درحالی که هرروز اخباری مبنی بر واگذاری احداث پروژه‌ نهضت ملی مسکن به کشورهای خارجی منتشر می‌شود، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که هنوز با کشوری برای ورود فناوری نوین ساخت مسکن به توافق نرسیده‌ایم.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که مسوولان وزارت راه معتقدند که قیمت ساخت شرکت‌های خارجی از سازندگان ایرانی پایین‌تر است به همین منظور وزارت راه سعی دارد تا به منظور ورود فناوری نوین با شرکت‌های خارجی توافق کند .

اما آنچه مسلم است هنوز این موضوع نهایی نشده و تناقض گویی‌هایی از سوی وزیر راه و شهرسازی درخصوص واگذاری موضوع احداث پروژه‌های نهضت ملی مسکن وجود دارد.

درهمین حال رستم قاسمی در بخشی از اظهاراتش درباره مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ورود فناوری‌های نوین ساخت‌وساز مسکن به کشور اعلام کرده که در راستای ورود فناوری‌های نوین مذاکره با چینی‌ها ادامه دارد.

وی بیان کرده که نمایندگانی از شرکت‌های چینی در کشور حضور دارند و در حال مذاکره با آنها هستیم.

اما آنچه مسلم است این که در صورت توافق، قرار نیست که چینی‌ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور کنند.

چینی‌ها تنها آورنده فناوری‌های نوین ساخت و ساز به کشور

درهمین حال، در اظهارات مسوولان وزارت راه آمده که چینی‌ها تنها فناوری‌های نوین ساخت‌وساز را به ایران می‌آورند.

براساس این گزارش، با توجه به تکلیف دولت برای احداث و ساخت 4 میلیون واحد مسکونی تا سال 1404، وزارت راه و شهرسازی برآن شده تا با به کارگیری فناوری روز دنیا و استفاده از ظرفیت شرکت‌های خارجی واحدهای مسکونی با کیفیت تری را بنا گذارد.

درهمین حال وزیر راه و شهرسازی هفته پیش اظهار کرده بود که ساخت‌وساز مسکن در ایران در سطح 3 است در حالیکه ساخت‌وساز در دنیا در سطح 8 انجام می‌شود.

برهمین اساس، رستم قاسمی در مأموریتی ویژه به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دستور داد نسبت به کیفی‌سازی، سرعت در ساخت و همچنین مناسب‌سازی قیمت ساخت‌وساز در کشور با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توانمندی‌ها و دانش آنها، اقدام کند.

ضرورت تحول در دانش ساختمان سازی در کشور

وی ضمن اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به‌روز و متحول شود، افزود:

مذاکره شرکت‌های خارجی با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت‌های ایرانی، نشان‌دهنده دانش فنی آنهاست که باید تلاش کنیم در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

وی همچنین بیان کرده که در بخش مسکن قیمت‌ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی درادامه تصریح کرده که شرکت‌های خارجی پیشنهاد ساخت‌وساز با قیمت‌های پایین‌تر از داخلی‌ها می‌دهند اما استفاده از توان داخلی در اولویت قرار دارد.

 این نشان می‌دهد کار علمی و فناوری در خصوص ساخت‌وساز مسکن انجام نشده است و این یک مأموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

بیشتر بخوانید: وام 400 میلیونی ساخت مسکن، به زودی

انتشار فراخوان دعوت از شرکت‌های دانش بنیان برای ارائه طرح‌های مناسب

قاسمی تأکید کرده است:

 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت کند تا طرح‌های مناسب خود را در مورد ساختمان ارایه بدهند.

مرکز تحقیقات مأموریت دارد به‌سرعت در حوزه ساخت‌وساز، تحول ایجاد کند و ایجاد تحول نیز از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان حاصل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی شاخص‌های ارتقا را شامل کیفیت، سرعت و مناسب‌سازی قیمت دانست و گفت:

سرعت ساخت در قیمت تمام‌شده تأثیر فراوانی دارد، بدین‌معنا که ساختمانی که در یک سال احداث می‌شود نسبت به ساختمانی که طی دو سال و بیشتر احداث خواهد شد، از نظر قیمتی متفاوت است.

ماموریت وزیر راه به مرکز تحقیقات برای استفاده از ظرفیت دانش بنیان‌ها

این مقام مسوول خاطر نشان کرده است:

 بنابراین با توجه به اینکه قیمت‌های تمام‌شده ساختمان در کشور بسیار گران‌تر از سایر کشورها انجام می‌شود، باید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این بخش اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

قاسمی ادامه داد: در خصوص مسکن با توجه به وضعیت نه‌چندان مناسبی که به‌دلیل سنتی‌سازی وجود دارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مأموریت پیدا می‌کند تا نسبت به انتشار فراخوان و دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهره‌مندی از روش‌های نوین ساخت اقدام کند.

در کشور توانمندی برای ساخت‌وساز به‌صرفه، کیفی و سریع وجود دارد و در بخش‌های دیگر این موضوع به اثبات رسیده است که باید این شیوه در ساخت‌و‌ساز و ساختمان‌سازی نیز نهادینه شود.

لزوم اجرای روش‌های نوین در ساخت واحدهای مسکونی

وی با یادآوری این‌که در وزارت راه و شهرسازی، در حوزه روش‌های نوین ساخت کاری انجام نشده است که در این دوره باید جبران شود، اضافه کرد:

به همین منظور، از شرکت‌های دانش‌بنیان و جدید دعوت ‌کنیم تا در حوزه ساخت‌وساز، مصالح و تجهیزات، روش‌های جدید را ارایه بدهند تا به کیفیت، سرعت و قدمت ساختمان‌ها و دیگر حوزه‌های حمل‌و‌نقل بیفزاییم.

برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که نمونه‌های مناسبی ارایه بدهند برای پایلوت حتماً سرمایه‌گذاری می‌کنیم و حمایت‌های لازم را از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهیم داشت.

قاسمی بر تغییر در روش‌های تأمین مصالح نیز تأکید کرد و افزود:

 انجام تحقیقات، روی مواد و مصالح در ساختمان‌سازی بسیار مهم است، باید در روش‌های تأمین مصالح تغییر ایجاد شود.

ضرورت بهره وری از تجربیات کشورهای موفق در زمینه ساخت و ساز

وی همچنین خاطر نشان کرد:  باید از تجربیات کشورهای موفق در زمینه ساخت‌وساز استفاده کنیم تا هم در بخش مصرف انرژی کیفیت لازم را داشته باشد و هم مقاوم در برابر زلزله باشند.

این نگاه را در خصوص ارتقای مصالح ساختمانی و سبک‌‌سازی مصالح نیز باید داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه 4 میلیون واحد مسکونی باید به‌سرعت و باکیفیت در دولت سیزدهم احداث شود، توضیح داد:

در اجرای نهضت ملی مسکن، یکی از اهداف ما دستیابی به تحول ساخت در کشور است، همچنین روش‌های احداث زیرساخت‌های حمل‌ونقل  نیز باید به‌روز و متحول شود.

تکذیب واگذاری ساخت پروژه‌ نهضت ملی مسکن به شرکت کوزو ترکیه

همچنین درراستای اجرای پروژه نهضت ملی، اخباری نیز مبنی بر واگذاری ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن به سازندگان خارجی از جمله کوزو ترکیه منتشر شده بود که وزارت راه و شهرسازی آن را تکذیب کرده است.

حال اینکه این شایعات در خصوص واگذاری پروژه‌ نهضت ملی مسکن به شرکت‌های خارجی از جمله شرکت ترکیه‌ای واکنش‌هایی را از سوی انبوه‌سازان و سازندگان مسکن به دنبال داشته است.

 انبوه سازان ایرانی واگذاری ساخت این پروژه ها را بر خلاف منافع کشور ارزیابی کرده و نسبت به نادیده گرفتن توان سازندگان داخلی اعتراض کرده اند.

عدم واگذاری هیچ پروژه ای به سازندگان خارجی تاکنون

درهمین راستا، وزارت راه و شهرسازی اعلام داشته است که تاکنون هیچ پروژه‌ای از پروژه‌ نهضت ملی مسکن به سازندگان خارجی واگذار نشده است.

درادامه اطلاعیه این وزارتخانه آمده است که اردیبهشت ماه امسال در قالب طرح ملی مسکن ساخت 3500 واحد در اصفهان به شرکت کوزو واگذار شد.

البته این در حالی است که نیمه ماه جاری شرکت عمران بهارستان از آغاز عملیات بتن‌ریزی اولین پروژه نهضت ملی مسکن این شهر خبر داده و اعلام کرده که‌ این پروژه مجموعا شامل احداث 3500 واحد مسکونی است که در فاز 4 این شهر جدید در حال احداث است.

تجربه نا موفق همکاری با شرکت‌های خارجی در پروژه های ملی

درادامه این گزارش آمده است که شرکت ترکیه‌ای کوزو هم‌اکنون در حال ساخت و تکمیل واحدهای مسکن مهر پردیس در فاز 11 است.

براساس گزارش های ارائه شده، این پیمانکار طی سال‌های گذشته با شرکت عمران پردیس اختلافات جدی داشت تا جایی که سایت فاز 11 در چندین مرحله تعطیل شد.

درنهایت اسفند ماه سال 96 شرکت ترکیه ای کوزو به دلیل آنچه اختلافات مالی با عمران پردیس عنوان شده تمام فعالیت های خود را در فاز 11 مسکن مهر این شهر متوقف کرد‌ که اثرات این اقدام پس از چهار سال گریبان متقاضیان را گرفته است.

براساس مشاهدات، تجربه مشارکت با شرکت های خارجی در احداث و ساخت پروژه های ملی موفقیت آمیز نبوده است.

پرداخت بدهی به شرکت ترکیه ای براساس قانون

از طرفی، اوایل ماه جاری نیز مدیرعامل شرکت عمران پرند با ارائه توضیحاتی درباره واریز مبالغی (66 میلیارد تومان) به حساب شرکت ترکیه‌ای کوزو، گفته بود که همه چیز را به صورت قانونی انجام داده‌ایم.

محسن وطن‌خواهی در خصوص واریز حدود 66 میلیارد تومان به حساب شرکت ترکیه‌ای کوزو، اظهار کرده بود:

 برای پروژه‌ نهضت ملی مسکن در شهر پرند در دو مرحله مناقصه‌ انجام دادیم؛  به دلیل قیمت‌های پایین ساخت واحدهای طرح اقدام ملی، هیچ کس در این مناقصه‌ها شرکت نکرد.

وی با بیان این‌که قیمت اجرای اسکلت و سفتکاری هر مترمربع واحد مسکونی بین 1.8 تا 2 میلیون تومان است، ادامه داد:

وقتی قرار است ساخت واحدها با روش صنعتی‌سازی انجام شود، هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

توانمندی شرکت های خارجی و ناتوانی شرکت‌های داخلی در پرداخت هزینه ها

وطن خواهی درادامه افزود: شرکت ترکیه‌ای کوزو قدرتمند است و می‌تواند بیاید کار را جمع کند، اما برخی پیمانکاران داخلی نمی‌توانند در پروژه‌ها هزینه کنند.

مدیرعامل شرکت عمران پرند یادآور شد:

برای تجهیز کارگاه در قبال ضمانت‌نامه باید پول می‌دادیم؛ این کار را انجام داده‌ایم. همه چیز به صورت قانونی انجام داده‌ایم.

وطن‌خواهی تاکید کرد:‌

کوزو تنها شرکتی است که در زمینه ساخت واحدها آبروی دولت را خواهد خرید.

وی یادآور شد: شرکت کوزو 2200 واحد طرح ملی مسکن را در شهر پرند می‌سازد.

پس از بررسی تجربه ها و آمارهای موجود، آنچه که مسلم است این که مسوولان دولتی باید با برنامه ریزی درست و مناسب اقدام به مشارکت با خارجی ها در اجرای این طرح ملی داشته باشند.

زیرا با توجه به تجربه ناموفق مسکن مهر باید برخی از اشتباهات دولتمردان در روند اجرای این طرح ملی دیگر تکرار نشود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *