1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. پتروشیمی؛ صنعتی چند وجهی برای ایران
اخبار اقتصادیرویدادمنتخب سردبیر

پتروشیمی؛ صنعتی چند وجهی برای ایران

روز ملی پتروشیمی

در تقویم ملی ایران روز هشتم دی ماه به عنوان روز ملی پتروشیمی تعیین شده است.

به گزارش برات‌نیوز، صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین صنایع ایران است و از آنجایی که هم برای داخل فواید زیادی دارد و هم می‌تواند صنعت صادرات را تقویت کند، صنعتی چند وجهی شناخته می‌شود.

با اینکه این صنعت اهمیت بسیار زیادی در رونق اقتصادی کشور دارد، اما روز ملی آن 7 سال پیش به تقویم ملی ایران اضافه شد.

علت نام گذاری این روز

پس از برگزاری پانصد و پنجاه و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور در سال 1393، تصمیم بر آن شد تا روز هشتم دی ماه به عنوان روز ملی پتروشیمی انتخاب شود.

علت انتخاب این تاریخ این بود که اولین مجتمع پتروشیمی در ایران در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۴۲ فعالیت خود را آغاز کرده بود. از همین روز در پنجاهمین سال تاسیس آن، روز ملی پتروشیمی به تقویم اضافه شد.

به همین مناسبت در سال 1393، مراسم باشکوهی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. در این مراسم مقام‌های ارشد کشور، وزیران نفت و صنعت، معدن و تجارت و سفرای بیش از 10 کشوری که در ساخت و توسعه صنعت پتروشیمی با ایران همکاری داشته‌اند، حضور به هم رساندند.

تاریخچه پتروشیمی در کشور

فعالیت اصلی صنعت پتروشیمی در زمینه تولید فراورده‌های شیمیایی از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی است. در تاریخ هشتم دی ماه سال 1342، پتروشیمی مرودشت به عنوان اولین پایگاه پتروشیمی کشور تاسیس شد. این پایگاه در ابتدا به منظور تولید کودهای شیمیایی ازته فعالیت خود را آغاز کرد.

شرکت پتروشیمی مرودشت در 45 کیلومتری شهر شیراز، در مجاورت رودخانه کر قرار دارد. در ایتدا این مجموعه زیر نظر وزارت صنعت وقت اداره می‌شد. بعدها به دلیل وابستگی صنعت پتروشیمی به وزارت نفت، پس از تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی به وزارت نفت پیوست.

صنعت پتروشیمی در ایران هم برای رونق اقتصاد داخلی و هم برای مساله صادرات نقش مهمی را ایفا می‌کند. این صنعت صادارت نفت و گاز، رنگ، انواع سوخت، انواع کودهای شیمیایی، موادی مانند پلاستیک و … را برعهده دارد.

از آنجایی که ایران یک کشور نفت خیز است، در این زمینه پیشتاز بسیاری از کشورهای دنیاست.

ما نیز به نوبه خود روز ملی پتروشیمی را گرامی داشته و به عزیزان فعال در این صنعت تبریک می‌گوییم و زحماتشان را ارج می‌نهیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست