درحالی که افزایش قیمت برنج ایرانی در سال جاری بسیار چشمگیر بوده و موجب کاهش سرانه مصرف برنج شده است، برخی از فعالان بازار برنج، دلالان را عامل اصلی گرانی برنج ایرانی می دانند.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که قیمت برنج ایرانی درسال جاری به شدت افزایش قیمت داشته است .

به طوری که براساس آمار ارائه شده قیمت برنج ایرانی تا شهریور ماه جاری با رشد ۵۵.۷ درصد همراه بوده است .

این افزایش قیمت برنج ایرانی در سال جاری تاجایی پیش رفته که بسیاری از مردم دیگر قدرت خرید برنج تولید داخل کشور را ندارند .

آنچه مسلم است اگر قیمت برنج ایرانی با همین روند رو به افزایش نجومی باشد دیگر تنها اعیان و اشراف می توانند برنج ایرانی خریداری کنند و برنج ایرانی از سفره مردم عادی حذف می شود.

حذف برنج ایرانی از سفره‌های مردم و کاهش سرانه مصرف برنج

البته چه بسا که سال هاست قشر ضعیف و کم درآمد قادر به خرید برنج ایرانی نیستند اما این درحالی است که برنج های وارداتی نیز درسال جاری با افزایش قیمت چشمگیری همراه شده اند.

در بررسی های انجام شده، مرکز آمار ایران اعلام داشته که برخی از اقلام خوراکی با تورم و افزایش قیمت بیشتری همراه بوده است.

به طوری که با توجه به تورم در بازار، قیمت برنج ایرانی که در شهریورماه سال گذشته به طور متوسط هر کیلو ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان بوده در مرداد ماه امسال به بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.

همچنین در شهریورماه نیز متوسط قیمت آن تا حدود ۴۳ هزار تومان رسیده است.

برنج ایرانی تا ۴۷ هزار و ۷۰۰ تومان نیز فروش رفته است که نشان می‌دهد نسبت به مرداد ماه امسال ۱۱.۲ درصد و در مقایسه با شهریورماه پارسال ۵۵.۷ درصد گران شده است.

فروش هرکیلو برنج ایرانی تا 60 هزار تومان در بازار

البته که برخی از منابع خبری از فروش هر کیلو برنج ایرانی تا قیمت 60 هزار تومان در بازار خبر داده اند که واقعا این قیمت برای یک کیلو برنج دور از تصور است .

این درحالی است که براساس آمار ارائه شده برنج ایرانی در مرداد ماه سال جاری، تورم نقطه به نقطه (میزان افزایش قیمت نسبت به مرداد ماه سال گذشته) ۴۲.۹ درصد را پشت سر گذاشته بود که این تورم در شهریورماه رشد بیش از ۱۲ درصدی داشته است.

دراین میان، برخی از کارشناسان و فعالان بازار براین باورند که یکی از اصلی ترین عوامل افزایش قیمت برنج ایرانی در بازاردلالان و واسطه گران هستند.

به طوری که آن ها براین باورند که دلالان و سودجویان بازار برنج سهم عمده بازار برنج را از آن خود می کنند.

یک سوم قیمت برنج در جیب دلالان

درهمین راستا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز اظهار کرد:

برنج از کشاورزان با قیمت حدودی هر کیلوگرم ۳۹ تا ۴۰ هزار تومان خریداری می‌شود اما با قیمت حدود ۶۰ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

 بر این اساس یک سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی در خصوص دلایل افزایش قیمت برنج در بازار، گفت:

 19 استان کشور امکان کشت برنج دارند اما با توجه به خشکسالی رخ داده سطح زیر کشت این محصول کاهش قابل توجهی داشته است.

کاهش تولید و کشت برنج به دلیل بروز خشکسالی

وی درادامه گفت: به صورت مثال در استانی مانند خوزستان حدود 7 هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج نرفت و این اتفاق در استان‌های مانند فارس نیز رخ داده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس بیان کرد: با برنامه ریزی می‎توانیم به راحتی میزان تولید برنج را تا حد بسیار زیادی افزایش دهیم.

وی خاطر نشان کرد:

برنج از کشاورزان با قیمت حدودی هر کیلوگرم 39 تا 40 هزار تومان خریداری می‌شود اما با قیمت حدود 60 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد بر این اساس یک سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: با نوسازی و بازسازی واحدهای شالی کوبی می‌توان از هدر رفت و تبدیل شدن حدود 100 هزار تن برنج به ضایعات جلوگیری کرد .

وی ادامه داد: بهبود عملکرد در واحد سطح تولید برنج می‌تواند به افزایش میزان تولید این محصول کمک فراوانی داشته باشد و نیاز به واردات را کم کند.

کاهش سرانه مصرف برنج

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس تصریح کرد:

سالانه به 3میلیون و200 هزار تن برنج نیاز داریم که 2 میلیون 200 هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید: هرج و مرج در بازار برنج وارداتی

اعظمی ساردوئی خاطر نشان کرد:

در شرایط اقتصادی فعلی و گرانی‌ها متاسفانه سرانه مصرف برنج هر ایرانی از 36 کیلوگرم به کمتر از 30 کیلوگرم کاهش پیدا کرده است.

از طرفی برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که ممنوعیت واردات در فصل برداشت و کاهش تولید برنج داخلی در سال جاری از دیگر عوامل گرانی بیش از حد برنج و کاهش سرانه مصرف برنج ایرانی شده است .

کاهش تولید و ممنوعیت واردات عامل افزایش قیمت برنج

درهمین راستا، وزیر جهاد کشاورزی پیش از این در حاشیه نشست با تشکل‌های کشاورزی اتاق تهران درباره افزایش قیمت برنج گفته بود:

وقتی در فصل برداشت برنج ، واردات آن ممنوع است، یعنی ما کمبود برنج را نمی‌توانیم کنترل کنیم.

سید جواد ساداتی نژاد درادامه گفت: ما یا باید قبل از مرداد برنج را به میزان کافی وارد می کردیم یا بعد از آبان وارد کنیم، البته به این منزله نیست که ما بخواهیم جلوی کار بخش خصوصی را بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرده بود:

از طرفی در سال جاری، خشکسالی هم ۲۰ درصد تولیدات برنج را کاهش داده و روی افزایش قیمت تاثیر داشت، اما اثر این موضوع روی قیمت برنج خارجی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت برنج ایرانی در بازار

در این میان افزایش هزینه های تولید و تزریق قطره چکانی برنج به بازار از دیگر عوامل افزایش قیمت برنج در بازار است .

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز درخصوص افزایش قیمت برنج ایرانی خاطر نشان کرده بود که در سال جاری هزینه‌های کارگری بیش از 200 درصد افزایش یافته است.

قاسم علی حسنی ادامه داده بود: به طوری که مزد روزانه کارگر از 200 هزار تومان به 500  تا 700 هزار تومان رسیده است.

 به عبارتی مزد روزانه کارگری که تا سال گذشته برای مراحل کاشت و برداشت برنج  200 هزار تومان بود، امسال به حداقل 500 هزار تومان افزایش یافته است.

این مقام مسوول بیان کرده بود:

 هزینه‌های دیگر از قبیل کود، سم و دیگر نهاده‌ها نیز به شدت افزایش یافته و با توجه به افزایش شدید هزینه‌های جانبی تولید برنج، قیمت برنج ایرانی نیز به شدت افزایش یافته است.

حال اینکه باید دید مسوولان دولت سیزدهم برای کنترل قیمت برنج ایرانی در بازار و کاهش قیمت این کالای اساسی چه راهکار و چاره ای خواهند اندیشید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *