1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. تورم در ترکیه کاهش یافت
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تورم در ترکیه کاهش یافت

تورم در ترکیه

داده‌های آژانس آمار دولتی TUIK نشان می‌دهد که تورم در ترکیه در ماه گذشته برای اولین بار از ماه می 2021 کاهش یافت.

به گزارش برات نیوز، داده‌های آژانس آمار دولتی TUIK نشان می‌دهد که تورم در ترکیه در ماه گذشته برای اولین بار از ماه می 2021 کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر 84.4 درصد افزایش یافت که نسبت به رکورد 85.5 درصدی ماه قبل کاهش یافته است.

نورالدین نباتی وزیر دارایی در توییتر نوشت: همانطور که قبلاً در رسانه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم، تورم روند کاهشی دارد و اوج آن را پشت سر گذاشته‌ایم، مگر اینکه یک تحول غیرمنتظره جهانی رخ دهد.

تورم امسال به بالاترین سطح در بیش از دو دهه گذشته رسید و دولت در درجه نخست جهش جهانی قیمت مواد غذایی و انرژی را عامل این روند می‌دانست.

واحد پول این کشور، لیر، در سال گذشته 44 درصد از ارزش خود را کاهش داد و به یکی از بدترین ارزهای جهان تبدیل شد. در سال 2022 تا کنون 29 درصد کاهش یافته است.

ماه گذشته، بانک مرکزی این کشور برای چهارمین بار متوالی نرخ بهره را مطابق با درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور کاهش داد. رهبر ترکیه بارها مخالفت خود را با افزایش نرخ بهره اعلام و ادعا کرده است که این افزایش نرخ‌ها برخلاف آنچه عموماً اقتصاددانان معتقدند، باعث تورم می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست