چند وقتی می‌شود که تجارت ایران و پاکستان به دلیل مشکلات بانکی با وقفه مواجه شده بود؛ حالا اما تجارت پایاپای میان دو کشور امکان پذیر شده است.

به گزارش برات‌نیوز، به تازگی مقامات پاکستان از حل مشکلات تجارت ایران و پاکستان خبر داده‌اند. به گفته آن‌ها، تجارت پایاپای به‌منظور حل مشکل نبود کانال‌های بانکی عملیاتی خواهد شد. روزنامه داون در این زمینه می‌نویسد: کمیته دائمی بازرگانی مجلس سنای پاکستان روز پنجشنبه از توافق اسلام‌آباد و تهران در مورد تجارت پایاپای مطلع شده است.

به گفته این روزنامه، توافق مذکور توسط صالح فاروقی، معاون وزیر بازرگانی پاکستان اعلام شد. وی در پاسخ به سوال سناتور فیدا محمد در جلسه‌ای به‌ ریاست سناتور زیشان خانزاده، از حل مشکلات دیرینه تجارت ایران و پاکستان خبر داد. صالح فاروقی در این زمینه گفت: به‌دلیل نبود کانال‌های بانکی با ایران، برخی مشکلات در تجارت با تهران وجود دارد.

او در ادامه افزود: موضوع تجارت پایاپای با ایران حل شده است. اجرای توافق تجارت پایاپای با ایران تا یک ماه دیگر آغاز خواهد شد. وی همچنین تاکید کرد: قرار گرفتن نام ایران در لیست خاکستری FATF هیچ تأثیری بر صادرات پاکستان ندارد.

رازک داوود، مشاور بازرگانی نخست وزیر پاکستان نیز در رابطه با طرح +GSP به کمیته مجلس سنا توضیحاتی ارائه داد. داوود در توضیحات خود خاطرنشان کرد: صادرات پاکستان به اروپا عمدتاً به ‌دلیل دسترسی به تجارت ترجیحی، به 9 میلیارد دلار رسیده است. او ادامه داد: اتحادیه اروپا خواستار گسترش دامنه صادرات به بازارهای اروپایی شده است اما به‌دلیل ضعف صادرکنندگان ما، صادرات به این منطقه آن‌طور که باید رشد نداشته است.

تجارت ایران و پاکستان هدف گذاری شده است

بخش تجارت ایران و پاکستان نه تنها از سوی پاکستان به سمت رفع موانع قدم برداشته است، بلکه ایران نیز برای گسترش روابط تجاری خود هدف گذاری 5 میلیارد دلاری انجام داده است. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، کشور ما قصد دارد تا تجارت خود را با پاکستان تا حدود 5 میلیارد دلار افزایش دهد.

سید رضا فاطمی امین در اختتامیه نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان در این رابطه گفت: ارتقاء تبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه یکی از راهبردهای اصلی دولت ایران است و ما پاکستان را به صورت ویژه در نظر می‌گیریم. در این مذاکرات در یک فضای دوستانه به نتایج مناسبی دست یافتیم. حدود دو ماه دیگر یک هیئت از ایران به پاکستان به منظور ادامه مذاکرات و عملیاتی کردن توافقات موجود سفر خواهد کرد. هدف ما این است که تا دو سال آینده سطح تجارت ایران و پاکستان را تا 5 میلیارد دلار افزایش دهیم. دو ملت ایران و پاکستان مشترکات فرهنگی بسیاری مانند اقبال لاهوری دارند.

وی در ادامه افزود: روابط سیاسی بین دو کشور در سطح مناسبی قرار دارد اما متاسفانه روابط اقتصادی به اندازه روابط سیاسی رشد نداشته است اما ما به دنبال ارتقاء این مناسبات هستیم.

در همین اجلاس، حسینی سفیر ایران در پاکستان در رابطه با روند توافقات توضیح داد: در این جلسات سه کمیته تشکیل که نتایج آن برای هیئت ایرانی و پاکستانی مناسب بود. یکی از موضوعات مورد توافق طرفین، موضوع تجارت آزاد بود. ایران و پاکستان توافق کردند هر چه سریع‌تر و پیش از آغاز مذاکرات کراچی، مشکلات مربوط به این موضوع حل شود.

تهاتر، بعد دیگر تجارت دو کشور

حسینی در ادامه سخنان خود تهاتر را بعد دیگر تجارت ایران و پاکستان دانست. وی در این رابطه گفت: بحث بعدی در خصوص تهاتر است که قرار شد هیئت پاکستانی مکانیزم مربوط به آن را به اشتراک بگذارد تا بحث تهاتر بین دو کشور اجرایی شود. موضوع دیگر که مورد مذاکره قرار گرفت، همکاری‌های نمایشگاهی است که طرفین موافقت کردند نسبت به برگزاری نشست‌های تخصصی در دو کشور موافقت کردند.

حسینی همچنین ادامه داد: تمدید برنامه پنج ساله تجارت ایران و پاکستان برای پنج سال دیگر، یکی دیگر از دستاوردهای مذاکرات بود. ایجاد اولین بازارچه مرزی دو کشور با توجه به ایجاد زیرساخت‌های لازم توسط پاکستان و ایجاد زیرساخت‌های دیگر از سوی ایران نیز مورد توافق قرار گرفت.

او در ادامه افزود: ایران آمادگی خود را برای انتقال تجربیات برای ساخت یک میلیون مسکن به صورت سالانه در پاکستان و همچنین حل مشکلات حمل و نقل اعلام کرد. همچنین بر ایجاد پروازهای مستقیم میان اسلام آباد و تهران و همچنین توسعه راه آهن های دو کشور توافق شد.

به گفته حسینی، توافقاتی نیز میان هیئت پاکستانی و وزیر جهاد کشاورزی شامل تهاتر کالای گاز مایع با برنج پاکستانی انجام شده است. همچنین توافقاتی در خصوص صادرات سیب و محصولات باغی به پاکستان و واردات برنج و دام زنده به ایران انجام شد.

سفیر ایران در پاکستان همچنین به این موضوع اشاره کرد که اقتصاد دو کشور مکمل هستند. به گفته حسینی، ما می‌توانیم در مقابل صادرات سوخت می‌توانیم واردات برنج را داشته باشیم. تلاش شد تا توافقات محدود به صادرات و واردات نباشد و بحث سرمایه گذاری نیز مطرح شد.

تجارت آزاد ایران و پاکستان تا ۳ ماه آینده حتمی می‌شود

وزیر صمت در ادامه نهمین نشست کمیته مشترک تجارت ایران و پاکستان به اجرایی شدن تجارت آزاد میان دو کشور اشاره کرد. فاطمی امین در این رابطه گفت: روابط اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان علاوه بر مبادله کالا باید در حوزه سرمایه‌گذاری توسعه یابد. توافق تجارت آزاد بین دو کشور درآینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

وزیر صنعت معدن و تجارت در خصوص توافقات دو کشور در حوزه سرمایه‌گذاری تصریح کرد: سعی داریم که این توافق تجاری صرفا مبادله کالا نباشد و به سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی و پاکستانی در 2 کشور منجر شود. در همین راستا تلاش می‌کنیم روابط تجاری که در ماه گذشته سرعت گرفته در ماه‌های آینده تداوم پیدا کند؛ به طوری که تا سه ماه آینده موانع برای توسعه تجارت و روابط اقتصادی بین دو کشور برطرف شود.

به گفته وزیر صمت، روابط اقتصادی شرکت‌های خصوصی 2 کشور نیز به زودی شکل می‌گیرد و 2 مرکز با ماموریت رفع موانع اقتصادی و تجاری و بین دو کشور تشکیل خواهد شد.

فاطمی امین همچنین تاکید کرد: تجارت ایران و پاکستان باید فراتر از تبادل دو جانبه کالا باشد و به سمت سرمایه گذاری و همکاری های منطقه‌ای گسترش پیدا کند. تا سه ماه آینده موافقت تجارت آزاد بین دو کشور را عملیاتی می‌کنیم و ما این آمادگی را داریم تا با کشور دوست و برادر خود، پاکستان روابط خود را گسترش دهیم.

نهمین نشست کمیته مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران با پاکستان با هدف توسعه تجارت ایران و پاکستان برگزار شد. در این اجلاس موضوعات بانکی، گمرکی، حمل و نقل، بازارچه، تبادل کالا و قرنطینه در کارگروه‌های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *