رویداد جذب سرمایه در حوزه بازی و سرگرمی، در قالب سی و یکمین دوره از سلسله رویداد دوشنبه‌های استارتاپی، توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و کارن کراد، برگزار شد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به محدودیت‌های گردهمایی ناشی از شیوع ویروس کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی، این رویداد به صورت حضوری (محدود) و مجازی از طریق پلتفرم اسکای‌روم برگزار شد تا مشارکت طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران و علاقمندان از طریق زیرساخت‌های اینترنتی، امکان‌پذیر باشد.

این رویداد با حمایت مالی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و توسط کارن کراد، با هدف کاهش چالش جذب سرمایه برای کسب‌وکارها و برقراری ارتباط میان تیم‌های استارتاپی و طرح‌های سرمایه‌پذیر و سرمایه‌گذاران فعال در زیست‌بوم استارتاپی کشور، برگزار شد.

حضور 90 کاربر آنلاین

کارن‌کراد به عنوان نخستین سامانه جذب سرمایه در زیست‌بوم استارتاپی کشور و به عنوان کارگزار رسمی صندوق نوآوری و شکوفایی، با حمایت این صندوق و به منظور ارتقای ظرفیت‌های نوآوری کسب‌وکارها و طرح‌های فناورانه از طریق جذب سرمایه و تسهیل روند آن، برگزاری این دوره از رویداد دوشنبه‌های استارتاپی را بر عهده داشته است.

در این رویداد، از سلسله رویدادهای دوشنبه استارتاپی 90 کاربر آنلاین شامل سرمایه‌گذاران، شتابدهنده‌ها، رسانه‌ها و فعالان و علاقمندان زیست‌بوم نوآوری و جمعی از سرمایه‌گذاران به صورت حضوری شرکت داشتند.

 نسرین صلح‌خواه، کارشناس توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، ضمن خوشامدگویی به حاضران و شرکت‌کنندگان برنامه گفت: یک ایده خلاقانه، با یک تیم توانمند و با طراحی خوب و فرایندهای نوآورانه، می‌تواند به یک ارزش پیشنهادی دست پیدا کند؛ ارزشی که مشتری حاضر باشد برای آن مبلغی پرداخت نماید. این مبلغ، لازمه بقا و رشد استارتاپ است.

اما این تمام قصه موفقیت یک استارتاپ نیست؛ استارتاپ برای توسعه خود و عملیاتی کردن برنامه‌هایش، نیازمند جذب منابع است و برای جذب این منابع، باید ایده خوب، تیم توانمند و همه ویژگی‌هایش را به صورت جذابی به سرمایه‌گذار ارائه نماید. بنابراین جذب سرمایه، نیازمند ارائه جذاب به سرمایه‌گذار و بستری برای این ارائه است.

دوشنبه استارتاپی فرایندی برای توانمندسازی

دکتر صلح‌خواه در ادامه به شکل‌گیری رویداد دوشنبه استارتاپی پرداخت و افزود: دوشنبه استارتاپی یک رویداد نیست، بلکه یک فرایند برای توانمندسازی است. این فرایند از دو ماه قبل از رویداد آغاز می‌شود، پس از انتشار فراخوان، تیم‌ها غربال می‌شوند و برای آن‌ها، کارگاه‌های توانمندسازی برگزار می‌گردد.

موضوع این کارگاه‌ها، نحوه ارائه به سرمایه‌گذار، نکات حقوقی و نحوه تعامل با سرمایه‌گذار است. در ادامه این فرایند، جهت عملیاتی کردن مباحث مطرح‌شده در این کارگاه‌ها، جلسات پیش‌ارائه و منتورینگ انجام می‌شود.

او افزود: همانطور که اشاره شد، این همه ماجرا نیست. بخش دیگر، بستر مناسب برای ارائه است. بستر مناسب برای ارائه به سرمایه‌گذار، همان شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران مشتاق و علاقمند به سرمایه‌گذاری است که توسط این رویدادها، با طرح‌ها و استارتاپ‌ها آشنا می‌شوند.

در ادامه مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق بیان کرد: حوزه بازی و سرگرمی، از دسته کسب‌وکارهای بسیار جذاب است که در حوزه اقتصاد چندان مورد توجه نبوده است اما با زیرکی توانسته که جایگاه خود را در اقتصاد جهانی پیدا کند. ما در کشور خودمان، 200شرکت فعال در حوزه بازی، سرگرمی و اسباب‌بازی داریم؛ این تعداد شرکت‌های ثبت‌شده است.

دکتر سعادت افزود: تعداد زیادی مجموعه نیز در قالب تیم در این حوزه فعالیت می‌کنند و هنوز شکل حقوقی نگرفته‌اند. با توجه به این تعداد و همچنین قیمت‌گذاری‌ها در خارج از کشور، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه این شرکت‌ها و زمینه‌سازی برای صادرات در حوزه بازی و سرگرمی، فراهم است.

در ادامه مهندس شیرکرمی، مدیر اجرائی و هماهنگی شورای نظارت بر طراحی، ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی گفت: شورای نظارت بر طراحی، ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی، از سال 1380 آغاز به فعالیت کرده است و هدف آن، حمایت از طرح‌های این حوزه است. این شورا رویدادهای حمایت نیز برگزار می‌کند تا از این طریق بتواند از ایده‌های نو و خلاقانه حمایت کرده و در توسعه و تولید، نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: فرصتی نو برای سرمایه گذاری استارتاپها

ارائه 6 طرح‌ نوآورانه و فناورانه دوشنبه استارتاپی

در ادامه این رویداد، 6 استارتاپ فعال در حوزه بازی و سرگرمی، به ارائه طرح‌های نوآورانه و فناورانه خود به منظور جذب سرمایه پرداختند که به شرح زیر است:

استودیو بازی‌سازی قلنج:

استودیو قلنج فعالیت خود را از سال ۹8 آغاز کرده است و هدف این تیم تولید بازی‌های باکیفیت برای بازار بین‌الملل است. این مجموعه تاکنون چهار بازی با نام‌های ریسک، کلنجار، جاخالی و شلمرود افسانه‌ای تولید کرده است که مجموعا در حدود 70 هزار کاربر به خود اختصاص داده است.

بازی ریسک، یک بازی‌ چندنفره و استراتژیک است. در این بازی کاربر باید سربازهایی که در اختیار دارد را در نقشه پخش کند و با یک استراتژی دقیق، به دشمنان حمله کند.

بازی کلنجار، یک بازی کلمه‌ای است که در این بازی کاربر به تبدیل کلمات به همدیگر و رسیدن از کلمه ابتدایی به کلمه هدف می پردازد.

بازی جاخالی در زمینه بازی‌های هایپرکژوال است.

همچنین بازی شلمرود افسانه‌ای، یک پازل با قهرمان‌های افسانه‌ای است که کاربر در آن با اتصال آیتم‌های هم‌رنگ به جنگ گوسفندان خبیث رفته و سرزمین شلمرود را از چنگ دشمنان در می‌آورد. این مجموعه در تجربه جدید خود دست به ساخت بازی دو بعدی پلتفرمر (سکوبازی)، مترویدینا و هیجانی/ماجراجویی خواهد زد.

این تیم، متقاضی سرمایه‌ای به مبلغ 1.5میلیارد تومان است.

رسانه پرداز آمیتیس:

محصول این تیم، بازی خلیج عدن است. این عنوان یک بازی ویدئویی در سبک تیراندازی اول شخص تحت پلتفرم Android  و iOS است که روی مارکت‌های تلفن همراه منتشر خواهد شد و کاربران و علاقمندان به این عنوان و این سبک از بازی‌ها به صورت آنلاین می‌توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند. همچنین مسابقات ملی این بازی در انجمن بازی‌های الکترونیک تعریف خواهد شد که عاملی برای هک رشد پروژه خواهد بود.

سرمایه مورد نیاز این شرکت دانش‌بنیان، مبلغ 3.3میلیارد تومان است.

 مرکز بازی‌های اشتراکی بازیگوشی:

محصول این مجموعه پلتفرم ارائه‌دهنده بازی‌های تحت وب (html5) است. کاربران با ورود به وب‌سایت بازی گوشی بدون پرداخت اشتراک و بدون نیاز به نصب بازی‌های دیگر می‌تواند همه بازی‌ها را انجام دهند. در این پلتفرم سعی شده است مجموعه‌ای از بازی‌ها در ژانرهای متفاوت مانند کلمات، کوییز، آرکید و … ارائه شود. همچنین این بازی‌ها قابلیت شخصی‌سازی متناسب با نیاز سازمان‌های مختلف را دارند.

سرمایه مورد نیاز این تیم، مبلغ 5میلیارد تومان است.

رایموند هنر پویان:

این محصول یک بازی آنلاین اول شخص اکشن است که برای پلتفرم تلفن‌های همراه هوشمند طراحی شده و بر بستر موتور بازی‌سازی آنریل 4 توسعه یافته است. به طور کلی کاربران این محصول شامل سه دسته‌اند: کاربرانی که از بازی‌های کژوال خسته شده و دنبال تجربه بهتر و عمیق‌تری هستند، کاربرانی که به صورت حرفه‌ای بازی‌های موبایلی را دنبال می‌کنند و موبایل کنسول همراه این کاربران است و دسته سوم، کاربرانی که به بازی‌های کنسولی و پی‌سی علاقمند هستند و دوست دارند در موبایل هم بتوانند تجربه مشابه کنسول را داشته باشند.

سرمایه درخواستی شرکت دانش‌بنیان رایموند هنر پویان، مبلغ 6 میلیارد تومان است.

قهرمان کوچولو:

 این مجموعه که به صورت آنلاین در رویداد حاضر بود، با طراحی صحنه‌ها و گرافیک ویژه و متناسب با ویژگی‌های کودکان اتیستیک، سناریو اختصاصی، کدنویسی پیشرفته، شبکه‌سازی قدرتمند و بازاریابی حرفه‌ای شروع به فعالیت کرده است. همچنین بررسی سایر نیازهای خانواده‌های دارای کودکان اوتیسم و تامین سایر خدمات ازجمله ارزیابی و امتیازدهی به کلینیک‌های توانبخشی، معرفی متخصصین، استعدادیابی کودکان، ایجاد پرونده الکترونیک، فروش اسباب‌بازی و سایر کالاهای مورد نیاز افراد این طیف، آموزش خانواده‌ها و …. از جمله برنامه‌های این تیم است. این مجموعه بستر نرم‌افزاری طراحی کرده است که با تعیین مسیر قهرمانی بسته به نیاز کودک یا انتخاب والد یا مربی برای قرارگیری انواع محتواهای مرتبط با اتیسم برای کودک مناسب است.

این تیم متقاضی 500میلیون تومان است.

پایا هیدرولیک جم:

محصول این مجموعه، شبیه‌ساز ترن هوایی به نام توفان است. دو کاربر پس از نشستن در کابین و نصب عینک‌های واقعیت مجازی بر روی چشمان و بستن محافظ، آماده یک سفر هیجان‌انگیز می‌شوند. یکی از ویژگی‌های خاص، غلتک شبیه‌ساز توفان چرخش 360 درجه در دو محور است که بیشترین احساس هیجان یک غلتک  Coaster واقعی را به کاربران منتقل می‌کند. تلفیق فناوری واقعیت مجازی و حرکات مکانیکی، مخاطب را به فضایی پر از هیجان وشگفتی می آورد؛ البته طراحی ایمن در کنار اصول ارگونومیک، این تجربه فوق‌العاده را تکمیل می‌کند. این دستگاه شامل دو عدد عینک واقعیت مجازی و دارای ابعاد 370 سانتی‌متر طول و 250 سانتی‌متر عرض و 285 سانتی‌متر ارتفاع است. این محصول قابل استفاده در تمامی مکان‌های تفریحی سرپوشیده و روباز اعم از پاساژها و مجموعه‌های تفریحی و شهربازی‌ها و…. است.

سرمایه مورد نیاز این شرکت دانش‌بنیان، 7میلیارد تومان است.

استارتاپ‌ها در ایمن رویداد دوشنبه استارتاپی پس از ارائه محصولات و خدمات خود به سرمایه‌گذاران، صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های جسورانه و صاحبان صنایع در جلسه پرسش‌وپاسخ شرکت کردند و به سوالات کاربران آنلاین و حاضران، پاسخ دادند. 

پس از ارائه تیم‌ها و برگزاری جلسه پرسش‌وپاسخ، مجموعه‌های علاقمند به سرمایه‌گذاری با استارتاپ‌ها ارتباط برقرار نموده و فرآیند سرمایه‌گذاری طی می‌شود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *