روابط ایران و امارات یکی از روابط دیرینه خاورمیانه شناخته می‌شود.

به گزارش برات‌نیوز، این دو کشور به تازگی توافق کردند روابط خود را ادامه داده و در زمینه‌های جدید همکاری کنند. در همین زمینه مشاور رییس دولت امارات در گفت‌وگویی اعلام کرد تمام اقداماتی که امارات در چند وقت اخیر انجام داده است صرفاً به جهت اعتمادسازی و جلوگیری از درگیری و تنش با ایران بوده است. به گفته وی، روابط ایران و امارات باید ادامه دار باشد و دو کشور نفعی در درگیری نخواهند داشت.

انور قرقاش در نشست راهبردی ابوظبی ادعا کرد: ما کماکان درباره دخالت ایران در عراق، سوریه و یمن نگرانی‌‌های جدی داریم و گام‌‌هایی برای تنش‌‌زدایی برداشته‌‌ایم. ما هیچ نفعی در درگیری نداریم چون منطقه بهای آن را در دهه‌های پیش رو پرداخت خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: ما می‌توانیم به یکدیگر اعتماد ایجاد کرده و به سمت یک وضعیت پایدارتر حرکت کنیم. برای ایران بهتر خواهد بود با همسایگانش همکاری داشته باشد. درگیری، مسیر سازنده‌‌ای نیست و در عوض، دیپلماسی و تعامل بهترین گام رو به جلو است. ما سخت در تلاشیم با همه کشورها، حتی کشورهایی که با آن‌ها اختلاف داریم پل بزنیم.

وزیر امور خارجه امارات نیز در این گفت‌وگو به مشکلات روابط ایران و امارات در بخش تجاری اشاره کرد و گفت: مشکلات موجود از طریق کارشناسان دو کشور در حال بررسی است و تلاش برای رفع مشکلات ایجاد شده جریان دارد.

روابط ایران و امارات افزایش یافته است

به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، روابط ایران و امارات به سبب افزایش واردات از این کشور عربی، افزایش یافته است.

عرفان شاکری در این زمینه گفت: بر اساس آخرین آمار‌های رسمی واردات ۷ماهه از امارات ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار و رشد ۱۶۹ درصدی در وزن و ۸۲ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به تحولات و دیرینه بودن روابط ایران و امارات، فارغ از مسائل سیاسی سال‌های اخیر، عمق روابط طولانی‌مدت بوده و در آینده نیز به دلیل منافع مابین دو کشور، این روند تداوم خواهد داشت. تجارت ایران با امارات دارای عمق و طولانی بوده و لذا چشم انداز توسعه تجارت قابل پیش‌بینی است.

وی آمار تجاری ایران و امارات را به شرح زیر اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار رسمی کشور آمار هفت ماهه تجارت ایران و امارات به ۱۱ میلیارد و ۱۸۶ میلیون دلار رسیده است که از این مقدار حدود ۸ میلیارد و ۵۶۹ میلیون دلار آن واردات و ۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار آن صادرات به این کشور بوده است.

شاکری در ادامه افزود: صادرات کالای ایرانی به امارات در ۷ماهه ۶ میلیون و۶۰۲ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار بوده که با کاهش ۲۲ درصدی در وزن و رشد ۱۲درصدی در ارزش کالای صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات همچنین تصریح کرد: از آنجایی که بیشتر واردات به کشور صرف تولید می‌شود، این آمار در واقع به منزله افزایش نقش امارات در تولید داخلی کشور است اما در مقابل کالا‌های صادراتی ما که معمولاً از مسیر امارات به کشور‌های دیگر ارسال می‌شده کاهش یافته است.

امارات جایگاه صادراتی خود را از دست داده است

به گفته شاکری، آمار‌های صادراتی به امارات نشان می‌دهد که از فرصت‌های اقتصادی پیش آمده در اکسپو به درستی استفاده نشده است. او در این رابطه افزود: در حالی که احتمالاً در سال جاری میلادی و مدت باقی مانده اکسپو واردات کالا به این کشور افزایش خواهد یافت اما کالا‌های صادراتی به مقصد این کشور همسایه از ارزش کمتری برخوردار بوده است.

بر اساس آخرین آمار مربوط به ۷ ماهه اول سال، امارات در واردات اولین شریک تجاری ایران به شمار می‌رود؛ شاکری در این رابطه گفت: این آمار در حالی منتشر شده است که باید از فرصت اکسپو استفاده بیشتری می‌بردیم. رتبه امارات در بین کشور‌های مقصد صادراتی از جایگاه سوم به چهارم تنزل پیدا کرده است.

برای توسعه صادرات چه باید کرد؟

شاکری در پاسخ به این سوال توضیح داد: باید بسته‌های سرمایه‌گذاری را به شکل عملیاتی اجرایی کرد و توانمند‌هایی خود را در معرض نمایش قرار داد. باید برنامه‌ریزی‌هایی انجام داد تا بتوان از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور متناظر در جهت افزایش صادرات به نحو احسن استفاده کرد. ما باید به دنبال صادرات با کیفیت در عرصه بین‌المللی باشیم.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات تصریح کرد: ایجاد پلن‌های تشویقی برای صادرات و مشوق‌های صادراتی که عملیاتی باشد و تولید‌کنندگان و صادرکنندگان را تشویق کند جزء عوامل افزایش صادرات است و هموار‌سازی مسیر تولید برای واردات مواد اولیه نیز از جمله این موارد است. به طوری که هر چه مسیر برای تولید فراهم‌تر باشد، تولید و تولیدکنندگان قوی‌تر عمل می‌کنند.

وی در ادامه  تصریح کرد: در مجموع باید بتوان مکانیسم، سازمان یا فرآیندی ایجاد کرد که فعالیت برای تولیدکنندگان صادرات محور جذاب شود در حالی که اکنون بیش از ۸۰ درصد تولیدات کشور برای مصارف داخلی است و برنامه‌ریزان به ظرفیت تولید صادرات محور کمتر توجه کرده‌اند.

ارز‌ ۴۲۰۰ تومانی دستگاه‌های دولتی مشکل اصلی است

شاکری مشکل اصلی تجارت را ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی عنوان کرد. وی در این رابطه افزود: این مسأله به رویکرد دولت بستگی دارد که می‌خواهد چه نقشی را در این زمینه ایفا کند؛ اگر تمایل به تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد باید بداند که عمده مصارف آن حذف شده و تنها به کالا‌های استراتژیک مانند دارو و بخشی از نهاده‌های کشاورزی معطوف شده است. اگر بخواهد این روند استمرار پیدا کند باید نظارت قوی، توزیع عادلانه و تخصیص به هنگام را داشته باشند، در این صورت می‌توان از تورم کالا‌های اساسی جلوگیری کرد. اما متأسفانه این امر تاکنون علی رغم پیگیری‌ها و زحمات انجام شده در عمل اجرایی نشده است.

 رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات ادامه داد: زمان‌بندی تخصیص این ارز‌ها بسیار مهم است چرا که ممکن است ارز زمانی تخصیص پیدا کند که نیاز اولیه کشور نباشد. به عبارت بهتر بخش مهمی از مشکل اثر‌گذاری ارز‌های یارانه‌ای به عملکرد جهاد کشاورزی یا سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی باز می‌گردد و درنهایت مهمترین موضوع در این باره مدیریت دولت و دستگاه های دولتی است.

وی همچنین افزود: در کلِ دنیا، اختلاف زیاد دو نرخی ارز ۴۲۰۰ و ۲۷ هزار نادر و غیر قابل توجیه است. در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ و مدیریت ارز با یک نرخ، این موضوع تأثیر بسزایی روی تورم، مصرف و حتی نظام سلامت دارد. اگر سوبسیدی که روی دارو‌ها داده می‌شود با بیمه پوشش داده نشود، تبعات سنگینی و متنوعی را به همراه خواهد داشت که از افزایش نرخ دارو‌های بیماران خاص تا بالا رفتن قیمت تمام شده نهاده‌های دام و طیور را شامل می شود.

وی در پایان اضافه کرد: حتی با تغییر روش تخصیص ارز یا حمایت‌های یارانه‌ای باز هم اثرگذاری و هدفمند شدن یارانه‌ها به عملکرد دستگاه‌های دولتی باز می‌گردد.

روابط ایران و امارات برای دو کشور مهم است

وزیر امور خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان، به تازگی در یک گفت وگوی تلفنی با شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات عربی متحده در رابطه با روند رو به رشد روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرد.

وی در این رابطه گفت: رابطه ایران و امارات برای هر دو کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اطمینان داریم روند خوب در بهبود روابط منجر به توسعه کامل مناسبات فیمابین می‌شود. حل برخی مشکلات اجرایی میان دو کشور موجب تسهیل و توسعه روابط تجاری خواهد شد. با همکاری دو دولت، مشکلاتی که در مبادلات مالی ایجاد شده در سایه مناسبات فی‌مابین و حقوق بین‌الملل مرتفع شود. وزیر امور خارجه همچنین ادامه داد: ما برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم و معتقدیم که طرف‌های مقابل بایستی به تعهدات خود بازگردند.

شیخ عبدالله بن زاید نیز در این گفت‌وگو به مشکلات تبادلات تجاری ایران و امارات اشاره کرد و افزود: مشکلات موجود از طریق کارشناسان دو کشور در حال بررسی است و تلاش‌ها برای رفع مشکلات ایجاد شده جریان دارد. باید همکاری جهانی و منطقه‌ای برای حل معضلات زیست محیطی شکل بگیرد و ما آمادگی داریم با کشورهای منطقه در این زمینه همکاری کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *