در تقویم رسمی ایران روز 18 آبان به عنوان روز ملی کیفیت تعیین شده است.

به گزارش برات‌نیوز، به زبان ساده كيفيت ‌به ‌معناي‌ انجام كار درست به طور ‌صحيح‌ برای بار نخست و بهبود عملکرد در دفعات بعدی‌ست. با توجه به این تعریف، رعایت کیفیت در تمام بخش‌های اداره یک کشور ضروری‌ست. كيفيت‌ زماني‌ قابل‌ دستيابي‌ست‌ كه‌ فرآيندها و فعاليت‌هاي‌ سازمان‌ به‌ طور مستمر با نيازها و انتظارات‌ مشتري‌هاي ‌سازمان‌ طراحي‌ شود و به‌ اجرا درآيد.

روز ملی کیفیت فرصتی‌ست تا سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به بررسی کیفیت کار خود پرداخته و درصدد بهبود آن برآیند. در این روز معمولاً به برترین سازمان‌ها شامل بنگاه‌های اقتصادی بزرگ، واحدهای عملیاتی، مؤسسات بخش عمومی، بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقل و بنگاه‌های کوچک و متوسط وابسته که در زمینه ارتقاء کیفیت و سرآمدی کسب و کار جوایزی اعطا می‌شود.

بد نیست بدانید که این جوایز از سوی شورای سیاست گذاری به این نهادها اعطا می‌شود. شورای سیاست گذاری را عالی‌ترین مرجع تصمیم گیری در جایزه ملی کیفیت ایران می‌دانند. این شورا، مطابق با نظام‌نامه جایزه، دبیرخانه جایزه ملی کیفیت ایران مستقر در مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مجری چنین طرحی شده است. در این سازمان، ۲۱ نفر کارشناس متخصص در زمینه مدیریت کیفیت و مباحث سرآمدی یک کمیته فنی تشکیل داده و مسئولیت همکاری فکری با دبیرخانه و شورای سیاست‌ گذاری را در زمینه طرح‌ ریزی و اجرای ملی کیفیت ایران برعهده دارند.

روز ملی کیفیت به چه منظور تعیین شد؟

روز ملی کیفیت فرصتی‌ست تا به معنای حقیقی کیفیت دقت کنیم. در ایران اسلامی، صرف از نظر از افراد ناشایستی که پست‌های مختلف دولت و غیردولتی برعهده داشتند، آنچه که همیشه مورد توجه مسئولان صالح بوده است، ارائه خدمات با کیفیت به مردم بوده و تمامی این افراد در راستای بهبود کیفیت خدمات خالصانه خدمت کرده‌اند.

كيفيت‌ در تعریف ساده یعنی دستيابي‌ به ‌استانداردهاي ‌از پيش ‌تعيين ‌شده‌. از این تعریف چنان برمی‌آید که در هر سازمانی ابتدا بایداستانداردهاي‌ توليد محصول‌ يا ارائه ‌خدمت‌ مشخص شود. مرحله بعدی شامل انجام ‌فعاليت‌ها در جهت‌ دستيابي‌ به‌ اين ‌استانداردهاست.

شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که استانداردها بر چه اساسی تعیین می‌شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استانداردها با توجه به نیازها و انتظارات مشتریان تعیین می‌شوند. البته استانداردهای هر صنعت با صنعت دیگر متفاوت است و به ظرفيت‌ و توانايي‌ فرآيندها و متغيرهاي‌ مؤثر بر محيط ارائه‌ خدمات‌ وابسته است.  

به طور کلی روز ملی کیفیت از آن جهت تعیین شده است که به کسب‌وکارها یادآوری کند بالابردن کیفیت نه تنها به نفع مشتریانشان است، بلکه از دوباره کاری‌ها و انجام کارهای اضافی نیز جلوگیری خواهد کرد. در این صورت با ایجاد موازی کاری می‌توان مقدار زیادی در زمان صرفه جویی کرد. در حقیقت جلوگیری از اتلاف منابع از جمله مهمترین نتایج افزایش کیفیت خواهد بود.

در روز ملی کیفیت، این کلمه را می‌توان با مفاهیم زیر تعریف کرد:

مطابقت محصول و خدمات با مشخصات ارائه شده و نیازمندی‌ها

رضایت مشتری

به وجد آوردن مشتری

مناسب بودن خدمات و محصولات

کیفیت یعنی حفظ مشتری و فروش بیشتر محصول

قابلیت اعتماد و دوام محصول

تحویل به موقع

بی نقص بودن

ما نیز به نوبه خود روز ملی کیفیت را گرامی داشته و امیدوارم که سازمان‌ها و کسب‌وکارها نسبت به این پارامتر مهم توجه لازم را مبذول نمایند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *