1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. هفتم آذر روز نیروی دریایی گرامی باد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

هفتم آذر روز نیروی دریایی گرامی باد

روز نیروی دریایی

در تقویم ملی ایران روز هفتم آذر به عنوان روز نیروی دریایی نام گذاری شده است.

به گزارش برات‌نیوز، نیروی دریایی به عنوان یکی از مهم‌ترین ارگان‌های کشور در حفاظت از مرزهای آبی نقش اساسی دارد. ایران از دو سو توسط مرزهای آبی احاطه شده است؛ از همین رو این مرزهای آبی همواره می‌توانند نقطه ضعفی در برابر دشمن محسوب شده و مورد هجوم نیروهای بیگانه قرار گیرد. در طول سال‌های دفاع مقدس این نیروی دریایی بود که در برابر هجوم نیروهای دشمن ایستادگی و مرزهای آبی را حفظ کرد. این روزها نیز بارها نیروهای آمریکایی به سوی مرزهای آبی ایران در خلیج فارس هجوم آورده‌اند که با رشادت‌های این واحد نظامی پر قدرت، عملیاتشان به بن بست خورده است.

نیروی دریایی نیز، همچون سایر نیروها در آب‌های خلیج فارس و مرزهای آبی کشور ایستادگی و رشادت کرده است. وظیفه کنترل و بازرسی کشتی‌ها در خلیج فارس و تنگه‌ی هرمز نیز بر عهده این ارگان مهم است. از همین رو نیاز به قدردانی از این ارگان ویژه همواره در ایران حس می‌شد؛ تا جایی که امام خمینی به پاس رشادت‌ها و دلاوری‌های اعضای این نیرو در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه موشک انداز پیکان را روز نیروی دریایی ارتش نامید.  

وظیفه اصلی نیروی دریایی ارتش

به مناسبت این رویداد مهم قصد داریم تا کمی در رابطه با وظیفه اصلی این ارگان پر قدرت صحبت کنیم. وظیفه اصلی این ارگان حفاظت از سواحل کشور به طول بیش از 3000 کیلومتر در شمال و جنوب و دفاع از آب‌های ساحلی و منابع حیاتی و استراتژیک ایران است.

نیروی دریایی با یگان‌های شناور دریایی، تفنگداران و تکاوران، اسکادران‌های هوانا و هوادریا (واحدهای پروازی نیرو) و با غواصان و یگان‌های زیر سطحی کیلو کلاس بر حوزه‌های تحت حفاظت و حراست خود در خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر تسلط دارد.

این نیرو هر نوع فعالیت مشکوک از سوی دشمن را شناسایی و خنثی می‌کند. در طول 8 سال جنگ ایران و عراق نیز نیروی دریایی با رشادت‌های خود به حفاظت از آب‌های ایران مشغول بودند. در آن زمان وظیفه آن‌ها نظارت کامل بر حضور کشتی‌های جنگی بیگانه در آب‌های ایران بود.

هرساله در روز نیروی دریایی مانورهایی از سوی این ارگان در آب‌های خلیج فارس و دریای خزر اجرا می‌شود تا نمایانگر قدرت این نیروی بسیار مهم باشد. ما نیز به نوبه خود این روز را به دلاورمردان این ارگان تبریک گفته و برایشان سلامتی آرزومندیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست