با توجه به بازنگری‌های انجام شده، ایستایی در مبادی ورودی کشور برای رجیستری گوشی تلفن همراه به حداقل می‌رسد.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که حدود یک ماهی است که تغییر روش رجیستری موبایل در مبادی ورودی کشور درحال بررسی بوده است .

بنا بر این گزارش، پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، وزیر اقتصاد در بازدیدی سرزده از فرودگاه امام خمینی و مواجهه با مشکلات مسافران در رجیستری موبایل در شرایط کرونایی دستور بررسی تغییر روش رجیستری را صادر کرد.

این دستور درحالی صادر شد که با توجه به شیوع بیماری کرونا، درهنگام رجیستری گوشی تلفن همراه، مشکلات بسیاری مسافران را در مبادی ورودی کشور تهدید می کرد.

نارضایتی مسافران و دستور وزیر اقتصاد برای پیگیری این مشکل

روند طولانی و پرداستان رجیستری گوشی تلفن همراه در کشور موجب نارضایتی و مشکلاتی برای مسافران در مبادی ورودی کشور شده بود.

درهمین حال پس از بازدید سرزده وزیر جدید اقتصاد و گلایه مردم از مشکلات ثبت موبایل درمبادی ورودی کشور،کارگروهی جهت بررسی جزئیات حذف این سازو کار تشکیل شد.

درخواست وزیر اقتصاد از رییس کل گمرک در خصوص تغییر فرایند رجیستری

درهمین حال، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در توییتی از ارسال نامه‌ ای در خصوص تغییر در فرایند رجیستری گوشی‌های مسافری به رئیس‌کل گمرک خبر داده بود.

تاکید وزیر اقتصاد بر تضییع حقوق مسافران در مبادی ورودی کشور

وی در این توئیت علی رغم اشاره به بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی و نارضایتی مردم از وضعیت رجیستری اعلام کرده بود :

بررسی‌ها نشان می‌دهد دریافت عوارض جهت رجیستری تلفن همراه به‌روش فعلی موجب ایجاد فساد به‌دلیل رانت انحصاری واردات شده است.

وی دراین توئیت آورده بود : این وضعیت حق مسلم مسافرین را تضییع کرده است.

 با توجه به اختیارات گمرک ایران در قانون امور گمرکی، لازم است اقداماتی به‌منظور برطرف شدن مشکلات پیش‌آمده انجام گیرد.

حذف مراحل رجیستری گوشی‌های تلفن همراه در مبادی ورودی کشور

این دستور وزیر اقتصاد موجب شد تا موضوع حذف مراحل حضوری رجیستری در مبادی ورودی کشور حذف و ایستایی در این مبادی به حداقل برسد.

درهمین حال، با توجه به بازنگری‌های انجام شده، ایستایی مسافران در مبادی ورودی کشور به حداقل رسیده و مراحل این امر غیر حضوری شده است .

براساس این گزارش، طرح رجیستری موبایل در سال ۸۵ برای نخستین بار در کشور اجرا شد اما به دلیل وجود مشکلاتی، یک سال پس از آن متوقف شد.

اجرای رجیستری موبایل و مبارزه با قاچاق در کشور

در همین حال، اجرای طرح رجیستری موبایل از سال  ۹۴ بار دیگر جدی شد و در آخر، مهرماه ۹۶ فاز اول آن به طور رسمی اجرایی شد.

با توجه به مراحل طی شده درخصوص اجرای طرح رجیستری موبایل و مشکلات آن، این طرح به طور جدی از ۱۲ مهر ماه سال گذشته صرفا در مبادی ورودی و حضوری اجرایی شد .

بنابراین گزارش، هدف اصلی اجرای طرح رجیستری یا همان شناسه دار کردن تلفن‌های همراه، مبارزه با قاچاق  و واردات غیرقانونی تلفن‌های همراه به کشور است.

 با اجرایی شدن طرح رجیستری موبایل، مقرر شد تا گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شدند پس از ۳۰ روز، دیگر خدماتی از  اپراتورها دریافت نکنند و برای همیشه از دسترس شوند.

تغییر روش رجیستری گوشی تلفن همراه در کشور

اما حالا پس از مدت‌ها اجرایی شدن طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، با توجه به مشکلات مردم در مبادی کشور و به دستور وزیر اقتصاد، تغییر روش رجیستری بررسی و نهایی شده است .

درهمین راستا، معاون فنی گمرک اظهار کرد:

با توجه به مشکلات مردم در خصوص ایستایی در مبادی ورودی کشور، این موضوع بررسی شد.

ارونقی درادامه گفت: فرآیند رجیستری گوشی تلفن همراه مسافرین ورودی و انجام فرآیند به صورت غیرحضوری، با تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه چالش‌های موجود مورد بررسی قرار گرفت.

 وی ضمن اشاره به تصویب پیشنهاداتی در این خصوص حذف فرآیند حضوری رجیستری گوشی موبایل اظهار کرد:

با توافقات و مصوبات اخیر در گمرکات صرفا احراز هویت شخص مسافر و گوشی تلفن همراه وی در مبادی ورودی توسط گمرک در حداقل زمان ممکن انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اصلاح طرح رجیستری و آرامش در گمرک

غیرحضوری شدن تمامی کنترل های لازم در طرح رجیستری

معاون فنی گمرک ایران ادامه داد:

کلیه کنترل‌های لازم بعدی در راستای رجیستر کردن گوشی تلفن همراه به طور کامل غیر حضوری می شود.

وی ادامه داد:

مقرر شده تا مراحل مختلف رجیستری از جمله کنترل گذرنامه از طریق سرویس ناجا و وجود سیم کارت به نام مسافر ورودی، به طور کاملا غیرحضوری و در فرصت یک ماه از تاریخ ورود مسافر در سامانه مربوطه انجام خواهد شد.

ارونقی با تاکید بر این که هیچ فرآیند اضافی از جمله تکمیل فرم، پرداخت حقوق ورودی و یا سایر فرآیندها در مبادی ورودی گمرک انجام نخواهد شد، یادآور شد:

  به گمرکات تذکر داده ایم در صورت وجود هرگونه ایستایی در این زمینه با آنها برخورد خواهد شد.

ارائه خدمات آنلاین بر سرویس مسافری

وی همچنین با بیان این که گمرک ایران به زودی نسبت به ارائه برخط سرویس مسافری بر روی اینترنت اقدام می‌کند، گفت:

 بر این اساس مسافرین ورودی می‌توانند پیش از ورود یا هنگام ورود به کشور نسبت به وارد کردن اطلاعات و IMEI گوشی تلفن همراه خود به شرط کنترل اولیه توسط گمرک اقدام کند که این موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

ارونقی با اشاره به این که ارزش کلیه مدل‌های گوشی تلفن همراه در سامانه، جهت ادامه فرآیند رجیستری تعریف و اعمال شده است، اضافه کرد:

مسافرین ورودی می‌توانند در هنگام رجیستر کردن گوشی تلفن همراه با مراجعه به سامانه اطلاعات لازم در این خصوص را مورد استفاده قرار دهند.

تغییر روش طرح رجیستری و امیدواری مسافران

 طرح رجیستری گوشی تلفن همراه حدود یک سال به طور جدی در مبادی ورودی کشور اجرایی شده است .

 درهمین حال شیوع بیماری کرونا و معطل شدن مسافران در صف های طولانی آن ها را دچار مشکلات بسیاری کرده است.

به همین منظور امید است که با اجرای تغییرات جدید در روش رجیستری گوشی‌های تلفن همراه و غیر حضوری شدن این طرح ، وضعیت مسافران برای انجام این طرح بهبود یابد.

زیرا مسافران در گمرک ایران به دلیل ازدحام جمعیت و نبود رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مشکلات بسیاری را داشتند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *