سازمان ملی استاندارد ایران کمیته فنی فناوری اطلاعات سازمان نصر را به عنوان کمیته فنی برتر متناظر انتخاب کرد.

به گزارش برات نیوز، کمیته فنی فناوری اطلاعات سازمان نصر برای سومین بار به عنوان کمیته فنی برتر متناظر سازمان ملی استاندارد ایران انتخاب شد.

این درحالی است که هر سال همزمان با روز جهانی استاندارد (14 اکتبر)، سازمان ملی استاندارد ایران بر اساس ارزیابی عملکرد کمیته‌‏های فنی متناطر، تعدادی از آن‏ها را به عنوان کمیته برتر انتخاب می‏‌کند.

دلایل برگزیده شدن کمیته فنی فناوری اطلاعات

بنا به اعلام علی آذرکار، دبیر کمیته در سال جاری و برای سومین سال، کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) هم به عنوان یکی از کمیته‌های فنی برتر متناظر توسط سازمان ملی استاندارد ایران برگزیده و از آن تقدیر شد.

این تقدیر به دلیل مجموع فعالیت‌هایی است که این کمیته طی سال گذشته در راستای مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی انجام داده است.

لازم به ذکر است که این کمیته در سال‏های 1395 و 1398 هم به عنوان کمیته برتر توسط سازمان ملی استاندارد ایران انتخاب شده بود.

عملکرد کمیته‌های متناظر بر اساس معیارهای متعددی از جمله:

تعداد مدارک بررسی شده،

تعداد نظرات (کامنت‌های) ارسالی،

تعداد افراد مشارکت‌کننده در فرآیند بررسی و اعلام نظر،

پذیرش مسئولیت دبیرخانه‌ای کمیته فنی یا فرعی،

مشارکت در تدوین استانداردهای ملی مرتبط با کمیته،

برگزاری اجلاسیه‌های بین‌المللی کمیته در ایران و حضور موثر در اجلاسیه‌های بین‌المللی ارزیابی می‌شود.

ساختار و جایگاه کمیته فنی it

آذرکار درباره‌ی ساختار و جایگاه این کمیته گفت:

کمیته فنی فناوری اطلاعات، ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران است که از سال 1388 رسماً فعالیت‏‌های خود را آغاز کرده است.

او تاکید کرد:

استانداردها در هر بخشی از صنعت، از جمله فناوری اطلاعات، برآمده از نیازهای آن بخش از بازار هستند.

در واقع لبه‌ کاربرد فناوری محسوب می‌‏شوند.

هنگامی که موضوعی در سطح استانداردسازی مطرح می‏‌شود، نشان‏‌دهنده‌ی آن است که این موضوع فرآیند بلوغ خود را طی کرده و در آستانه‌ی عرضه‌ی تجاری به بازار جهانی است.

او ادامه داد:

بر همین اساس، مشارکت کشورهای در حال توسعه در فرآیند تدوین استانداردهای بین‏‌المللی علاوه‌بر اینکه می‌تواند سطح دانش تخصصی متخصصان را ارتقا دهد، آن‏ها را با فناوری‏‌های جدید که می‌‏تواند به خلق بازارهای تازه و توسعه بازار داخلی آن کشور منجر شود نیز آشنا ‏می‌کند.

این مشارکت نیز‏ به ارتقای کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده داخلی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

حضور متخصصان و خبرگان و حفظ منافع ملی

وی درادامه افزود:

از آنجا که دبیرخانه‌ی کمیته‌های فرعی، نقش مهمی در تصویب یا عدم تصویب یک استاندارد دارند، حضور متخصصان و خبرگان حوزه صنعت می‏‌تواند باعث حفظ بیشتر منافع ملی در این راستا شود.

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات آمادگی دارد برای مدیران نهادها و سازمان‏‌های علاقه‌‏مند جلساتی را به صورت حضوری برگزار کند تا زمینه‏‌های همکاری به صورت دقیق‌‏تری مشخص شوند.

علی آذرکار همچنین اعلام کرد:

دبیرخانه‌ی کمیته‏‌ی فنی فناوری اطلاعات آماده‌ی مشارکت و همکاری با متخصصان داخلی برای مشارکت در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌‏المللی است. علاقه‌مندان می‌توانند درخواست‌های خود را به آدرس [email protected] ارسال کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *