مرزهای ایران- پاکستان به منظور رفت و آمد تجار و دانشجویان بازگشایی شده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که تقریبا از اوایل سال جاری، پاکستان مرزهای خود را به روی ایرانیان و افغانستان به دلیل شیوع بیماری کرونا و افزایش تعداد مرگ و میرها مسدود کرد.

درهمین حال، به دنبال افزایش سرسام آور تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هندوستان، شماری از کشورهای منطقه به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در کشورهای خود از جمله افغانستان و پاکستان مرزهای خود را با سایر کشورها مسدود ساختند.

اقدامات کشورهای همسایه به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا

به طوری که درابتدا سفارت افغانستان در اسلام آباد با نشر اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر بنیاد فیصله اخیر حکومت پاکستان، تمامی راه‌های زمینی این کشور مرزهای این کشور به روی رفت و آمد مسافران از ایران و پاکستان بسته خواهد شد.

سفارت افغانستان اعلام کرده بود که در این مدت تنها بیماران عاجل اجازه داخل شدن به پاکستان را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: تأثیر طالبان بر روابط ایران و پاکستان

همچنین در اطلاعیه سفارت افغانستان اضافه شده بود که مسافران می‌توانند از پاکستان به افغانستان و ایران سفر نمایند، اما برعکس از این کشورها نمی‌توانند وارد پاکستان شوند.

براساس این گزارش، پس از آن پاکستان نیز اقدام به مسدود سازی گذرگاه های مرزی با افغانستان و ایران کرد.

اما حالا پس از گذشت چند ماه و اجرای طرح واکسیناسیون جهانی، پاکستان مرزهای خود را تحت شرایطی بازگشایی کرده است.

صدور مجوز سفر کامیون‌های ایرانی به ایران

درهمین راستا، منابع پاکستانی گزارش دادند که مرز ایران-پاکستان در تفتان برای رفت‌وآمد تجار و دانشجویان بازگشایی شده است.

براساس این گزارش، ممنوعیت تردد از گذرگاه مرزی پاکستان-ایران در تفتان لغو شده است و تجار، دانشجویان و رانندگان کامیون پاکستانی اجازه سفر به ایران را پیدا کرده‌اند.

طبق گفته منابع مطلع، اداره کنترل مهاجرت پاکستان، موسوم به آژانس تحقیقات فدرال(FIA) نیز روند منظم مهاجرت را در مرز تفتان آغاز کرده است و اجازه می‌دهد شهروندان پاکستانی وارد ایران شوند.

عدم صدور مجوز ورود به شهروندان پاکستانی به ایران

این درحالی است که پیش‌ ازاین، به دلیل شمار رو به افزایش موارد ابتلا به بیماری همه‌گیر کرونا، مقامات ایرانی ورود شهروندان پاکستانی به ایران را در تاریخ ۲۹ ژوئن سال جاری ممنوع کرده بودند.

 اگرچه در این مدت، تجارت ترانزیتی ایران و پاکستان برقرار بوده است.

آن دسته از شهروندان پاکستانی که خواستار سفر به ایران با ویزاهای زیارتی و توریستی هستند، همچنان اجازه سفر به ایران را ندارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *