1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. تلاش دولت برای توسعه همکاری ایران و زیمبابوه!
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تلاش دولت برای توسعه همکاری ایران و زیمبابوه!

ایران و زیمباوه

با توجه به رشد صادرات دو برابری ایران به آفریقا، مسوولان درصدد تدوین نقشه راه توسعه همکاری بین دو کشور ایران و زیمباوه هستند.

به گزارش برات نیوز، منانگاگوا همسر رئیس جمهور زیمبابوه که در حال دیدار از جمهوری اسلامی ایران است پیش از ظهر یکشنبه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه، روابط ایران و جمهوری زیمبابوه را رو به توسعه توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک با برگزاری نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور روابط بیش از پیش توسعه یابد.

امیرعبداللهیان  با توجه به ملاقات رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر عزم مقامات عالیه دو کشور برای ارتقای روابط در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.

مانانگاگوا همسر رییس جمهور زیمبابوه نیز در این دیدار گفت: زیمبابوه برای توسعه تعاملات و مناسبات دو جانبه و بین المللی با جمهوری اسلامی ایران ارزش خاصی قائل است.

وی همچنین خواستار همکاری‌های جامع اقتصادی در زمینه‌های مختلف جهت تحکیم مناسبات شد و با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات کشورش در زمینه‌های کشاورزی، معدنی، بهداشتی، دارویی و درمانی، همکاری بیشتر بین دو کشور در بستر ظرفیتهای موجود را مورد تاکید قرار داد.

صادرات 600 هزار دلاری صادرات ایران به زیمباوه تا 5 سال پیش

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه سال گذشته صادرات ایران به آفریقا نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود دو برابر شد، از هدفگذاری برای تدوین نقشه راه توسعه همکاری بین دو کشور ایران و زیمبابوه خبر داد.

سید رضا فاطمی امین در نشست مشترک با «هوی سی اینسزا» وزیر صنایع و تجارت زیمبابوه، اظهار کرد: سال گذشته صادرات ایران به آفریقا نسبت به سال ۱۳۹۹ میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافت و امسال هم تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل این رقم ۷۰ درصد افزایش داشته است. همچنین در تلاش هستیم تا آنجا که امکان دارد نیازهایمان را از آفریقا تأمین و صادراتمان را به این کشور افزایش دهیم.

وی افزود: ایران و زیمبابوه می توانند روابط مکمل بین یکدیگر تعریف کنند، چرا که به لحاظ تاریخی ایران روابط گسترده ای با کشورهای آفریقایی داشته است. البته در سال های اخیر این روابط مقداری افت داشت که می توان آن را جبران کرد.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در پنج سال گذشته روابط ایران با زیمباوه کاهش داشته، گفت: به طوری که تا ۵ سال پیش سالی ۶۰۰ هزار دلار صادرات به زیمباوه داشتیم، اما اکنون صادرات ایران به این کشور به ۱۰ هزار دلار کاهش یافته و تقریبا به صفر رسیده است. واردات ایران از زیمباوه نیز کاهش یافته است. بنابراین اگر چه با کشورهای آفریقایی روابط گسترده‌ای داشتیم، اما روابط تجاری ایران با این کشور کاهش یافته و ‌امیدواریم این دیدار آغازی برای توسعه بیشتر روابط تجاری ایران و زیمباوه باشد.

امکان همکاری با زیمباوه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

وی در ادامه با اشاره به اظهارات وزیر صنایع زیمباوه درباره تحریم‌های این کشور، اظهار کرد: تحریم در دید اول مشکلاتی برای کشور ایجاد می‌کند، اما اگر هوشمندانه برخورد شود، یکی از بهترین محرک‌های پیشرفت کشور است. زیرا موجب می‌شود کشورها به منابع داخلی خودشان متکی شوند و اقتصادشان را به طور اساسی شکل دهند.

در زمینه فرآوری موادغذایی هم که اشاره داشتید، ایران در این حوزه پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و در زمینه صنایع غذایی مانند تولید گوجه‌فرنگی و ماکارونی پیشرفت خوبی داشته‌ایم و می‌توانیم در این زمینه نیز همکاری داشته باشیم.

وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه در زمینه انرژی خورشیدی نیز چندین شرکت بزرگ در ایران شروع به فعالیت و تولید کرده‌اند و ظرفیت خوبی دارند، تصریح کرد: در حوزه‌های دارو و تجهیزات پزشکی ایران از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است و در این زمینه می‌تواند با زیمباوه همکاری داشته باشد و در حوزه معدن هم شرکت‌های بسیار بزرگی مانند مس، آلومینیوم وجود دارد و فعالیت می‌کنند، اما در ذخایر طلا محدودیت داریم و بنابراین زمینه مشارکت برای حضور شرکت‌های ایرانی در زیمباوه برای استخراج و تولید طلا فراهم است. از طرف دیگر ایران واردکننده پنبه است و می‌تواند از کشور زیمباوه این کالا را وارد کند.

امکان واردات پنبه و طلا از زیمباوه

فاطمی‌امین‌ از برگزاری کمیسیون مشترک بین دو کشور در یک ماه آینده خبر داد و گفت: وزیر تعاون ایران و وزیر خارجه زیمباوه رؤسای کمیسیون مشترک هستند. بنابراین در یک ماهی که فرصت داریم می‌توانیم ارتباطات را داشته باشیم و نقشه راه توسعه همکاری بین دو کشور را تدوین کنیم. سرمایه‌گذاران کشور زیمباوه می‌توانند به ایران سفر کنند و از شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات صنایع غذایی دیدن کنند و در حوزه انرژی خورشیدی و دارویی نیز می‌توان همین کار را انجام داد.

وی افزود: ایران می‌تواند از زیمباوه پنبه و طلا وارد کند و در مقابل به زیمباوه ماشین‌آلات از جمله ماشین‌آلات صنایع غذایی را صادر کند تا تراز تجاری دو کشور دوطرفه رشد کند، بنابراین تا زمان آغاز کمیسیون مشترک می‌توان برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پیشبرد کارها انجام داد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست