1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. ماجرای تعطیلی ایران خودروی تبریز چه بود؟
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ماجرای تعطیلی ایران خودروی تبریز چه بود؟

ایران خودرو تبریز

روز گذشته خبری مبنی بر تعطیلی ایران خودرو تبریز منتشر شد.

به گزارش برات‌نیوز، طبق اطلاعات منتشر شده از منابع آگاه، تعطیلی ایران خودرو تبریز به دلیل مسائل کارگری و به تعویق افتادن پرداخت حقوق آنان رخ داد.

ایران خودرو یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید خودرو در داخل کشور است که درصد زیادی از نیاز کشور را پوشش می‌دهد. بدیهی‌ست که چنین شرکتی نباید در پرداخت هزینه کارگران خود به مشکل جدی بخورد تا آنجا که یک واحد مهم از این شرکت در یک شهرستان به تعطیلی کشیده شود.

اما انتشار خبر تعطیلی ایران خودرو تبریز از روز گذشته بار دیگر این مهم را یادآور می‌شود که نوآوری و تولید محصولات جدید، شرط کافی برای پابرجا ماندن یک کارخانه نیست؛ بلکه افزایش کیفیت محصولات است که مشتریان یک مجموعه را وفادار نگه می‌دارد.

البته توجه به این نکته نیز مهم است که با وجود شیوع بیماری کرونا، تقاضا برای خرید خودرو تا حدی کاهش یافته و از آنجایی که وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم نا به سامان است، خرید خودرو و سرمایه گذاری در این بازار به الویت آخر آن‌ها بدل شده است.

این مشکلات همگی می‌توانند شرایط فروپاشی یک کارخانه را فراهم کنند و کار به جایی برسد که این مجموعه برای پرداخت حقوق معوقه کارگرانش، بودجه کافی نداشته باشد. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی رد پای قاچاق خودرو بر چهره تولید داخلی تا حدی خودنمایی می‌کند.

با وجود این، گردش چرخ اقتصادی ایران تا حد زیادی به توجه به تولید داخلی وابسته است؛ به همین دلیل امروز در این گزارش به شرح واقعه تعطیلی ایران خودرو تبریز پرداختیم با ما همراه باشید.

تعطیلی ایران خودرو تبریز به دلیل مسائل کارگری

شرکت ایران خودرو تبریز از سال ۸۵ در این شهر تأسیس شد. این واحد تولیدی بخش عمده‌ای از تولیدات کشور را برعهده داشته و ظرفیت اسمی آن 130 هزار خودرو در سال و روزانه 450 دستگاه انواع خودرو از جمله سمند و سورن گزارش شده است. همچنین این کارخانه مهم تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه از انواع خودروی سواری و وانت تولید و به بازار عرضه کرده است.

این واحد تولید از دو شب گذشته به دلیل تداوم اعتصاب کارگران تعطیل شد. به گفته منابع آگاه، اولین اعتصاب در پاییز سال جاری، در تاریخ پانزدهم آبان ماه رخ داد و در پی عدم توجه مسئولین بار دیگر در تاریخ دوم آذر ماه کارگران حقوق نگرفته دست به اعتراض صنفی و اعتصاب زدند.

این کارگران مدعی شدند که در طول دو سال اخیر حقوق پرسنل افزایشی نداشته و اختلاف حقوقی آنان با کارگران هم‌رده‌شان در واحد تولیدی تهران تفاوت فاحشی دارد.

اعتراض این کارگران تا جایی ادامه داشت که پیامکی مبنی بر تعطیلی ایران خودرو تبریز برای کارگران این واحد تولیدی ارسال شد و به دنبال آن چراغ واحد تولیدی تبریز خاموش شد.

در حال برررسی پیامک ارسالی هستیم

به دنبال این اتفاق، مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی از پیگیری پیامک‌های ارسالی به کارگران ایران خودرو تبریز خبر داد و اعلام کرد: موضوع تعطیلی ایران خودرو تبریز در دست بررسی‌ست.

به گزارش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، فتحی در این رابطه افزود: هم اکنون در جلسه‌ای با حضور مسئولان از جمله فرمانداری اسکو و مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز، علت ارسال این پیامک‌ها در حال بررسی است و به محض پایان یافتن جلسه، اطلاع رسانی خواهد شد.

در حالی که مدیر کل اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی در رابطه با واقعه مذکور گفت: از چهارشنبه هفته گذشته کارگران ایران خودرو تبریز در تجمع صنفی که ۳ روز به طول انجامید مطالباتی را مطرح کرده‌اند. به گفته مدیر عامل این واحد تولیدی، مطالبات کارگران ایران خودرو تبریز منطبق با قوانین پرداخت می‌شود و هیچ گونه تاخیر در پرداخت حق و حقوق آن‌ها نداشته ایم.

وی در ادامه افزود: اما کارگران خواستار پرداخت حق و حقوق مطابق با کارگران سایت ایرانخودرو تهران هستند که منطقی نیست و پرداختی حقوق‌ها در تهران با سایر شهر‌ها با توجه به شرایط خاص خود می‌باشد.

پرداخت مطالبات کارگران تا پایان سال

مدیرعامل ایران خودرو تبریز در واکنش به اعتراض کارگران مبنی بر عدم پرداخت حقوقشان گفت: بسیاری از مسائل مربوط به حوزه منابع انسانی کارخانه حل و فصل شده است و مطالبات کارگران طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان امسال پرداخت می‌شود.

حمید حاجی زاد منصور در ادامه افزود: منابع انسانی اصلی‌ترین مولفه بهره وری تولید و افزایش کارایی و اشتغال مولد است و رمز پیشرفت هر سازمان یا مجموعه صنعتی مرهون تلاش و کوشش آن‌ها در رشد اقتصادی و رونق مضاعف صنعت است. خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده تاکنون، کارکنان معوقات حقوق نداشته و مزایای قانونی مطابق با قانون کار و زودتر از موعد پرداخت شده است.

مدیر عامل ایران خودرو تبریز همچنین گفت: با تلاش و همت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و اخذ تأییدیه‌های لازم، طرح طبقه بندی کارکنان با احتساب ضریب ریالی مزدی و شغلی بطور کامل از اول آبان ماه سال جاری اجراشده و ما به التفاوت اجرای این طرح از اول سال 1400 محاسبه و در عرض 4 ماه باقیمانده سال به حساب کارکنان واریز خواهد شد.

او همچنین از پرداخت پاداش به کارگران خبر داد و گفت: در راستای افزایش بهره وری تولید، پاداش شش ماهه تولید برای کارکنان در سطح گروه صنعتی ایران خودرو محاسبه و پرداخت شده است. طرح همسان سازی تقریبی پاداش‌های غیرنقدی کارکنان با گروه صنعتی ایران خودرو رو نیز بررسی شده و پیرو رایزنی صورت گرفته با گروه صنعتی ایران خودرو مقرر شده است تمامی پاداش‌های غیرنقدی کارکنان بصورت تقریباً یکسان پرداخت شود.

وی در پایان افزود: با توجه به تعطیلی توافقی همه پنجشنبه‌های هفته در طول سال که ایران خودرو تبریز در مقایسه با سایر صنایع استان از این امر مستثنی است، و در صورت کار تقریباً مبلغ شش میلیون ریال فقط بابت اضافه کاری پنجشنبه‌ها برای کارکنان محاسبه و پرداخت می‌شود.

آغاز دوباره تولید خودرو در ایران خودرو تبریز

پس از بررسی‌های انجام شده روز گذشته اعلام شد که واحد تولیدی ایران خودرو تبریز دوباره آغاز به کار کرده است. کار این واحد تولیدی از دیروز نهم آذر ماه 1400 در راستای تحقق منویات مقام‌ معظم رهبری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی آذربایجان شرقی، کارکنان واحد تولیدی ایران خودرو تبریز برای افزایش تیراژ تولید و اعتلای صنعت کشور بار دیگر هم قسم شده و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

مدیرعامل ایران خودرو تبریز در نشست اخیر با مسئولین استانی و نمایندگان و تشکل کارگری در فرمانداری اسکو  اعلام کرد: تولید، خط قرمز کارگران و کارفرمایان است و وظیفه اصلی ما تحقق تولید در راستای منویات مقام معظم رهبری است.

حمید حاجی زاد منصور ادامه داد: کارکنان ایران خودرو تبریز، فرزندان سخت کوش و تلاشگر این مجموعه بزرگ صنعتی هستند که با تمام ظرفیت موجود، تولید را محقق  خواهند ساخت. مشکلات مربوط به کارکنان در فضای صمیمی و به دور از هر نوع حاشیه قابل گفتگو و مذاکره است.

او همچنین اظهار کرد: تمامی شائبه‌های موجود در فضای مجازی که اخیراً ایجاد شده کذب محض است و  بخش لجستیک ،  تخلیه و بارگیری این شرکت کاملا فعال بوده است. انتظار آن می رود تا کارکنان بدون توجه به هرنوع شائبه‌ای و عدم نفوذ عوامل بیگانه نسبت به حل مشکلات خود در چارچوب قانون و مقررات بپردازند.

وی در پایان گفت: انشالله با همدلی و همکاری صمیمانه و تلاش روز افزون بتوانیم تولید خودرو را به جایگاه واقعی خود رسانده و آینده این شرکت را در ذهن فرزندان خود ترسیم کنیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست