تعداد کارتخوان‌ های کم تراکنش در مهرماه سال جاری نسبت به ماه شهریور افزایش یافت.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که بانک مرکزی سال گذشته اعلام کرد که اقدام به جمع آوری دستگاه‌های کارتخوان کم تراکنش می‌کند.

درهمین حال، این بانک دلیل جمع آوری دستگاه‌های کارتخوان کم تراکنش را عدم تامین هزینه‌های ورود دستگاه کارتخوان از خارج از کشور، نصب و راه‌اندازی،کارمزد و مواردی از این قبیل اعلام کرد.

زیرا با توجه به نیاز روزافزون صاحبان مشاغل به دریافت دستگاه‌های کارتخوان، بانک‌ها موظف به پشتیبانی از آن‌ها هستند.

 اما تعداد این کارتخوان‌ها زیاد شده به طوری که مشاغل بسیار کوچک نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: غیرفعال شدن 2 میلیون کارتخوان کم تراکنش

عدم تامین هزینه‌های کارتخوان‌ های کم تراکنش از سوی بانک مرکزی

برهمین اساس، جمع مبلغ تراکنش دستگاه‌های کارتخوان کم تراکنش طوری نیست که بانک مرکزی قادر به تامین هزینه‌های ورود دستگاه از خارج کشور، نصب و راه اندازی، کارمزد و غیره برآید.

از این رو، بانک مرکزی تصمیم گرفت تا اقدام به جمع آوری پوزهای دارای مبلغ تراکنش پایین کند.

 براساس این گزارش، براساس آخرین آمار اعلام شده، تعداد کارتخوان‌های کم تراکنش و بی‌تراکنش درمهرماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه طبق گزارش شاپرک افزایش یافته‌است.

دراین گزارش آمده است، تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی کم تراکنش و فاقد تراکنش براساس گزارش شاپرک در مهر ماه نسبت به ماه قبل  ۰/۸۹ درصد افزایش پیدا کردند.

 سهم  این دسته از کارتخوان‌ها از تراکنش‌های شاپرک ۱۸/۷۸ درصد از کل سهم کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی شبکه شاپرک بوده است.

جدول کارتخوان‌های کم تراکنش و بی‌تراکنش، گزارش مهرماه ۱۴۰۰ شاپرک

کارتخوان کم تراکنش،کارتخوان با تراکنش کمتر از 60 در دوماه

همچنین براساس این گزارش، شاپرک کارتخوان کم‌تراکنش را کارت‌خوانی تعریف می‌کند که در یک بازه زمانی دو ماهه کمتر از 60 تراکنش روی آن انجام شود.

و یا مجموع مبالغ تراکنش‌های آن در دو ماه متوالی، کمتر از ۲ میلیون تومان در هر ماه باشد.

در این بین شرکت سایان کارت با ۵/۱۴ درصد افزایش در ماه مهر، بیشترین سهم را در افزایش سهم تعداد کارتخوان‌های کم تراکنش و فاقد تراکنش را در از کارتخوان‌های فعال سیستمی داشته است.

 و این افزایش بیش از ۵ درصدی باعث شده تا سهم این شرکت در این رابطه به ۵۹/۶۲ درصد برسد.

 این شرکت بیشترین سهم کارت‌خوان‌های فروشگاهی کم تراکنش یا بی‌تراکنش را از بازار به خود اختصاص دهد.

همچنین بررسی گزارش شاپرک در این رابطه نشان می‌دهد که در ماه مهر نسبت به ماه شهریور اغلب PSPها با افزایش رقم کارت‌خوان‌های بی‌تراکنش و کم تراکنش مواجه شده‌اند.

کاهش سهم بازار دو شرکت سداد و پاسارگاد در کارتخوان‌ های کم تراکنش

و در این میان تنها دو شرکت پرداخت الکترونیک سداد و پرداخت الکترونیک پاساردگاد توانسته‌اند کاهشی به ترتیب ۰/۷۴ و ۰/۶۶۹ درصدی در این بازار داشته باشند.

درگزارش مهرماه شاپرک آمده است که سه شرکت به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و تجارت الکترونیکی پارسیان از میان شرکت‌های PSP بیشترین تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین هر کدام از آنها به ترتیب با در دست داشتن ۲۰/۴۴، ۲۰/۲۳ و  ۱۹/۰۴ درصد سهم از بازار در رتبه اول تا سوم این بازار قرار دارند.

 و شرکت سایان کارت با  ۰/۷۹ درصد از سهم تعدادی تراکنش‌ها جایگاه آخر را کسب کرده است.

سهم بازار هر کدام از شرکت‌های PSP طبق گزارش مهرماه ۱۴۰۰شاپرک

معرفی سه شرکت پرتراکنش در بازار

درادامه گزارش شاپرک آمده است که در بخش سهم شرکت‌ها از بازار مبلغی تراکنش‌ها هم نسبت‌ها مانند بازار تعدادی تراکنش‌ها

است .

و شرکت به پرداخت ملت، پرداخت اکترونیک سامان و تجارت الکترونیک پارسیان با در دست داشتن ۱۹/۶، ۱۷/۴۴ و ۱۲/۵ درصد از تراکنش‌ها در رتبه‌های اول این بازار هستند.

 و شرکت سایان کارت با ۰/۹۷ درصد سهم ازبازار مبلغی تراکنش‌ها در رتبه آخر قرار گرفته است.

براساس این گزارش، در مهرماه گذشته میزان نوسانات در هر دو مولفه قابل توجه نبوده است و جابه‌جایی چندانی بین شرکت‌ها رخ نداده است.

کسب دو رتبه نخست برای شرکت به‌پرداخت ملت

درگزارش مهرماه شاپرک همچنین به سهم شرکت‌های PSP از بازار تراکنش در سه ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی، ابزار اینترنتی و موبایلی پرداخته شده و عملکرد شرکت‌های پرداختی را در این سه بازار مورد بررسی قرار داده است.

در بخش  تراکنش‌های کارتخوان، شرکت پرداخت الکترونیک سامان با سهم از بازار  ۲۰/۵۶ درصدی در جایگاه اول این بازار قرار گرفته است و تجارت الکترونیک پارسیان با ۳۱/۶۱ درصد سهم از بازار، جایگاه اول تراکنش های اینترنتی را در دست دارد.

به‌پرداخت ملت نیز با سهم از بازار ۳۵/۴۴ درصدی خود در رتبه اول بازار تراکنش های موبایلی قرار گرفته است.

براساس این گزارش، به پرداخت ملت در صدر دو سرویس خرید و پرداخت شارژ قرار دارد و به ترتیب  ۲۰/۳۶ درصد از این بازار خرید و ۲۴/۵۲ درصد از بازار خرید شارژ و پرداخت قبض را در دست دارد.

 اما در سرویس تراکنش‌های مانده گیری، تجارت الکترونیک پارسیان با کسب ۱۷/۶۵ درصد از سهم بازار در رتبه اول این سرویس قرار دارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *