بر اساس آمار موجود، شرایط کسب و کار برای کارگاه های تازه تاسیس اصلا مناسب نیست.

به گزارش برات نیوز، بر اساس پایش ملی محیط کسب و کار در تابستان 1400 اعلام شده که شرایط کسب و کار برای کارگاه های تازه تاسیس اصلا مساعد نیست .

در این بررسی و پایش آمده است که کارگاه های تازه تاسیس که کمتر از 2 سال از راه اندازی آن ها می گذرد، شرایط مناسبی ندارند.

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب ‏و کار ایران در تابستان ۱۴۰۰، محیط کسب و کار برای کارگاه هایی با عمر کمتر از ۲ سال نسبت به سایر کارگاه ها بد تر است.

همچنین محیط کسب و کار در بخش خدمات نامناسب تر از بخش های کشاورزی و صنعت است.

ضرورت حمایت مسوولان از کسب و کارهای تازه تاسیس و کوچک

این در حالی است که همیشه مسوولان تاکید دارند که باید از کسب و کارهای کوچک و تازه کار حمایت کند و طرح های بسیاری نیز دراین زمینه تعریف شده است.

اما آنچه مسلم است این که براساس آمار ارائه شده، وضعیت کسب و کارهای تازه تاسیس و محل کار آن ها در شرایط مناسبی قرار ندارد.

این درحالی است که این کسب و کارهای کوچک و تازه کار باید مورد حمایت دولت قرار گیرند تا بتوانند به سوددهی برسند.

براساس این گزارش، محیط کسب و کار به مجموعه عواملی گفته می شود که بر عملکرد یا اداره بنگاه های اقتصادی موثر هستند اما تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارند.

وضعیت بهتر محیط کار کارگاه های تازه تاسیس در بهار 1400

در همین حال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را تصویب کردند.

 بر همین اساس؛ به موجب ماده ۴ این قانون، اتاق ها موظفند به منظور اطلاع سیاستگذاران از وضعیت محیط کسب و کار در کشور شاخص های ملی کسب و کار در ایران را تدوین و به طور سالانه و فصلی سنجش و اعلام کنند.

از این رو بیستمین گزارش فصلی مشترک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف ایران و اتاق تعاون ایران نشان داد:

رقم شاخص ملی در تابستان ۱۴۰۰، ۵.۹۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تا حدودی از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۰ با میانگین ۵.۹۰) بدتر است.

استان مرکزی بهترین وضعیت محیط کسب و کار نسبت به سایر استان ها

این درحالی است که در تابستان ۱۴۰۰، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه «غیرقابل پیش‏بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی‌‏ثباتی سیاست‏ها، قوانین و مقررات و رویه‏ های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» و «دشواری تأمین مالی از بانک ها» را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده اند.

بر اساس یافته‌های این طرح در تابستان ۱۴۰۰، استان‌های اردبیل، کرمان و کرمانشاه به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب ‏وکار و استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی و خراسان رضوی به‌ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب ‏وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

افزایش 68 واحدی ظرفیت تولیدی در فصل تابستان 1400

براساس یافته های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی(واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در فصل تابستان معادل ۴۰.۳۲ درصد بوده که نسبت به همین میزان در زمستان گذشته (۳۸.۶۴ درصد)، با افزایش ۶۸.۱ واحدی مواجه شده است.

فعالان اقتصادی به طور متوسط، میزان تاثیر کرونا بر کسب‌وکار را ۶.۴۴ ارزیابی کردند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور، شاخص استانی و سایر شاخص ها نیز در این فصل با درنظرگرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده اند.

بر اساس نتایج این پایش در تابستان ۱۴۰۰، وضعیت محیط کسب ‏وکار در بخش خدمات (۵.۸۸) در مقایسه با بخش‌های کشاورزی (۵.۷۲) و صنعت (۵.۸۴) نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

وضعیت مناسب محیط کار کارگاه های با بیش از 16 سال سابقه

در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی برحسب طبقه بندی استاندارد ISIC.rev۴ ، رشته فعالیت‌های ۱-ساختمان، ۲-حمل و نقل و انبارداری و ۳-املاک و مستغلات دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏ وکار و رشته فعالیت‌های ۱-مالی و بیمه، ۲-هنر، سرگرمی و تفریح و ۳-کشاورزی، جنگل‌داری و ماهی‌گیری بهترین وضعیت محیط کسب ‏وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی درکشور داشته‌اند.

وضعیت محیط کسب وکار کشور برحسب تعداد کارکنان شاغل در بنگاه های بر اساس نتایج بدست آمده به صورت بنگاه های با کمتر از ۵ کارکن (۵.۹۱) دارای بدترین وضعیت و بنگاه های دارای ۵۰-۱۰۰ کارکن (۵.۷۱) دارای بهترین وضعیت محیط کسب و کار نسبت به سایر بنگاه ها ارزیابی شده اند.

درهمین حال، وضعیت محیط کسب وکار کشور برحسب سال تاسیس بنگاه اقتصادی در کارگاه‌های کمتر از ۲ سال، بدترین وضعیت (۶.۱۲) و در کارگاه‌های بیشتر از ۱۶ سال، دارای بهترین وضعیت (۵.۸۰) ارزیابی شده اند.

شاخص نامناسب ملی محیط کسب و کار ایران در تابستان 1400

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‏ وکار ایران در تابستان ۱۴۰۰، عدد ۶.۰۶ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده  که بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۰ با میانگین ۶.۰۲) است.

همچنین میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد ۶.۳۳ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۶.۱۹ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد ۵.۸۳ است که در فصل گذشته عدد ۵.۸۹ ارزیابی شده بود.

بر این اساس، محیط علمی و آموزشی با عدد ۵.۴۱ و محیط مالی با عدد ۸.۱۵ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند.

این درحالی است که شاخص شین به دلیل درنظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *