ارزش نفت این روزها با هر خبر سیاسی دستخوش تغییر می‌شود.

به گزارش برات‌نیوز، شاید بتوان نفت را سیاسی‌ترین فرآورده دنیا دانست. ارزش نفت این روزها با هر خبر سیاسی‌ای به سادگی بالا و پایین می‌شود. به گزارش خبرگزارش رویترز، ارزش نفت برنت دریای شمال روز جمعه کمی با افزایش با مواجه شد. این اتفاق در حالی رخ داده است که حجم ذخایر نفت آمریکا بیش از حد انتظار دنیا افزایش یافته است. شاید بتوان این موضوع را مدیون آغاز فعالیت دکل‌های نفتی آسیب دیده از طوفان چند ماه قبل دانست.

در چنین شرایطی ایران نیز به از سرگیری مذاکرات نفتی با کشورهای غربی رضایت داده است. به گفته کارشناسان، تحریم‌های نفتی پس از این مذاکرات پناسیل لغو شدن را داشته که همین موضوع می‌تواند ارزش نفت را در بازارهای جهانی تغییر دهد. اما امروز قیمت نفت در مسیر ثبت اولین کاهش هفتگی طی حداقل 8 هفته اخیر قرار گرفت. بر این اساس قیمت نفت برنت دریای شمال با کاهش 0.13 درصدی نسبت به روز گذشته، به قیمت 83.68 دلار به فروش می‌رسد. ارزش نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز با 0.11 درصد کاهش به 83.25 دلار در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص یاد شده در مسیر کاهشی هفتگی قرار گرفته‌اند. این کاهش به پیش‌بینی کارشناسان تا یک درصد نیز جای پیشرفت دارد. اگر این کاهش رقم بخورد، اولین کاهش طی 10 هفته اخیر برای نفت خام آمریکا و اولین افت هفتگی برای نفت برنت در طی 8 هفته گذشته است.

رشد ارزش نفت به دلیل افزایش قیمت دیگر سوخت‌ها

به گفته خبرگزاری رویترز، رشد ارز نفت در هفته‌های اخیر ناشی از رشد قیمت گاز و زغال سنگ است. در اروپا و چین معضل افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی بحران سوخت را چند برابر کرده است. در چنین شرایطی، بسیاری از نیروگاه‌ها سوخت مصرفی خود را به فرآورده‌های نفتی تغییر داده بودند و حالا تقاضا برای نفت خام افزایش یافته است.

طبق آمار منتشره از سوی اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا، حجم ذخایر نفتی ایالات متحده در هفته منتهی به 22 اکتبر بیش از حد پیش‌بینی شده افزایش یافته است. گفتنی‌ست که نشست بعدی اوپک پلاس در تاریخ 4 نوامبر 2021، می‌تواند آینده جدیدی برای بازار نفت رقم بزند. کارشناسان حوزه انرژی معتقدند که این نشست می‌تواند برای تأیید طرح قبلی اعضا مبنی‌بر افزایش تولید ماهیانه  تا 400 هزار بشکه تا آوریل 2022 باشد.

بر اساس تحلیل‌های منتشر شده از جی پی مورگان، عربستان هشدار داده با توجه به اینکه چشم انداز تقاضا چندان مشخص نیست، ممکن است شاهد افزایش قابل توجه ذخایر نفتی جهان در سال 2022 باشیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *