1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. روند رجیستری موبایل تغییر کرد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

روند رجیستری موبایل تغییر کرد

روند رجیستری موبایل

جزئیات تغییرات روند رجیستری موبایل از سوی سازمان گمرک اعلام شد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که در اوایل ماه جاری و پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، وزیر اقتصاد در بازدید از فرودگاه امام خمینی و مواجهه با مشکلات مسافران در رجیستری موبایل دستور حذف سازوکار سخت این رجیستری را صادر کرد.

در همین حال و با توجه به  شیوع بیماری کرونا، مسافران درمبادی ورودی کشور مراحل بسیار طولانی و سختی را برای رجیستری موبایل خود در فرودگاه امام خمینی پیش رو  داشتند.

اما پس از بازدید سرزده وزیر جدید اقتصاد و گلایه مردم از مشکلات ثبت موبایل درمبادی ورودی کشور،کارگروهی جهت بررسی جزئیات حذف این سازو کار تشکیل شد.

این درحالی است که طرح رجیستری موبایل در سال ۸۵ برای نخستین بار در کشور اجرا شد.

 اما به دلیل وجود مشکلاتی، یک سال پس از آن متوقف شد.

اجرای رجیستری موبایل و مبارزه با قاچاق در کشور

در همین حال، طرح رجیستری موبایل از سال  ۹۴ بار دیگر اجرایی شدن این طرح جدی شد و در آخر، مهرماه ۹۶ فاز اول آن به طور رسمی آغاز شد.

با توجه به مراحل طی شده درخصوص اجرای طرح رجیستری موبایل و مشکلات آن، این طرح به طور جدی از ۱۲ مهر ماه سال گذشته صرفا در مبادی ورودی و حضوری اجرایی شد .

بر اساس این گزارش، هدف اصلی طرح رجیستری یا همان شناسه دار کردن تلفن های همراه، مبارزه با قاچاق  و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به کشور است.

 با اجرایی شدن طرح رجیستری موبایل، مقرر شد تا گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شدند پس از ۳۰ روز، دیگر خدماتی از  اپراتورها دریافت نکنند و برای همیشه از دسترس شوند.

تشکیل کارگروهی برای حذف سازو کار رجیستری موبایل در کشور

در همین حال با توجه به اجرای طرح رجیستری و ایجاد مشکلات بسیار برای مسافران، کارگروه مسوول، موضوع حذف سازو کار رجیستری موبایل را بررسی کرد.

به طوری که به دنبال بررسی زوایای مختلف موضوع حذف سازو کار رجیستری در مبادی کشور، جزئیات جدیدی از این روند ثبت اطلاعات گوشی های همراه مسافران به کشور اعلام شد.

در همین راستا، سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد:

از این پس مسافران در لحظه ورود به فرودگاه امام اظهار اولیه موبایل را دارند.

روح الله لطیفی درادامه گفت: مسافران برای انجام مابقی اقدامات و طی مراحل بعدی رجیستری تا یک ماه فرصت دارند که در این مدت مشکل قطعی سامانه‌ها را هم نداشته باشند و در زمان مناسب سامانه‌های مورد نظر را بررسی کنند.

تسهیل در روند رجیستری موبایل برای مسافران ورودی به کشور

وی درباره آخرین تصمیمات برای رجیستری موبایل اظهار کرد:

پس از بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام و روند رجیستری موبایل قرار بر این شد که برای تسهیل روند رجیستری کمیته‌ای با حضور نمایندگان دستگاه های متولی تشکیل شود که در این راستا اخیرا نشستی برگزار شد.

این مقام مسوول ادامه داد:‌ تصمیمی که در این نشست گرفته شد مبنی بر این بود که اتصال سامانه‌های مختلف برای رجیستر موبایل در مبادی ورودی اتصال حذف شود تا  قطعی‌ها باعث اتلاف وقت مسافران در فرودگاه که معمولا به دلیل طولانی بودن سفر خسته راه هستند، نشود.

لطیفی با تاکیدبر اینکه در روند رجیستری سامانه‌ها حذف نمی‌شوند خاطر نشان کرد:

قرار نیست ثبت اطلاعات در سامانه‌ها حذف شود بلکه در لحظه ورود مسافر به فرودگاه اگر یکی از سامانه‌ها قطع باشد دیگر باعث معطلی مسافر برای انجام تمام مراحل رجیستری نخواهد شد و مانع از ادامه کار نمی‌شود.    

لطیفی ادامه داد: سیاست ما این است که رجیستری موبایل به زمان دیگری موکول نشود چراکه ممکن است عامل ایجاد سواستفاده‌هایی شود.

این مقام مسوول افزود: برای اینکه زمان مد نظر رجیستر موبایل کاهش پیدا کند گفته شده که تمام سامانه‌های رجیستری قطع و فقط سامانه گمرک در لحظه ورود مسافر به فرودگاه فعال باشد که سریع دیتا و اطلاعات ثبت شود و مسافر یک ماه زمان دارد که مابقی مراحل را تکمیل کند.

وی تاکید کرد: رجیستری موبایل و رجیستری از مبادی حذف نمی‌شود بلکه روند آن تسهیل می‌شود.

سخنگوی گمرک ایران درباره هزینه رجیستری موبایل همراه مسافر اظهار کرد:

 خود اقدام رجیستری هزینه‌ای ندارد اما برای ورود هر کالایی به کشور چه از طریق همراه مسافر چه کالای تجاری تعرفه‌ای در نظر گرفته شده است که مسافران باید تعرفه ورود انواع موبایل را بپردازند.  

بیشتر بخوانید: شرایط جدید رجیستری تلفن همراه

معافیت کالاهای مسافران تا 80 دلار در مبادی ورودی کشور

لطیفی بیان کرد: سوغاتی همراه مسافر شامل تعرفه ورود به کشور می‌شود.

وی ادامه داد: کالاهای همراه مسافر تا 80 دلار معاف از پرداخت هزینه تعرفه هستند که البته این معافیت سال گذشته برای کالای موبایل حذف شد بنابراین اگر مسافران هزینه‌ای پرداخت می‌کنند هزینه رجیستر نیست بلکه تعرفه ورود کالا است.

این در حالی است که با توجه به تغییر روند رجیستری موبایل و تصمیم جدید مسوولان مرتبط در دولت سیزدهم امید است تا این دولت درتسهیل ارائه خدمات به مردم گام های مثبت و تاثیرگذاری را بردارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست