل ناظر بر اجرای قانون و عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه است.

کرونا پسماندها را افزایش داد

شیوع بیماری کرونا تبعات بی‌شماری داشت که شاید برخی از آن‌ها چندان به چشم مردم عادی نیامده باشد. یکی از این مشکلات، افزایش پسماندهای بیمارستانی بود. به گفته مدیر پسماند پزشکی شهرداری تهران در خرداد ماه سال جاری ۲۵ درصد از حجم زباله‌های عفونی کشور در تهران تولید شده بود و شیوع کرونا میزان زباله‌های عفونی تولید شده در مراکز درمانی  را تا دو برابر افزایش داد.

پدرام پور نصر در این رابطه گفت: با شیوع کرونا حجم پسماندها بیمارستانی افزایش یافت؛ ولی متأسفانه دستگاه‌های کم خطرسازی به بیمارستان‌ها اضافه نشد و این امر باعث شده تنها بخشی از زباله‌های عفونی در بیمارستان‌ها کم خطرسازی شود و باقی بدون اینکه کم خطر سازی شود تحویل پسماند شهرداری می‌شود.

او در ادامه افزود: در تهران ۴۰۰۰  مرکز تولید کننده پسماند عفونی برای جمع آوری پسماندها با شهرداری قرارداد دارند. براساس این قرارداد سازمان پسماند شهرداری وظیفه دارد خروجی پسماند بیمارستان‌ها که کم خطر سازی شده را تحویل بگیرد و در سلول دفن بهداشتی در آرادکوه به صورت بهداشتی دفن کند.

پور نصر به یکی از مشکلات دفع پسماندها بیمارستانی اشاره کرد و افزود: متأسفانه موقع تحویل پسماندها، ناظرین ما و دوربین‌های نصب شده روی ماشین‌های حمل پسماند شاهد این هستند که ۷۰ درصد زباله‌ها کم خطرسازی نشده است و در سال گذشته شهید رضا حصاری اپراتور شاغل در بخش جمع آوری پسماندهای بیمارستانی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به دلیل ابتلا به ویروس‌کرونا ‏درگذشت.

او در پایان افزود: در سال گذشته با شیوع کرونا سازمان مدیریت پسماند شهرداری خودروهای ناوگان پسماند عفونی را نوسازی کرد و خودروهای ناوگان مخزن کاملا استیل و ایزوله و محل شیرابه دارد و روند نظارت بر خودروها و بارگیری آنها با دوربین‌های نصب شده بر روی خودروها به صورت آنلاین صورت می‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *