رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل اعلام کرد: عمده واردات ایران از کشور برزیل است.

به گزارش برات‌نیوز، طبق آمار منتشر شده، تجارت ایران در شرایطی که چندسالی‌ست دچار تحریم‌های آمریکا شده است با حدود 7 کشور به صورت مستمر ادامه داشته است. یکی از این کشورها، برزیل است که عمده واردات ایران از این کشور صورت می‌گیرد.

همچنین طبق اطلاعات منتشر شده از اداره گمرک ایران، سال گذشته حدود ۸۰ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی از ایالات‌ متحده آمریکا به ایران صادر شده ‌است. از سوی دیگر، میزان صادرات ایران به این کشور، حدود ۱۳۰ هزار دلار برآورد شده بود که عمدتا مواد غذایی سوپرمارکتی بوده است.

برای بررسی وضعیت تجاری یک کشور از شاخص تراز تجاری یا صادرات خالص استفاده می‌شود. تراز تجاری تفاوت میان میزان واردات و صادرات یک دوره معین اقتصادی‌ست. اگر صادرات بیشتر از واردات باشد، مقدار مثبت به نام مازاد تجاری مشخص می‌شود. اگر واردات بیشتر از صادرات باشد، مقدار منفی به نام کسری تجاری یا شکاف تجاری مشخص می‌شود.

بر همین اساس، طبق آمار منتشر شده از گمرک ایران، در نیمه ابتدایی سال جاری، تراز تجاری کشور منفی ۳/ ۱میلیارد دلار بوده است. با این حال همین تراز منفی باز هم نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته 2 میلیارد دلار بهبود یافته است.

امروز در این گزارش قصد داریم تا وضعیت تجاری ایران را با چند کشور مورد بررسی قرار دهیم.

سفر گروه مسئولان ایرانی به برزیل

به تازگی یک گروه از تجار ایرانی به همراه چندتن از نمایندگان مجلس از جمله آقایان عسگری، نادری (رییس کمیسیون کشاورزی مجلس)، دشتی اردکانی (رییس انجمن دوستی پارلمانی ایران و برزیل)، رضاخواه (از کمیسیون برنامه و بودجه)، قربانی (از معاونین وزیر جهاد کشاورزی) و سید فخرالدین عامریان (رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل) به کشور برزیل سفر کردند.

در حاشیه این سفر رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل از میزان واردات ایران اطلاعاتی ارائه داد.

عامریان در این خصوص گفت: حدود ۵ سال است که اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل تشکیل شده؛ منتهی چند روز پیش در حضور بیش از ۲۰۰ نفر مراسم افتتاحیه اتاق برزیل و ایران در شهر سائوپائولو برگزار شد که ۵ تن از نمایندگان مجلس برزیل، شهردارها و فرماندارهای شهرهای مختلف برزیل و چند نفر از کنسولگری‌های خارجی مانند ترکیه و امارات در آن حضور داشتند.

طبق آمار منتشر شده، واردات ایران از برزیل بیش از ۵ میلیارد دلار کالای اساسی با تعرفه گمرکی حداکثر ۴ درصد است؛ اما صادرات ایران به این کشور کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار است. دولت برزیل نیز از آن بیش از ۱۰۰ درصد تعرفه گمرکی می‌گیرد.

عامریان در این خصوص گفت: درخواست من این بود که طرحی در مجلس تصویب شود که مطابق آن تعرفه ترجیحی با این کشور برقرار شده و تعرفه‌های گمرکی کاهش یابد تا تراز تجاری متناسب‌تر شود و کالاهایی مانند کالاهای پتروشیمی، گازوییل، پسته، کشمش و خرما که برزیل هم نیاز زیادی به آنها دارد به این کشور صادر شود.

عامریان افزود: آقای قربانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی هم تاکید کردند که از کشت فراسرزمینی بخش خصوصی در برزیل حمایت می‌کنند و به کشاورزانی که در برزیل کشت کنند ضمانت خرید تضمینی داده می‌شود. آقای عسگری هم گفتند که همه موانعی که باعث کند شدن تجارت دو کشور را در مجلس رفع می‌کنند.

تهاتر برای ایران یک امر ضروری‌ست

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل در ادامه سخنانش بخشی از واردات ایران از برزیل را معرفی کرد. به گفته او، بخشی از گوشت‌های کشتار شده در برزیل به ایران ارسال می‌شود. همچنین در برزیل زمین‌های کشاورزی مربوط به کشت‌هایی مانند ذرت و سویا وجود دارند.

وی همچنین افزود: امیدواریم که این نوع از جلسات بتواند کمک کند تا بتوانیم کالاهای ایرانی بیشتری را صادر کنیم. هدف از تشکیل اتاق مشترک بازرگانی این است که تجار دو کشور به صورت مستقیم باهم وارد معامله شوند و سعی کنیم واسطه‌ها را حذف کنیم.

وی در پایان افزود: ما در وضعیتی هستیم که بیشترین کمکی که می‌توانند به ما کنند این است که بتوانیم با کشورهایی مانند برزیل، که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد از واردات کالاهای اساسی ما از آن‌ها است تهاتر کنیم. اتاق بازرگانی مشترک به شدت به دنبال محقق شدن این امر است‌. در همین هفته با معاون رییس جمهور برزیل جلسه‌ای برگزار می‌شود که یکی از موضوعات اساسی در آن جلسه موضوع تهاتر خواهد بود.

واردات دارو و تجهیزات پزشکی از آمریکا

همانطور که در ابتدای این گزارش اشاره شد، عمده واردات ایران از آمریکا حدود 80 میلیون دلار در سال 99 بوده است. طبق اطلاعات بارگذاری شده بر روی سایت اتاق بازرگانی تهران، سال گذشته بیشترین کالایی که از آمریکا به ایران وارد شده، دارو و تجهیزات پزشکی و ادوات آزمایشگاهی گزارش شده است. در این میان بخش از واردات ایران از آمریکا مربوط به انواع مکمل‌های غذایی و محصولاتی با شناسه تعرفه خمیر چوب بوده است.

این در حالی‌ست که میزان صادرات ایران به ایالات متحده تنها 130 هزار دلار بوده که در مقابل واردات ایران رقم ناچیزی محسوب می‌شود. بر اساس آمار اداره کمرگ ایران، این میزان صادرات بیشتر مربوط به انواع ترشی‌جات شامل خیارشور و سبزیجات خشک‌شده بوده است.

احمدرضا فرشچیان، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در این رابطه می‌گوید: طی سال‌های اخیر صادرات کالایی ایران به آمریکا تقریبا صفر بوده و آنچه که از ایران نیز به این کشور صادرات شده، به صورت چمدانی و برای عرضه برخی محصولات خوراکی در سوپرمارکت‌های ایرانیان ساکن در ایالات‌ متحده‌ آمریکا بوده، از این حیث، نمی‌توان آن را جزو صادرات تلقی کرد.

فرشچیان ادامه داد: تجار و شرکت‌های آمریکایی سال‌هاست که کالای ایرانی نمی‌خرند و وارداتی از ایران ندارند. امور تجاری از سوی شرکت‌های آمریکایی بر پایه قوانین مورد قبول این کشور و از حیث، تعاملات بین‌المللی کاملا شفاف است. از این رو، شرکت‌های آمریکایی برای دور جستن از پیامد نقض تحریم‌ها تمایلی به تجارت با ایران ندارند.

او در ادامه اضافه کرد: بنابراین، آنچه در سطح بسیار محدود از صادرات کالا از ایران به آمریکا دیده می‌شود، تماما مربوط به ارسال معدود کانتینر مواد خوراکی برای عرضه در مراکز خرید و سوپرمارکت‌هایی است که صاحبان آن ایرانی هستند.

افزایش حجم واردات ایران با ارز ۴۲۰۰ تومانی

موضوع دیگری که تراز تجاری ایران را منفی کرده، وجود ارز ترجیحی 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی‌ست. طبق آمار منتشر شده، در سال جاری حجم واردات ایران در زمینه کالاهای اساسی که مشمول ارز 4200 تومانی شده‌اند تا 90 درصد افزایش داشته است. همین روند روبه‌رشد بود که سبب شد دولت درخواست افزایش سقف استفاده از ارز ترجیحی در سال جاری را ارائه دهد.

طبق بررسی‌های انجام شده، واردات ایران در بازه زمانی فروردین ماه ‌تا دهم آبان‌ ماه سال جاری افزایش داشته به طوری که از مجموع ۱۱.۵ میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی در ۲۵ گروه بالغ بر ۹.۱ میلیارد دلار آن با ارز ۴۲۰۰ تومان بوده است که حجم آن  به ۱۶.۴ میلیون تن می‌رسد.

این درحالی‌ست که بودجه کشور برای واردات 8 میلیارد دلار برآورد شده بود؛ اما در پایان 7 ماهه نخست امسال واردات با ارز ترجیحی بیش از یک میلیارد بالاتر از سقف بودجه تعیین شده بود.

واردات ایران شامل چه کالاهایی‌ست؟

طبق آمار تایید شده از مرکز ملی آمار، واردات ایران با ارز ترجیحی به شرح زیر گزارش شده است:

افزایش ۹۲ درصدی ارزش واردات گندم که برابر با افزایش 60 درصدی وزن محموله است.

افزایش 26 درصدی ارزش واردات ذرت که برابر با کاهش 11 درصدی وزن محموله است.

افزایش 134 درصدی ارزش واردات جو که برابر با افزایش 96 درصدی وزن محموله است.

افزایش 101 درصدی ارزش واردات دانه‌های روغنی که برابر با افزایش 47 درصدی وزن محموله است.

افزایش 280 درصدی ارزش واردات روغن‌های خوراکی نیمه‌جامد، مایع و خام که برابر با افزایش 128 درصدی وزن محموله است.

افزایش 201 درصدی ارزش واردات کنجاله سویا که برابر با افزایش 125 درصدی وزن محموله است.

افزایش 38 درصدی ارزش واردات دارو که برابر با افزایش 34 درصدی وزن محموله است.

همین افزایش ارزش واردات ایران سبب شده تا دولت از لحاظ تامین بودجه با کمبود مواجه شود؛ لذا چندی پیش دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی درخواست کرد تا در نیمه دوم سال جاری برای تامین ارز واردات اقلام نام برده شده، افزایش بودجه تا سقف 12.6 میلیارد دلار لحاظ شود.

با این حال مساله بود و نبود ارز ترجیحی همچنان در هاله‌ای از ابهام است و مشخص نیست که در ادامه سال جاری ارز ترجیحی بر قوت خود باقی خواهد ماند و یا تامین ارز از طریق سامانه نیما اتفاق خواهد افتاد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *