1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. آغاز اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت از سال آینده
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

آغاز اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت از سال آینده

کاشت یک میلیارد درخت

مسوولان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از آغاز اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت از سال آینده خبر دادند.

به گزارش برات نیوز، رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: نهال مورد نیاز برای طرح یک میلیارد درخت امسال تولید و از سال آینده کاشت آن آغاز می شود.

امروز در جهان برای حفظ منابع طبیعی برنامه‌های بلندمدت تدوین شده تا تولید کربن کاهش یابد. ایران نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر جز تولیدکنندگان کربن در جهان بوده که هرچه جلوتر می‌رویم توجه به این موضوع برای ادامه حیات کره زمین ضروری‌تر است.

ایران جزو 7 کشور تولید کربن در دنیا

در کشورهای جهان میزان تولید کربن برابر با جذب کربن است. اما ایران در این میان جز ۷ کشور تولید کربن بوده و در جذب آن جز ۴۲ کشور جهان به شمار می‌رود. در این راستا کاشت نهال ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

بر اساس گزارش‌ها، چین کاشت ۷۰ میلیارد اصله نهال را در دستور کار دارد که ۵۰ میلیارد نهال کاشته شده و قرار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۳۰ میلیارد نهال دیگر کاشته شود. پاکستان کاشت ۱۰ میلیارد نهال را در برنامه دارد. عربستان قرار است ۱۰ میلیارد نهال در داخل کشورش و ۴۰ میلیارد خارج از مرزهای عربستان کاشته شود.

بنا به گفته کارشناسان حوزه خاک، در صورت عدم توجه به تغییرات اقلیمی و ادامه فرسایش خاک ایران در آینده جز ۷۰ کشور خشک جهان خواهد بود. کاهش آسیب کربن فقط با کاشت درخت شدنی است؛ از این رو پویش کاشت یک میلیارد نهال بنا به دستور رئیس جمهوری در دستور کار قرار گرفته است.

عباس علی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در پاسخ به این پرسش که امسال از طرح کاشت یک میلیارد درخت چند نهال کاشته شده است، گفت: نهال این یک میلیارد درخت امسال تولید و کاشت از سال آینده آغاز می‌شود.

کاشت یک میلیارد نهال طی 4 سال در برنامه جدید دولت

وی افزود: برنامه این است که این طرح از سال ۱۴۰۲ آغاز و طی ۴ سال یک میلیارد نهال کاشته شود.

وی ادامه داد: نهال‌هایی که امسال کاشته شدند مربوط به پرورش نهال‌هایی بود که سال گذشته، بذر آنها کاشته و نهال‌ها آماده شده بودند.

نوبخت درباره آمار این نهال‌ها عنوان کرد: در بخش دولتی و خصوصی حدود ۴۰ میلیون اصله نهال آماده شد و کاشت این نهال‌ها از زمانی که خزان درختان آغاز شد شروع به کاشت شدند.

نوبخت با بیان اینکه نهال‌های کاشته شده امسال مربوط به بذرهایی بود که در سال ۱۴۰۰ کاشته و آماده شده بودند، تصریح کرد: در هفته منابع طبیعی به مناسبت صدمین سال تشکیل جمعیت هلال احمر همزمان ۱۰۰ هزار نهال در ۴۱۸ نقطه از کشور کاشته شدند. در این رزمایش منابع طبیعی ناظران بین المللی از صلیب سرخ، یونسکو و سازمان ملل هم حضور داشتند.

رزمایشی برای تمرین کاشت 100 هزار نهال

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بیان کرد: این رزمایش تمرینی بود تا آزمایش شود آیا می‌توان در زمانی مشخص ۱۰۰ هزار نهال کاشت.

نوبخت با قدردانی از رسانه‌ها در بخش ترویج نهضت درخت کاری ادامه داد: امسال کل نهال‌های کاشته شده ۴۰ میلیون اصله نهال بود که ۲۵ میلیون آن در نهالستان‌های سازمان منابع طبیعی تهیه شدند و بیش از ۱۵ میلیون نهال در بخش خصوصی آماده شد.

او گفت: نهال‌ها با توجه به طرح‌های سازمان منابع طبیعی در محل‌ها مشخص کاشته شدند. بخشی از نهال‌های تولیدی برای تأمین چوب مورد نیاز کشور بوده است.

نوبخت تاکید کرد: تا پیش از ۱۵ اسفند کاشت یک میلیارد نهال تکلیف قانونی بود و با ورود رهبر معظم انقلاب و تاکید وی بر سهم هر ایرانی ۳ اصله نهال که سالانه ۲۵۰ میلیون درخت می‌شود و طی ۴ سال به یک میلیارد درخت می‌رسد، تکلیف شرعی شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست