این روزها خبری مبنی بر آزادسازی 3.5 میلیارد از پول های بلوکه شده ایران منتشر شده است.

به گزارش برات‌نیوز، پیش از آنکه به شرح جزئیات این خبر بپردازیم، بهتر است کمی راجع به پول های بلوکه شده ایران بخوانیم. بنابر اعلام بانک مرکزی در اردیبهشت ماه سال جاری، ایران نزدیک به ۷ میلیارد دلار در کره جنوبی و حدود ۴ میلیارد دلار در عراق پول بلوکه شده دارد. این مقدار با منابع ارزی مسدود شده در سایر کشور‌ها در مجموع حدود 36 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس احسان خاندوزی در این رابطه اعلام کرده بود برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران تلاش‌های زیادی صورت گرفته است؛ اما به دلیل روابط بلند مدت کشور با شرکای بزرگ خارجی و تجاری و بیرون رفتن از تور شناسایی بانک مرکزی آمریکا، متأسفانه منافع آن، به کشور باز نگشته است.

آثار اقتصادی آزادسازی پول های بلوکه شده ایران

پول های بلوکه شده ایران همگی بعد از تحریم‌های آمریکا از دسترس ایران خارج شد. با این حساب برای آزادسازی این پول های بلوکه شده، مجوز آمریکا لازم است و باید بخشی از تحریم‌ها برداشته شود. یکی از آثار اقتصادی‌ای که می‌توان به دنبال آزادسازی منابع ارزی مسدود شده انتظار داشت، کاهش قیمت ارز است.

طبق آمار منتشر شده، ۳۶میلیارد دلار از منابع ارزی ایران درکشورهای کره‌جنوبی، ژاپن، لوکزامبورگ، عمان، چین و عراق بلوکه شده است. در طول این سال‌ها نیز فروش نفت نتوانست این سرمایه را به کشور بازگرداند. البته آمار متفاوتی از منابع ارزی مسدود شده منتشر می‌شود برای مثال برخی از رسانه‌ها این عدد را تا 100 میلیارد دلار نیز گزارش کرده‌اند.

به گفته برخی منابع، میزان دسترسی ایران به پول های بلوکه شده برای واردات فقط به اندازه یک و نیم ماه است؛ همین موضوع سبب می‌شود تا مقامات اصرار داشته باشند موضوع برجام سریع‌تر پیگیری شود. اما سوال بزرگی که مطرح می‌شود این است که چرا ایران بازهم برای دسترسی به پول های بلوکه شده‌ ه آزادسازی می‌شوند محدودیت دسترسی دارد؟

بیشتر بخوانید: وضعیت پولهای بلوکه در کره، بلاتکلیف

پاسخ سوال این است که احتمالا با کاهش درآمد‌های نفتی تحت‌تأثیر تحریم‌ها، بخش عمده منابع ارزی مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی از محل صادرات کالاهای غیرنفتی نظیر کالاهای معدنی، پتروشیمی و فولاد تأمین خواهد شد. پول های بلوکه شده نیز بلافاصله بعد از آزادسازی، صرف واردات کالاهای اساسی شده و فقط چند‌ماه در چرخه مبادلات سامانه نیما قرار خواهند گرفت.

این موضوع به این معناست که آزاد‌سازی‌ منابع ارزی مسدود شده ایران می‌تواند کمکی به بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز کشور باشد.

پولی از سوی کره جنوبی آزاد نشده است

به تازگی خبری مبنی بر آزادسازی 3.5 میلیارد از پول های بلوکه شده ایران توسط کره جنوبی منتشر شده است. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی در واکنش به این خبر گفت: 3.5 میلیارد دلار پولی که ادعا می‌شود آزاد شده از محل دارایی‌هایی ایران در کره جنوبی نبوده است.

طبقآمار منتشره، بیشترین پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی مسدود مانده 7 میلیارد دلار برآورد می‌شود. حسین تنهایی این رابطه اظهار کرد: مبادلات دو کشور بسیار کم است و بیشتر شرکت‌های کوچک و متوسط به صورت غیر رسمی کار می‌کنند ولی شرکت‌های بزرگ در کره جنوبی از آنجا که بیشتر با آمریکا کار می‌کنند، با ایران کار نمی‌کنند. حجم مبادلات کشور بسیار اندک و کمتر از 150 میلیون دلار است.

او در ادامه افزود: بیشتر واردات ما از کره جنوبی مربوط به کالاهای پزشکی و کاغذ است. میزان صادرات ما به این کشور بسیار محدود بوده و بیشتر مربوط به مواد نفتی و پتروشیمی است که به صورت غیرمستقیم به این کشور صادر می‌شود. سفیر جدید کره جنوبی در ایران دید اقتصادی داشته و سعی می‌کند به جای برنامه‌های سیاسی، برنامه‌های اقتصادی را پیش بگیرد. بر همنی اساس مذاکراتی با آمریکا دارند تا کره جنوبی را در مورد تحریم‌ها علیه ایران مستثنی کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *