نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان برگزار شد.

به گزارش برات‌نیوز، در حاشیه این اجلاس، ایران برای سرمایه گذاری در زمینه تأمین لوازم خانگی پاکستان اعلام آمادگی کرد. در این اجلاس وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه ریزی برای افزایش تجارت پنج میلیارد دلاری میان دو کشور خبر داد.

نهمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان با حضور وزرا و مقامات ارشد امور تجاری و بازرگانی برگزار شد. در این اجلاس تازه‌ترین تحولات مرتبط با همکاری‌های دوجانبه اقتصادی، بازرگانی، تجارت مرزی، گمرک و توسعه بازارچه‌های مشترک مرزی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این اجلاس قراردادهای تجارت ترجیحی و تجارت آزاد میان ایران و پاکستان و همکاری در برپایی نمایشگاه با حضور مقامات بانکی، تجاری، بخش خصوصی و مسوولان اتاق‌های بازرگانی دو کشور همسایه بررسی شد.

ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه و هم‌مرز، سال‌هاست که به مرادات تجاری مشغولند. این مراودات در برهه‌هایی از زمان به دلایل سیاسی مختلف متوقف شد اما هیچگاه به طور کلی پرونده این تجارت دو جانبه بسته نشد. در روزهای اخیر نیز نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان برگزار شد که ضمن آن زمینه همکاری میان دو کشور فراهم شد.

کمیته مشترک تجاری برای تحکیم روابط دو کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت، رضا فاطمی امین، در این اجلاس اعلام کرد ایران می‌تواند در حوزه‌های لبنیات و لوازم خانگی در پاکستان سرمایه‌گذاری کند. وی در ادامه سخنانش ایران و پاکستان را دو کشور مهم منطقه دانست و گفت: متاسفانه این دو کشور روابط اقتصادی مناسبی ندارند. در جلسه امروز توافق شد حجم روابط اقتصادی دو کشور تا دو سال آینده پنج برابر وضعیت کنونی شود و به ۵ میلیارد دلار برسد و تا سه ماه آینده مشکلات و موانعی که در توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور وجود دارد برطرف شود.

به گفته فاطمی امین، یکی از اهداف دولت سیزدهم، تحکیم روابط با همسایگان است. او در این زمینه افزود: اقتصاد ایران و پاکستان مکمل هستند و می‌توانیم علاوه بر مبادلات کالا در سرمایه‌گذاری مشترک فعالیت کنیم. مهم‌ترین مانع، پیش از این اراده بود، اما در حال حاضر این اراده بین دو کشور وجود دارد. مثلا طی دو ماه گذشته ترانزیت کامیون‌های پاکستانی در ایران عملیاتی شد که نشان دهنده اراده دو کشور برای توسعه روابط است. در این راستا توافق شد در ایران مرکزی به عنوان نقطه تماس و مرکز مشابهی در پاکستان ایجاد شود و تا سه ماه آینده موانع را مورد به مورد بررسی و رفع کند.

افزایش تجارت با پاکستان برنامه دولت سیزدهم است

وزیر صمت در جریان نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری میان ایران و پاکستان به برنامه دولت سیزدهم مبنی‌بر افزایش 5 میلیارد دلاری تجارت با پاکستان اشاره کرد. با این که در سال‌های اخیر روابط اقتصادی و تجاری میان ایران و پاکستان با موانعی روبه‌رو بوده است، فاطمی امین اظهار کرد ایران آمادگی رفع موانع تجارت با پاکستان را دارد تا روابط اقتصادی دو کشور ارتقا پیدا کند.

فاطمی امین، فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری پاکستان در ایران را ضروری دانست و به گفته وی تا سه ماه آینده موانع توسعه تجارت میان دو کشور برطرف خواهند شد.

نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان با حضور مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی، تولید و سرمایه‌گذاری، برگزار شد. عبدالرزاق داوود نیز از تمایل پاکستان در پیشرفت تجارت با ایران سخن گفت و تصریح کرد: تشکیل این کمیته آغازگر حل مشکلات دو کشور در حوزه تجاری خواهد بود. پاکستان خواهان پیشرفت و گسترش روابط در زمینه‌های مختلف تجاری از جمله حمل و نقل کالا، تهاتر محصولات، کاهش تعرفه‌ها و ایجاد بازارچه‌های مرزی در مسیر تجارت آزاد است.

او در ادامه سخنانش افزود: طی سال‌های گذشته در خصوص همکاری استراتژیک برنامه ریزی‌ها و توافقاتی انجام شد، اما تاکنون محقق نشده است. این در حالی است که ظرفیت‌های بسیاری در ایران و پاکستان وجود دارد و دو کشور در زمینه مبادلات تجاری مکمل یکدیگر هستند. بنابراین برای توسعه همکاری‌ها باید تلاش بیشتری داشته باشیم.

ایران نقش مهمی در ارتباطات کشورهای خاورمیانه دارد

عبدالرزاق داوود در حاشیه اجلاس کمیته مشترک تجاری، نقش ایران را برای اتصال و ارتباطات کشورهای منطقه با یکدیگر مهم و اصلی دانست. وی با بیان اینکه مذاکرات میان دو کشور نتیجه‌ بخش بوده است، اظهار کرد: این نشست تحکیم روابط دو کشور در زمینه اقتصادی را به دنبال داشت زیرا توافقات بسیار مفید بود و ما از آن راضی هستیم. مسائل مختلف در این نشست حل و فصل شدند و در نگاه به آینده به دنبال ادغام بیشتر اقتصاد دو کشور با یکدیگر در راستای منافع شهروندان هستیم. توافقات امروز ایران و پاکستان به اتصالات منطقه ای کمک شایان توجهی خواهد کرد.

وی در ادامه سخنانش بر این موضوع که مراودات دو کشور باید افزایش داشته باشد تأکید کرد و گفت: همکاری ایران و پاکستان با یکدیگر نه تنها برای دو کشور بلکه برای منطقه سودمند است.

گمرک ایران و پاکستان باید هماهنگ‌تر شوند

در حاشیه این اجلاس، رییس کل گمرک ایران نیز حضور داشت. به گفته وی ایجاد دروازه مرزی مشترک میرجاوه – تفتان گامی مؤثر در تسهیل مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان است.

مهدی میراشرفی در جریان نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان در دیدار با همتای پاکستانی خود گفت: پیشنهاد ایجاد دروازه مشترک مرزی میرجاوه – تفتان و اجرای تیر الکترونیک پس از تقویت زیرساخت‌های فیبر نوری، زمینه‌های لازم برای تقویت و تسهیل تجاری دو کشور را فراهم خواهد کرد.

به گفته میراشرفی، توسعه روابط دو جانبه تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان و لزوم افزایش حجم تجارت خارجی دو جانبه با توجه به قرار گرفتن ایران و پاکستان در تقاطع کریدور‌های شمال جنوب و شرق و غرب تاکید کرد و نقش گمرکات بسیار مهم است.

وی در ادامه به مشکلات حاصل از بسته شدن مرز‌های مشترک از طرف پاکستان بدون اطلاع قبلی و ناهماهنگی‌های ساعت کاری، اشاره کرد و گفت: مشکلات مربوطه به صادرات هیدروکربور و فرآورد‌های سوختی و ممانعت از صادرات و برگشت دادن کالا‌های ایرانی از مواردی است که در برگشت به پاکستان با مدیران گمرکات حوزه نفتان، مطرح و رفع این مشکلات را پیگیری خواهم کرد.

بیشتر بخوانید: مرز ایران-پاکستان باز شد

ایران و پاکستان در زمینه کشاورزی رقابتی ندارد

در ادامه نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری میان ایران و پاکستان وزیر جهاد کشاورزی نیز از عدم رقابت میان دو کشور در زمینه کشاورزی سخن گفت.

سید جواد ساداتی نژاد در دیدار با عبدالرزاق داود در رابطه با روابط دو کشور گفت: رابطه ایران و پاکستان قدمت بالایی دارد، ما دارای مرز، دین، فرهنگ و اقوام مشترک هستیم که می تواند شرایط تجاری بهتری نسبت به امروز برای دو کشور به ارمغان بیاورد.

وی همچنین افزود: ایران و پاکستان رقابتی در محصولات کشاورزی ندارند، بلکه مکمل هم هستند بنابراین باید از فرصت همکاری دو کشور استفاده شود. در حال حاضر ما ظرفیت صادرات خرما و سیب درختی را به پاکستان داریم و در مقابل می توانیم کنجد و برنج وارد کنیم. رویکرد ما در دولت جدید، ارتباط با همسایه‌ها از طریق تهاتر است.

ساداتی نژاد از ترجیحی شدن تعرفه دو کشور سخن گفت و اظهار کرد: ما باید نگاه جدیدی به کشاورزی داشته باشیم و در زمینه دام سنگین، شتر، مرکبات و محصولات کشاورزی با هم همکاری کنیم، همچنین باید مشکلات بازارچه‌های مرزی برطرف شود. مراودات مالی دو کشور با توجه به شرایط تحریم ایران، از طریق پول رایج در دو کشور انجام شود تا مشکلات تجاری دو کشور برطرف شود.

راه حل تجارت ایران و پاکستان تهاتر است

مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری در رابطه با روابط دو کشور اظهار کرد: اکنون روابط تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان هیچ مناسبتی با پیشینه روابط این دو کشور ندارد و امیدواریم بتوانیم این شرایط را تغییر دهیم. در این منطقه نیازمند یک اتصال و ارتباط بین کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان و تاجیکستان است که در این روند، ایران و پاکستان مهمترین کشورها هستند، بدون ایران این ارتباط به ظرفیت نهایی نخواهد رسید.

وی در ادامه افزود: هرگونه بهبود همکاری تجاری و اقتصادی با ایران بسیار مهم است و حجم تجارت این دو کشور به خصوص در حوزه کشاورزی باید گسترش یابد. پاکستان دارای برنج و ایران دارای نفت و پتروشیمی است که می‌توانیم این کالاها را با هم تهاتر کنیم.

داوود در ادامه سخنانش تصریح کرد: ما به شرایط تحریمی ایران واقف هستیم و به دنبال یک ساز و کار برای ایجاد ارتباط موثر و مفید با ایران هستیم به همین دلیل پیشنهاد تهاتر را مطرح می کنیم. ما امکان صادرات محصولاتی همچون کینوا، انبه و مرکبات به ایران را داریم و امیدواریم مشکلات موجود برای تبادلات تجاری در سایه روابط با ایران مرتفع شود.

با توجه به سخنان مسئولان دو کشور در جریان نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان، تصمیمات مؤثری در رابطه با افزایش مراودات تجاری دو کشور اتخاذ شده است. اما آنچه مهم است، تأثیر این تصمیمات در عمل است. باید دید که آیا این تصمیمات در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و تجاری عملی خواهند شد یا خیر؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *