بحران بازار نفت این روزها به جایی رسیده که قیمت این طلای سیاه به زیر 80 دلار در هر بشکه رسیده است.

به گزارش برات‌نیوز، تحلیلگران بزرگ صنعت نفت پیش از این پیش‌بینی کرده بودند که بهای هر بشکه طلای سیاه پتانسیل رسیدن به 100 دلار را خواهد داشت. در چند ماه گذشته دنیا چنان با بحران سوخت مواجه شد که در بسیاری از کشورهای اروپایی جایگاه‌های سوخت به تعطیلی کشیده شدند.

بحران بازار نفت در چند ماه اخیر شاید از لحظه وقوع طوفان آیدا در آمریکا شروع شد. طوفانی که بخش عظیمی از تجهیزات و سکوهای نفتی آمریکا را در خلیج مکزیک از بین برد و ایالات متحده مدت زمان زیادی تلاش کرد تا بتواند نقص ایجاد شده را برطرف کند. پیش از این، به دلیل شیوع بیماری کرونا در جهان و افزایش قرنطینه‌ها، چرخه تقاضا تقریباً متوقف شده بود و همین امر باعث شد تا میزان تولیدات کاهش یابد.

کاهش میزان تولید، سبب کاهش قیمت نفت شد. از سوی دیگر تعداد زیادی از نیروهای کار به دلیل کرونا از چرخه کار حذف شد و سکوهای نفتی با بحران کارگر مواجه شدند. شیوع بیماری کرونا سنگین‌ترین بحران بازار نفت را رقم زد تا جایی که با آغاز واکسیناسیون و بهبود تقاضا، جهان با کمبود نفت مواجه شد.

بعد از اینکه اوپک پلاس بحران بازار نفت را جدی دید، تصمیم گرفت تا میزان تولیدات خود را افزایش دهد. این درحالی بود که برخی کشورهای عضو این مجمع نمی‌توانستند پاسخگوی نیاز جدید بازار نفت باشند. بعد از وقوع طوفان در آمریکا نیز قیمت نفت به یک باره تا 85 دلار در هر بشکه بالا رفت؛ طوری‌که برخی کارشناسان عقیده داشتند هیچ بعید نیست نفت 200 دلاری را در این عصر تجربه کنیم.

بایدن به دنبال حل بحران بازار نفت

در این میان برخی کارشناسان رفع تحریم‌های ایران را چاره کار بحران بازار نفت دانستند. اینجا بود که بایدن رییس جمهور آمریکا با قاطعیت اعلام کرد دنیا نیازی به نفت ایران ندارد و برای حل بحران بازار نفت، ذخایر استراتژیک آمریکا را به بازار تزریق خواهد کرد. این اظهارات از نظر بعضی خریداران نفت از جمله چین مورد قبول واقع نشد و چین به افزایش میزان خرید نفت خود از ایران ادامه داد.

حالا دنیا در شرایطی قرار دارد که نه تنها نفت به صد دلار در هر بشکه نرسید، بلکه طی چند روز گذشته با افت شدید قیمت مواجه شد؛ تا جایی که امروز یکشنبه 30 آبان 1400 و تا لحظه نگارش این گزارش قیمت هر بشکه نفت برنت آمریکا 78.47 دلار شده است. نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت ایالات متحده نیز به 75.67 دلار در هر بشکه رسیده است. این درحالی‌ست که در یک ماه اخیر قیمت هر دو شاخص به بالای 80 دلار رسیده بود.

ژاپن خواهان ذخایر استراتژیک

بعد از اینکه آمریکا پیشنهاد استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی را برای کاهش قیمت نفت مطرح کرد، حالا ژاپن نیز به این درخواست جواب مثبت داده و اعلام کرده است که در حال بررسی برداشت از ذخایر استراتژیک نفت خود برای جلوگیری از افزایش قیمت طلای سیاه است.

البته این کار از لحاظ قانونی ممکن است برای ژاپن مشکلاتی در پی داشته باشد؛ چرا که طبق قوانین این کشور، برداشت از ذخایر استراتژیک تنها در زمان محدودیت عرضه و یا وقوع فاجعه قابل اجراست.

بحران بازار نفت تا جایی ادامه داشته است که امروز آمریکا با بحران افزایش قیمت بنزین مواجه شده است؛ لذا آمریکا از دیگر کشورها درخواست کمک کرده تا بتوانند با استفاده از ذخایر استراتژیک قیمت نفت را کاهش دهند. این کشور حتی درخواست خود را با چین نیز مطرح کرده است؛ کشوری که آن را به دلیل خرید از ایران تهدید به تحریم ثانویه کرده بود.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در گفت‌وگویی در این رابطه گفت: ما به بررسی ملاحظات ادامه می‌دهیم تا ببینیم از نظر قانونی چه اقدامی می‌توانیم برای هماهنگ سازی برداشت از ذخایر با آمریکا و سایر کشورهای مربوط انجام دهیم. ما می‌خواهیم در بحران بازار نفت، پس از بررسی وضعیتی که هر کشور با آن روبروست و آنچه ژاپن می‌تواند انجام دهد، به یک جمع بندی برسیم.

به گفته هیروکازو ماتسونو، دبیر اول کابینه ژاپن، توکیو به دقت تاثیر افزایش قیمت‌های نفت روی اقتصاد این کشور را زیرنظر دارد. همزمان با درخواست از کشورهای تولیدکننده نفت برای افزایش تولید، ما تلاش خواهیم کرد با هماهنگی با سایر کشورهای مصرف کننده بزرگ و سازمان‌های بین‌المللی مانند آژانس بین‌المللی انرژی، بازارهای انرژی را تثبیت کنیم.

عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین

در همین راستا چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت خریدهای نفتی خود را از ایران و عربستان ادامه می‌دهد. بحران بازار نفت شاید چنین کشورهایی را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد؛ از همین رو چین از هر فرصتی برای خرید نفت و فراورده‌های آن استفاده می‌کند.

در همین زمینه، حجم صادرات نفتی عربستان به چین در ماه اکتبر سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته 19.5 درصد افزایش داشته است. طبق آمار منتشر شده از اداره کل گمرک چین صادرات نفت عربستان به چین در ماه گذشته ۷.۱ میلیون تن معادل ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفت چین از ایران در ماه‌های اوت و اکتبر به بیش از نیم میلیون بشکه در روز رسید. این افزایش خرید بیشتر به دلیل قیمت رقابتی بازار دیگر کشورهای بود و سبب شد تا چین نسبت به بازار برزیل و غرب آفریقا بی‌نیاز شود.

به هرحال بحران بازار نفت این روزها به کاهش شدید قیمت آن منجر شده و کشورها به دنبال راه حلی برای بازگرداندن بازار نفت به روزهای قبل ازکرونا هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *