1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. تاخت و تاز نمایندگان در حوزه رمزارزها
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تاخت و تاز نمایندگان در حوزه رمزارزها

مجلس در حوزه رمز ارزها

 ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد وضعیت صنعت استخراج رمزارزها در دستور کار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش برات نیوز، در صحن علنی امروز چهارشنبه 24 شهریورماه، گزارش کمیسیون اقتصادی در حوزه رمز ارزها مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش نمایندگان موافق و مخالف در این حوزه سخنرانی کردند.

موضوع رمز ارزها موضوعی غیرقابل انکار است

نماینده مردم آبادان در مجلس با بیان اینکه امکان حذف رمز ارزها وجود ندارد، گفت: دولت با بررسی متقن و پژوهش مبتنی بر برنامه ریزی علمی باید لایحه ای با هدف کنترل و ساماندهی رمز ارزها به مجلس دهد.

سیدمجتبی محفوظی در خصوص گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه رمز ارزها گفت: رمز ارزها و ارزهای دیجیتالی در دنیا معمول شده و دنیا به دنبال حرکت به این سمت است. دولت با بررسی متقن و برنامه ریزی علمی باید این موضوع را مورد پژوهش قرار دهد.

وی افزود: موضوع رمز ارزها موضوعی غیرقابل انکار است که نمی توانیم آن را نادید بگیریم یا کنار بگذاریم لذا ضرورت دارد قانونی برای آن وضع شود. حذف کلی رمز ارزها امکان پذیر نیست و دولت باید در این زمینه لایحه به مجلس دهد.

محفوظی اظهار کرد: مجلس کار قانونی خود را انجام خواهد داد، بی قانونی موجب مشکلات عدیده ای از جمله قطعی های مکرر برق های خانگی و صنعتی و نارضایتی مردم شده است که این شرایط باید ساماندهی شود.

 تصویب قانون رمزارزها برای کنترل و ساماندهی شرایط ضروری است، همچنین حجم ضرر و زیان این بخش با انجام پژوهشی متقن و برنامه ریزی علمی باید کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: گزارش وضعیت صنعت رمزارزها قرائت شد

ساماندهی، نتیجه فعالیت کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه رمز ارزها

بر اساس این گزارش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کمیسیون متبوعش با هدف ساماندهی وضعیت کنونی به موضوع رمزارزها وارد شده گفت: در حال حاضر چارچوب مشخص و ضوابط خاصی در حوزه رمزارزها وجود ندارد و بخشی از مشکلات کنونی نیز ناشی از عدم شناخت کامل و جامع مردم و سرمایه‌گذاران از این حوزه است.

محمدرضا پور ابراهیمی گفت: رمزارز پدیده‌ای است که در شرایط کنونی چه بخواهیم و چه نخواهیم آثار خود را بر حوزه اقتصادی می‌گذارد و اگر کتمان کنیم نمی توانیم از ظرفیت آن استفاده کرده یا با تهدیدات مربوطه مقابله کنیم.

وی افزود: هرچند از مجلس دهم به این موضوع ورود کردیم اما هیچ اراده‌ای در دولت یازدهم و دوازدهم برای رسیدگی به پدیده رمزارزها وجود ندارد اما اگر دولت سیزدهم مایل به همکاری است می‌تواند همکاری مشترکی میان مجلس و دولت در این زمینه شکل گیرد.

وی ساماندهی وضعیت کنونی رمزارزها را یکی از دستاوردهای گزارش کمیسیون در این باره دانست و اضافه کرد: در حال حاضر چارچوب مشخص و ضوابط خاصی در حوزه رمزارزها وجود ندارد و بخشی از مشکلات کنونی نیز ناشی از عدم شناخت کامل و جامع مردم و سرمایه‌گذاران از این حوزه است.

وضعیت سازمان‌های مربوط به استخراج رمزارزها 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تشریح سازمان‌های مربوط به استخراج رمزارزها گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول آماده‌سازی بستر فضای مجازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی صدور مجوزها، وزارت امور اقتصادی و دارایی ناظر بر عملیات پولشویی در اقتصاد، وزارت نیرو متولی تأمین برق مورد نیاز تولید رمزارز و بانک مرکزی موتور و محور اصلی تصمیمات است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه فلسفه ورود کمیسیون اقتصادی به موضوع رمزارزها ساماندهی وضعیت نابسامان کنونی است و محور آن شفافیت اطلاعات قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر حجم عظیمی از گردش مالی در نظام اقتصادی کشور به دلیل عدم ساماندهی رمزارزها از تیررس نظارت حاکمیت خارج شده و از ظرفیت مالیاتی آن استفاده نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تبادل و استخراج را دو محور اصلی رمزارزها دانست و افزود: استخراج رمزارز در داخل با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود و تولید آن بدون مجوزهمانند سایر کسب و کارها خلاف است و باید با آنها بر اساس قانون برخورد شود.

وی با بیان اینکه تبادل رمزارزها که مبنای آن تولید رمزارز داخلی نیز نیست، اهمیت بسیاری دارد، گفت: در نشست امروز نماینده بانک مرکزی به من گفت که بانک مرکزی در این زمینه لایحه ارائه می‌کند حال آن که با وجود گذشت چندین سال در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بانک مرکزی حتی یک صفحه A4  نیز درباره موضوعاتی مانند اصلاح قانون بانک مرکزی و قانون پولی و بانکی به مجلس ارائه نکرده است در حالی که کمیسیون اقتصادی با کار کارشناسی این گزارش را تدوین کرده است.

انتقاد از انفعال کمیسیون انرژی مجلس در حوزه رمز ارزها 

نماینده مردم سروستان نیز  از بررسی  کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه رمز ارزها و عدم اخذ نظر کمیسیون انرژی به عنوان یک کمیسیون تخصصی در این حوزه انتقاد کرد.

عبدالعلی رحیمی مظفری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 24 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری به استناد ماده 50 آئین نامه داخلی، با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی در ارتباط با رمز ارزها، گفت: پوسته برخی طرح ها مربوط به یک حوزه است و ما برای هر موضوعی می توانیم به مباحث اقتصادی آن هم بپردازیم. در خصوص گزارش رمز ارزها که همکاران بیان کردند کارشناسی کامل شده کجا به گزارش کمیسیون انرژی در این زمینه پرداخته شده است در حالی که بزرگترین بحران کشور بحث انرژی و برق و آسیب این موضوع به حوزه انرژی است.

نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی افزود: هیات رئیسه هنگامی که طرح و لوایح را به کمیسیون ها ارجاع می دهد باید در انتخاب کمیسیون اصلی و فرعی دقت کند و دیگر اینکه گزارش کمیسیون های تخصصی نیز قرائت شود.

وی همچنین اظهار کرد: ما موضوع هسته ای تخصصی را امنیتی کرده ایم و این موضوعات را هم به اسم اقتصادی تنها در کمیسیون اقتصادی بررسی کردیم و نهایتا هم حاصل آن قطعی برق مردم می شود لذا خواهشمندم گزارش های تخصصی کمیسیون ها گرفته شود.

رمزارز در صورتی موثر است که بومی شود

نماینده مردم سروستان در مجلس با اشاره به مشکلات تولید و استخراج رمزارز در کشور به لحاظ استفاده از انرژی برق گفت: رمزارز در صورتی موثر است که بومی شود.

عبدالعلی رحیمی مظفری نیز با انتقاد از حوزه رمزارزها گفت: امروز رمزارزها با استفاده از برق یارانه ای استخراج می شوند، متاسفانه این بالاترین ضرر برای مردم است. در شرایطی که شرکت های رسمی و بزرگ در حال استخراج رمزارزها هستند و از طریق فروش محصولاتشان ارز تولید می کنند، آنها را در سامانه تزریق نمی کنند، چطور می خواهیم این رمزارزها را کنترل کنیم؟ بانک مرکزی چه راهکار کنترلی در این زمینه دارد؟ وقتی به راحتی در کمترین زمان بدون هیچ نظارتی از کشور خارج می شوند، چگونه می خواهیم این موضوع را رهگیری کنیم؟ بی تردید عدم رهگیری بزرگترین آسیب این پدیده است.

نماینده سروستان، کوار و خرامه در مجلس یازدهم ادامه داد: هنگامی که کارگاهی با 70 الی 80 کارگر تعطیل و تنها با چند نگهبان رمزارز تولید می کند، چگونه در مسیر تولید و اشتغالزایی گام بر می دارد؟ در شرایط فعلی تولید یک بیت کوین 13 الی 15 هزار دلار هزینه داشته اما متوسط فروش آن در سال 51 هزار دلار بوده و تا سقف 60 هزار دلار هم افزایش یافته است. حال سوال این است که سود آن به جیب چه کسی می رود؟ مالیات آن چگونه پرداخت می شود و عایدی آن برای کشور چیست؟

رمزارز بسیار بدتر از بورس است

وی ادامه داد: رمزارزها می توانند یک شبه فردی را میلیاردر و فردا شب وی را ورشکسته کنند، همانگونه که بارها در صحن مجلس در رابطه با بورس تذکر دادیم که جیب مردم را خالی می کند، اما برخی مسئولان و مردم توجهی نکردند و سپس بورس سقوط کرد و تعداد زیادی ورشکسته شدند. رمزارز بسیار بدتر از بورس است، چرا که با شدت بیشتری افراد را ورشکسته می کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: وقتی در زمینه تولید برق مشکل داریم و تراز انرژی کشور منفی بوده، چطور می توانیم به موضوع استخراج رمزارزها ورود کنیم؟ اگر یک تکنولوژی است باید جامع و کامل مورد بررسی قرار بگیرد، چرا برخی افراد موضوع تحریم ها را مطرح می کنند در حالی که ما زیر ذره بین همان کشورهای تحریم کننده رمزارز استخراج می کنیم، حال چطور می توانیم تحریم را دور بزنیم؟ اگر قرار است چنین کاری انجام شود، باید این کار بومی شود، لذا معتقدم گزارش کمیسیون اقتصادی در این رابطه بسیار سطح پایین بوده است، چرا که پوشش این کارها تولید ارز بوده اما معتقدیم صدمات زیادی به کشور وارد می کند. ما از تکنولوژی عقب نخواهیم ماند، اما اجازه توسعه موضوعی که ابتدا و انتهای آن مشخص نیست را نمی دهیم.

بیشتر بخوانید: اعلام وصول ساماندهی رمزارزها به تعویق افتاد

کمیسیون انرژی مجلس در حوزه رمز ارزها و مصرف برق آنها گزارش دهد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون انرژی مجلس درخصوص مصرف برق استخراج رمزارزها گزارش دهد.
 

علی نیکزاد ثمرین در نشست علنی امروز (چهارشنبه 24 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سیدکاظم دلخوش اباتری گفت: کارگروهی با مسئولیت نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شده که پس از اعلام وصول طرح ها، بررسی دوفوریت و عادی بودن آنها با توافق طراح و یا طراحان انجام می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به تذکر رحیمی مظفری افزود: گزارش کمیسیون اقتصادی به هیچ بخشی ارجاع نشده بود ، بلکه براساس تبصره 1 ماده 45 ، کمیسیون می تواند با تقاضای حداقل 10 نماینده به موضوعات ورود کند، حال کمیسیون اقتصادی گزارشی درخصوص رمزارزها تهیه و ارائه کرده است، اعضای کمیسیون انرژی هم می توانند درخصوص مصرف برق استخراج رمزارزها نیز گزارشی تهیه و به هیات رئیس ارجاع دهند. دیوار هیات رئیسه کوتاه بوده و همکاری لازم را می کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست