1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. راه‌اندازی سامانه پرداخت «میر» در راستای دلارزدایی
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

راه‌اندازی سامانه پرداخت «میر» در راستای دلارزدایی

سامانه پرداخت «میر»

با توجه به انجام مذاکرات و به شرط توافق بانک مرکزی ایران و روسیه ، سامانه پرداخت «میر» راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش برات نیوز، مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد اظهار داشت: مذاکرات بین بانک مرکزی و طرف روسی در حال انجام است و با عضویت در این سامانه؛ خدمات دریافت، پرداخت و خرید بین ایران و روسیه را می‌توان با کارت میر انجام داد و رویه تبادلات مالی بین دو کشور آسان‌تر خواهد شد.

مذاکرات عضویت ایران به سامانه پرداخت و کارت اعتیاری «میر» بانک مرکزی روسیه در حال انجام است.

مهدی صفری، معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه ایران  از سرگرفتن مذاکرات برای دسترسی به میر روسیه خبر داده و اعلام کرده است که ایران و روسیه برای آن که مبادلات‌شان را «دلارزدایی» کنند باید سیستمی مانند سوئیفت داشته باشند. تهران و مسکو سیستم مبادلات مالی جایگزین به جای سوئیفت پیشنهاد کردند و تقریباً به توافق خوبی در این زمینه رسیده‌ایم.

«میر» جایگزینی برای ویزا و مستر کارت

استفاده از کارت بانکی میر که در زبان روسی هم به معنای «صلح» و هم «جهان» است- در سال ۲۰۱۴ و با «ایجاد سیستم پرداخت کارت ملی» در روسیه آغاز شد. طبق گزارش‌های رسانه‌های روسی، میر می تواند جایگزین ویزا و مسترکارت شوند و تا کنون چندین کشور به میر پیوستند و ‌طبق گفته معاون وزیر امور خارجه به زودی میر در ایران راه‌اندازی می شود.  ‌‌

«قربان اسکندری» مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد درباره راه‌اندازی سامانه پرداخت و سیستم مالی «میر» در ایران اظهار داشت: طرف روسی با بانک مرکزی وارد مذاکرات برای پیوستن ایران به سامانه «میر» و راه‌اندازی این سیستم مالی در کشورمان شده‌‌اند. در صورت پیوستن ایران به این سامانه در مرحله اول تبادلات مالی از کانال میر با کشور روسیه انجام می‌شود، مگر اینکه در مذاکرات بین بانک مرکزی با طرف روسی، امکان ارتباط مالی با کشورهای دیگر عضو میر هم مطرح شود اما فعلا مبادله با کشور روسیه از طریق سامانه میر در حال مذاکره است.

لزوم دریافت مجوز از بانک مرکزی برای اتصال بانک‌ها به سامانه «میر»

وی در پاسخ به این سوال که کدام بانک‌های ایرانی به میر دسترسی پیدا خواهد کرد، گفت: در صورتی که بانک مرکزی مقدمات دسترسی به سامانه میر را آماده کند، بانک‌‌هایی که بخواهند مجهز به میر شود، باید مجوز دسترسی به میر را از بانک مرکزی دریافت کنند و بانک مرکزی این اجازه را به بانک‌های متقاضی بدهند.

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد ادامه داد: مذاکرات بین بانک مرکزی و طرف روسی در حال انجام است و با عضویت در این سامانه؛ خدمات دریافت، پرداخت و خرید بین ایران و روسیه را می‌توان با کارت میر انجام داد و رویه تبادلات مالی بین دو کشور آسان‌تر خواهد شد.

اسکندری با اشاره به تبادلات مالی بین دو کشور از کانال میر افزود: میزان تبادلات به این بستگی دارد که برای  چه سقفی مذاکرات انجام شود اما با راه‌اندازی سامانه میر تبادلات بانکی دو کشور راحت‌تر می‌شود.

انجام تبادلات مالی ایران و روسیه از سامانه «میر»

این مقام مسئول تاکید کرد: تجار، فعالان اقتصادی و بازرگانان می‌توانند کارت میر را داشته باشند و این ابزار باعث تسهیل مبادلات مالی می‌شود به ویژه اینکه سامانه روبل و ریال در بازار متشکل ارزی هم ایجاد شده و مجموعه این عوامل می‌تواند باعث سهولت مبادلات مالی بین دو کشور شود.

مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد با بیان اینکه کشورهایی از جمله امارات و آذربایجان و…. به سامانه میر پیوستند، اظهار داشت: ایران در مرحله اول می‌تواند تبادلات مالی خود را با روسیه از طریق میر انجام دهد در مراحل دیگر امکان تبادلات مالی با سایر کشورها وجود دارد.

اسکندری با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های فنی برای دسترسی به سامانه میر در ایران وجود دارد، گفت: چند ماه پس از انجام مذاکرات و موافقت دو طرف، ایران می‌تواند به سامانه میر متصل شود.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست