1. خانه
  2. فناوری
  3. رسوایی لپ‌تاپ پسر جوبایدن در توییتر
فناوریمنتخب سردبیر

رسوایی لپ‌تاپ پسر جوبایدن در توییتر

هانتر بایدن

ماجرای رسوایی لپ‌تاپ هانتر بایدن- پسر جو بایدن- در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری2020 خبرساز شده است.

به گزارش برات نیوز، ایلان ماسک مدیرعامل جدید توییتر در رشته‌توییتی با اشاره به فایل‌های داخلی شرکت نشان داد مدیریت سابق، ماجرای رسوایی لپ‌تاپ هانتر بایدن- پسر جو بایدن- در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را مدفون یا مسدود کرده است.

مت تیبی، روزنامه‌نگار مستقل، در یک رشته‌توییت طولانی گفت «هزاران مستند داخلی» که از طریق منابعی در داخل توییتر به دستش رسیده است نشان می‌دهد توییتر ماجرای لپ‌تاپ هانتر بایدن (Hunter Biden) را پنهان نگه داشته است.

این شبکه اجتماعی آن زمان در اقدامی بحث‌برانگیز، انتشار توییت یا حتی ارسال پیام خصوصی در مورد این داستان را برای کاربران ممنوع کرد.

تیبی می‌گوید: «توییتر گام‌های بی‌سابقه‌ای از جمله حذف لینک‌ها و نمایش هشدار در مورد ناامن بودن لینک‌ها برای خفه کردن این داستان برداشت.

آنها حتی انتقال از طریق پیام خصوصی را هم ممنوع کردند، ابزار خاصی که برای موارد بسیار ویژه همچون پورنوگرافی کودکان استفاده می‌شود.»

در سال ۲۰۲۰، روزنامه نیویورک‌پست گزارشی با این تیتر منتشر کرد:‌ «ایمیلی نشان می‌دهد هانتر بایدن تاجری اوکراینی را به پدرش معرفی کرده است.» این مقاله به پدر هانتر بایدن، یعنی جو بایدن رئیس‌جمهور فعلی، اشاره می‌کرد که در آن زمان معاون باراک اوباما بود.

اما این ماجرا هیچ‌وقت توجه رسانه‌های اصلی را جلب نکرد و یکی از دلایلش هم فیلتر آن از سوی توییتر و محدودیت دسترسی عموم بود.

توییتر کمی پس از انتشار این مقاله، با اشاره به نگرانی در مورد محتوای به‌دست‌آمده از طریق هک، آن را به طور کامل از پلتفرم خود حذف کرد. این شبکه اجتماعی سیاستی علیه توزیع «محتوا و موضوعات به‌دست‌آمده از هک» دارد که در نتیجه سرقت و نشت ایمیل‌ دموکرات‌ها در طول انتخابات ۲۰۱۶ ایجاد شده است. توییتر همین سیاست را یکی از دلایل اصلی خفه کردن مقاله هانتر بایدن عنوان کرد.

بر اساس اطلاعاتی که تیبی منتشر کرده است، کارمند سابق توییتر این تصمیم را این‌طور توصیف می‌کند: «بهانه‌ هک بود ولی با گذشت چند ساعت، تقریباً همه فهمیدند که این بهانه کافی نیست. اما هیچ‌کس جرات نداشت تصمیم را لغو کند.»

توصیف تیبی از مستندات داخلی به جانبداری مدیریت سابق از دموکرات‌ها اشاره می‌کند که باعث شد مدیریت ارشد خیلی دیر از ماجرا مطلع شود.

تیبی در توییتی گفت: «یکی از موضوعات جالب توجه ماجرای لپ‌تاپ هانتر بایدن این است که چه مقدار از کارها بدون اطلاع جک‌ دورسی، مدیرعامل، انجام شد و چقدر زمان برد تا (به گفته یکی از کارکنان سابق) ماجرا به حدی بزرگ شود که حتی دورسی هم به آن ورود کند.»

دورسی حین شهادتش در مورد شایعات و شبکه اجتماعی در کنگره اعلام کرد حذف گزارش نیویورک پست «کاملاً اشتباه» بود.

توییتر در آن زمان انتشار لینک این داستان یا ارسال پیام‌های خصوصی را ممنوع و فیس‌بوک نیز اعلام کرد تا زمان بررسی اشخاص ثالث، انتشار آن را «کاهش می‌دهد».

به گفته تیبی، هیچ مدرکی دال بر مداخله دولت در اقدام توییتر به چشم نمی‌خورد. هانتر بایدن نیز اعلام کرده است که دادستان‌های فدرال در ایالت دلاور در حال بررسی مالیات‌های او هستند اما هنوز اتهامی متوجه او نیست.

هانتر بایدن هرگونه تخلفی را رد کرده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست