1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. حذف عوارض گمرکی صادرات محصولات لبنی
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

حذف عوارض گمرکی صادرات محصولات لبنی

افزایش قیمت لبنیات

به دنبال افزایش قیمت لبنیات، دولت عوارض صادراتی محصولات لبنی را حذف کرد.

به گزارش برات نیوز، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: نهاده به وفور در بازار موجود است اما دامداران برای خرید آن چالش دارند همچنین دولت نتوانستند به قول‌هایی که برای تامین نقدینگی به دامداران داده بود عمل کند و هم اکنون تولیدکنندگان دام و طیور برای تهیه نقدینگی برای خرید نهاده مشکل دارند.

این درحالی است که تولیدکنندگان لبنیات و دامداران با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند و دولت نیز قول مساعدت داده بود که بخش کمی از این وعده‌ها اجرایی شده است.

درهمین حال با توجه به این شرایط بسیاری از تولیدکنندگان محصولات لبنی مدعی اند که صادرات این محصولات صرفه اقتصادی ندارد.

تولید 11 میلیون و 200 هزار تنی سالیانه شیرخام در کشور

احمد مقدسی میزان تولید سالیانه شیر خام در کشور را حدود 11 میلیون و 200 هزار تن دانست و افزود: روزانه 30 هزار و 500 تن شیر خام در کشور تولید می‌شود.

به گفته وی؛ از عدد تولید سالیانه شیرخام حدود 8 میلیون تن آن جذب صنایع لبنی و بقیه آن برای تولید شیرخشک، خودمصرفی دامداران و فروش در لبنیات‌های سنتی مصرف می‌شود.

مقدسی در پاسخ به این پرسش که شواهد بازار حاکی از این است که بعد از افزایش قیمت لبنیات میزان مصرف این محصولات از سوی مردم کاهش پیدا کرد، آیا هم اکنون در بازار با مازاد شیرخام مواجه هستیم؟ گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای شاهد مازاد شیر خام نبودیم و همه این محصول در بازار جذب شد؛ از سوی دیگر دولت صادرات شیر خشک، کره و خامه را آزاد و عوارض گمرکی بر این محصولات را حذف کرد.

29 کشور دنیا خریدار محصولات لبنی ایران

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه 10 درصد شیر تولیدی بعد از تبدیل شدن به کره، شیر خشک و خامه صادر می‌شوند، گفت: 29 کشور دنیا خریدار محصولات لبنی ما هستند که عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، امارات، قطر، عمان، آذربایجان، عربستان، کشورهای آفریقایی و برخی از کشورهای اروپایی جزو مهم‌ترین کشورهای هدف صادراتی ما محسوب می‌شوند.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که برخی از فعالان این حوزه بر این باورند که بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای و افزایش قیمت تمام شده محصولات در ایران صادرات دیگر توجیه اقتصادی ندارد آیا شما نیز این موضوع را تایید می‌کنید؟ گفت: دولت بعد از افزایش نرخ محصولات لبنی، عوارض صادراتی این محصولات را حذف کرد و این موضوع به ادامه روند صادرات کمک کرد و این مسئله باعث شد تولیدکنندگان داخلی رقابت‌پذیری قیمت را از دست ندهند و صادرات مختل نشود.

ارزآوری 1 میلیارد دلاری حاصل از صادرات محصولات لبنی

وی ارزآوری حاصل از صادرات محصولات لبنی را حدود 1 میلیارد دلار دانست و افزود: دولت برای رونق صادرات محصولات لبنی مشوق‌هایی را در نظر نمی‌گیرد این در حالیست که امروز کیفیت این فرآورده‌ها در ایران، قابلیت رقابت با تولیدات کشورهای اروپایی را دارد اما دولت در این زمینه همکاری‌های لازم را با تولیدکنندگان نمی‌کند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران با اشاره به افزایش 6 برابری قیمت نهاده‌های دامی، اذعان کرد: نهاده به وفور در بازار موجود است اما دامداران برای خرید آن چالش دارند همچنین دولت نتوانستند به قول‌هایی که برای تامین نقدینگی به دامداران داده بود عمل کند و هم اکنون تولیدکنندگان دام و طیور برای تهیه نقدینگی برای خرید نهاده مشکل دارند.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست