کلاهبرداران و سودجویان این بار در قالب فروش خودروهای وارداتی مدل جدید اقدام به کلاهبرداری کرده اند.

به گزارش برات نیوز، درحالی که طی روزهای اخیر، موضوع آزادسازی واردات خودرو به نتیجه نرسید، برخی از کلاهبرداران مدعی ارائه خودروهای وارداتی مدل 2020 و 2021 شدند.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه موضوع آزادسازی واردات خودرو در مجلس و شورای نگهبان نهایی نشد و به آن ایراداتی وارد شد برخی از کلاهبرداران اقدام به کلاهبرداری کردند.

در این گزارش آمده است که این افراد سودجو با دادن وعده ارائه خودروهای خارجی مدل 2020 و 2021 به متقاضیان ودریافت پول آن ها متواری شده اند.

عدم نهایی سازی طرح ساماندهی صنعت خودرو

این در حالی است که طرح ساماندهی صنعت خودرو و آزادسازی واردات خودرو چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان بررسی و ایراداتی نیز به آن وارد شده بود.

به همین منظور شورای نگهبان از مجلس درخواست کرده بود تا ابهامات موجود در طرح ساماندهی صنعت خودرو و به تبع آن آزادسازی واردات خودرو شفاف سازی شود.

اما در این میان و با توجه به عدم نهایی شدن طرح آزادسازی واردات خودرو،زمزمه های کلاهبرداری در حوزه خودروهای وارداتی شنیده می شود.

به طوری که اخبار رسیده حاکی از این است که برخی از افراد سودجو در نمایشگاه های خرید و فروش خودرو و فضای مجازی اقدام به پیش فروش خودروهای آخرین مدل کرده اند.

نکته قابل تامل این که برخی از این افراد مدعی شده اند که به محض بازشدن سایت ثبت سفارش خودرو آن ها می توانند به راحتی این خودروها را برای متقاضیان ثبت نام کنند.

از دست رفتن سرمایه های متقاضیان در راه خرید خودروهای وارداتی

درهمین راستا، پول های کلانی نیز از متقاضیان خودروهای وارداتی آخرین مدل دریافت کرده اند.

عدم آگاهی متقاضیان و اعتماد نا به جا به افراد سودجو موجب شده بسیاری از مردم سرمایه های کلان خود را در حوزه خرید خودروهای اخرین مدل از دست دهند.

این در حالی است که براساس سوابق، طی سال های گذشته بسیاری از مردم سرمایه های خود را در طرح های پیش فروش خودروهای وارداتی از دست داده اند.

حتی درمواردی مالباختگان اقدام به اعتراضات جمعی کرده اند اما راه به جایی نبرده اند و سرمایه هایشان از دست رفته است .

این در حالی است که کارشناسان و فعالان حوزه خودرو براین باورند که درصورت تایید و تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو باید به موضوع ثبت سفارش دقت کافی داشت .

ضرورت ثبت سفارش خودروهای وارداتی در گمرکات

درهمین راستا، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت:

تا زمانی که خودروهای جدید وارد گمرکات نشده، «کد شناسایی خودرو» (Vin Number) و ثبت‌سفارش نداشته باشند، خرید خودروهای خارجی معنی ندارد.

مهدی دادفر بیان کرد:  نحوه خرید و فروش خودروهای خارجی با داخلی‌ها بسیار متفاوت است و باید نسبت به خرید خودروهای مدل ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بدون وجود این شرایط  بسیار دقت کرد.

هچنین کورش طواحن، یک نمایشگاه‌دار در شمال تهران نیز در این زمینه اظهار کرد:

 طرح آزاد شدن واردات خودرو هنوز به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده، اما تاثیر خود را بر بازار با رفع التهابات قیمتی نشان داده است.

بیشتر بخوانید: آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی و برقی

الزام واردات خودرو با ثبت سفارش خودروهای وارداتی

وی تصریح‌کرد: حتی اگر طرح ساماندهی صنعت خودرو و آزاد شدن واردات مصوب شود، نخستین چیزی که خریداران باید به آن توجه کنند، موضوع ثبت سفارش است و اینکه هیچ خودرویی بدون ثبت سفارش نباید باشد.

این فعال بازار خودروهای خارجی با یادآوری سال ۲۰۱۷ که آخرین مدل‌های خودروهای خارجی در آن سال وارد کشور شد، افزود:

در آن زمان عمده خودروها «کارتکسی» بودند، به این معنی که شرکت‌ها یا افراد خودروهای صفر کیلومتر بدون پلاک را به همراه کارتکس برای مشتریان می‌فرستادند.

ضرورت صدور کارتکس به معنای وجود خارجی خودرو

وی بیان‌ کرد: کارتکس‌ها بر اساس شماره شاسی و شماره موتور اتومبیل صادر می‌شد و اصل صدور کارتکس به معنای وجود خارجی آن خودرو بود، نه اینکه خرید و فروش‌ها فقط بر روی کاغذ باشد.

طواحن ادامه‌داد: پس از این مرحله، افراد کارتکس‌ها را به همراه خودرو برای شماره‌گذاری به اداره راهنمایی و رانندگی برده و پس از بررسی سوابق خودرو، کشور مبدا خرید و اطمینان از پرداخت شدن همه عوارض و گمرکی آن، «کد شناسایی خودرو»  (Vin Number)از سوی راهنمایی و رانندگی صادر می‌شد.

وی تصریح‌کرد: در این میان، ما نیز از هر شرکتی خودرو خرید نمی‌کردیم، چرا که شرکت‌های بدحساب، بدقول و نامعتبری هم وجود داشتند که برخی از آنها تا امروز هم پرونده‌های مفتوحه‌ زیادی در دادگستری دارند و به عنوان کلاه‌بردار شناخته شده‌اند.

تاکید فعالان بازار خودرو بر هوشیاری خریداران خودروهای وارداتی

این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد:

 مشتریان واقعی خودروهای خارجی و افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه ورود می‌کنند، باید در این زمینه بسیار هوشیار باشند.

وی ادامه داد: زیرا با شرایط فعلی و اینکه هنوز هیچ چیزی مشخص نشده، هرگونه وعده و وعید خرید خودروی خارجی مدل جدید «دروغ» است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *