1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. کمبود نیروی انسانی معضل معادن ایران
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کمبود نیروی انسانی معضل معادن ایران

کمبود نیروی انسانی

با اینکه سال‌هاست در کشور با مشکل بیکاری روبه‌رو هستیم، رییس خانه معدن از کمبود نیروی انسانی خبر می‌دهد.

به گزارش برات‌نیوز، هرساله آماری به نام آمار بیکاری در ایران منتشر می‌شود که خبر از بیکاری قشر زیادی از نیروی جوان کشور دارد. همچنین در بسیاری از ارگان‌ها نیز بحث کمبود نیرو همیشه مطرح بوده و مسئولان نارضایتی خود را از این موضوع بارها اعلام کرده‌اند.

اما مشکل اصلی کجاست؟ چرا این کمبود نیروی انسانی با به کارگیری بیکاران جبران نمی‌شود؟ در این زمینه نیز مانند بسیاری دیگر از مشکلات، رد پای عدم مدیریت صحیح دیده می‌شود. از سوی دیگر در برخی ارگان‌ها نیز همچنان بحث پارتی بازی و باندبازی توی ذوق می‌زند؛ تا جایی که قشر جوان به وضوح می‌داند که تا در یک ارگان پارتی نداشته باشد نمی‌تواند حتی برای استخدام درخواست دهد.

از سوی دیگر نیز آزمون‌های استخدامی با کمترین ظرفیت خود برگزار می‌شوند و بسیاری از افراد شرکت کننده با وجود داشتن حد نصاب نمره حتی رنگ آن ارگان دولتی را نخواهند دید چه رسد به اینکه به مرحله استخدام برسند.

یکی از بخش‌هایی که با کمبود نیروی انسانی مواجه است، بخش معدن است. با اینکه کار معدن بسیار سخت و جان‌فرساست اما ایران به عنوان کشوری که از معادن زیادی برخوردار است نمی‌تواند نیاز به نیروی انسانی در این بخش را نادیده بگیرد. در همین رابطه رییس خانه معدن توضیحاتی ارائه داد که در ادامه به شرح آن پرداختیم.

کمبود نیروی انسانی در بخش معدن

رییس خانه معدن ایران در رابطه با کمبود نیروی انسانی می‌گوید: ما در کشور ۴۴۰۰ معدن فعال داریم، اما علاوه بر این حدود ۴۰۰۰ معدن غیر فعال وجود دارند که می‌خواهیم آن‌ها را فعال کنیم. به نظر می‌رسد که تا پایان سال بخش دیگری از معادن غیرفعال از طریق مزایده‌ها فعالیت خود را آغاز کنند.

محمدرضا بهرامن از اخراج کارگران از برخی معادن خبر داد و گفت: یکی از مسائل و مشکلات ما در حوزه معادن کمبود نیروی انسانی است. ما در شرایطی قرار داریم که امروز یک نیروی انسانی برای ما ثروت است. برای مثال الان در شرق استان فارس و سیستان و بلوچستان این مشکل به صورت جدی وجود دارد. بنابراین نیروی انسانی در این حوزه اهیمت ویژه‌ای دارد. مشکل نیروی انسانی به حدی است که ما به فکر  حفظ کارگران هستیم. کارگر در یک معدن آموزش‌های لازم را می‌بیند ولی بعد یک معدن دیگر این نیرو را سریع جذب می‌کند. چراکه ما با کمبود شدید در نیروی متخصص کارگری مواجه هستیم. اگر این عارضه ادامه پیدا کند ممکن است مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کند.

او در ادامه اضافه کرد: در همین راستا ما وارد مذاکرات با دانشگاه‌ها شده‌ایم، توافقی را با دانشگاه معادن محلات داشته‌ایم که بتوانیم تکنسین‌های معدنی تربیت کنیم تا بتوانند ماندگار شده و شرایط و ویژگی‌های خاص داشته باشند. ما برای بقا این کارها را می‌کنیم، چراکه یک نگرانی خاص در این مورد برای آینده وجود دارد و باید همین الان مدیریت شود. در غیر این صورت ممکن است که چهار سال دیگر کمبود در حوزه بسیار شدید شود.

توسعه معادن از برنامه ریزی‌های دولت است

بهرامن از برنامه جدی دولت برای توسعه معادن خبر داد و اظهار کرد: توسعه معدن جزو برنامه‌ریزی‌های دولت بوده و برنامه‌ریزی برای فعال شدن معادن غیر فعال در حال انجام است. اولین چیزی که بعد از ماشین‌آلات به آن نیاز داریم، جبران کمبود نیروی انسانی است. نیروی کار معدن با نیروی کار بی‌تجربه تفاوت زیادی دارد و ما باید نیروی کار تربیت کنیم تا در آینده بتوانیم بخش معدن را با توجه به برنامه توسعه‌ای پیش ببریم. بنابراین اخراج نیروی کار توسط کارفرمایان در بخش معدن جز در مواقع خاص که عارضه‌هایی وجود دارد مثلا معدن در حال تعطیلی است، منطقی نیست. کارگران در این معادن هم به صورت فصلی کار نمی‌کنند. در سال‌های گذشته چنین چیزی بود اما الان با تکنولوژی، امکانات و تجهیزات موجود چنین اتفاقی نمی‌افتد.

کار معدن سخت و زیان آور است

رییس خانه معدن ایران در ادامه سخنان خود کمبود نیروی انسانی را به دلیل سختی و طاقت فرسا بودن کار معدن دانست و گفت: کار معادن کار سخت و زیان‌آور است و حمایت قانون از آن‌ها مورد تایید همه کارفرمایان است و بحثی در این مورد ندارند. نگاه کارفرمایان امروز کارگران را شریک عملیاتی خود می‌دانند، نگاهی که شاید 20 سال پیش به طور سنتی وجود داشت الان اصلا در بخش معدن حاکم نیست. خوشبختانه نگاه‌ها در این مورد روز به روز استانداردتر و مطلوب‌تر می‌شود.

بهرامن در ادامه افزود:‌ ما در کشور 4400 معدن فعال داریم، اما علاوه بر این حدود 4000 معدن غیر فعال وجود دارند که می خواهیم آنها را فعال کنیم. به نظر می‌رسد که تا پایان سال بخش دیگری از معادن غیرفعال از طریق مزایده‌ها فعالیت خود را آغاز کنند. اگر به طور متوسط روی هر معدن 50 نفر کار کنند. با فعال شدن این معادن با یک حجم بزرگ کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم بود.

وی افزود:‌ سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بخش معدن نسبت به بقیه حوزه‌ها نسبتا وضعیت مطلوب‌تری دارد. سرمایه‌گذارانی از کشورهای قزاقستان، چین، روسیه، گرجستان و … در کشور ما فعال هستند. بر اساس قانون ورود سرمایه‌گذاری به کشور آزاد است و حتی قانون اجازه می‌دهد که سرمایه‌گذار خارجی با ثبت شرکت ایرانی، 100 درصد سهام یک معدن را هم در اختیار خود داشته باشد اما ما نتوانسته‌ایم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. حتی حضور چینی‌ها هم در معادن ایران پررنگ نیست.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست