مسوولان وزارت راه ایران به منظور همکاری در احداث جاده جدید تاتو در مسیر ایروان به ارمنستان سفرکردند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که کشور آذربایجان از حدو یک ماه پیش شرایط سختی را برای تردد کامیون های ایرانی فراهم کرده است .

درهمین حال و با توجه به بروز این مشکلات برای کامیون های ایرانی و دستگیری راننده برخی از این کامیون ها، ایران سعی دارد تا دراحداث مسیری مستقیم به ارمنستان با این کشور همکاری کند.

این اقدام کشور آذربایجان و اجرای یک مانور و رزمایش از سوی کشور ایران در مرزهای مشترک با آذربایجان موجب شد تا تنش هایی میان دو کشور ایجاد شود.

سفر هیات ایرانی به منظور همکاری در ساخت جاده تاتو

اگرچه برخی از منابع خبری از کاهش تنش های ایجاد شده میان دو کشور خبر داده اند اما آنچه مسلم است اینکه ایران قصد دارد تا مسیر تردد کامیون های خود را به صورت مستقیم به کشور ارمنستان متصل کند.

درهمین راستا، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور اعلام کرده که برای بررسی احداث جاده جدید در مسیر ایروان عازم ارمنستان شده است.

خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با هیات فنی و مهندسی برای تصمیم‌گیری در مشارکت ایران در ساخت جاده تاتو در ارمنستان، عازم این کشور شد.

خادمی و هیات همراه توسط سفیر ایران در ارمنستان در فرودگاه ایروان مورد استقبال قرار گرفتند و به بحث و تبادل نظر در خصوص اهداف سفر و موضوعات مربوط به جلسات با طرف ارمنی و بررسی آخرین تحولات و اتفاقات منطقه پرداختند.

اعمال قوانین سخت از سوی کشور آذربایجان برای کامیون‌های ایرانی

این درحالی است که کشور آذربایجان از حدود یک ماه گذشته مقررات سختگیرانه‌ای را نسبت به کامیون‌های ایرانی وضع کرده‌ است.

براساس قوانین جدید کشور اذربایجان، از مسیر حدود ۴۰۰ کیلومتری مرز نوردوز تا ایروان، آذربایجان بر کمتر از ۲۰ کیلومتر مسیر ادعای مالکیت دارد و اخیرا کامیون‌های ایرانی برای عبور از این ۲۰ کیلومتر با مشکلاتی از جمله پرداخت عوارض و مالیات مواجه شده‌اند.

به همین منظور، ایران تصمیم دارد تا با همکاری در ساخت جاده تاتو، مسیر مستقیم ایران به ارمنستان را وصل کندو کامیون های ایرانی دیگر از مرزهای اذربایجان تردد نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: تعامل جدید اقتصادی ایران با ارمنستان

بازدید هیات ایرانی از مراحل احداث جاده جدید تاتو در خاک ارمنستان

درهمین راستا، هیات ایرانی به ارمنستان سفر کرده تا با مشارکت در تکمیل جاده تاتو، مسیر دیگری جایگزین جاده گوریس – قاپان کند.

تکمیل جاده تاتو که تنها کمتر از ۱۵ کیلومتر از آن باقی مانده، به این معنا است که ایران بدون نیاز به ورود به آذربایجان به ارمنستان می‌رسد و از آنجا به روسیه و اروپا متصل می‌شود.

براساس این گزارش، هیات فنی ایرانی از محورجدید تاتو در خاک ارمنستان بازدید کردند.

جاده تاتو، مسیری مهم در تجارت و ترانزیت ایران به اروپا

درادامه این گزارش امده است که ارمنستان قصد دارد که با ایمن‌سازی و تنظیم رویه جاده فرعی، این مسیر را بازگشایی کند تا جاده اصلی طراحی و در مدت زمان کوتاه اجرا شود.

بنابر این گزارش، این مسیر از خطوط حیاتی برای تجارت و ترانزیت ایران به اروپا و اتصال اروپا به چین محسوب می‌شود.

از این رو ایران برای ساخت و تکمیل هر چه سریع‌تر مسیر مستقیم ایران به ارمنستان اعلام آمادگی کرده‌ است و به زودی مسیر باقیمانده از جاده تاتو در خاک ارمنستان با مشارکت ایران تکمیل می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *