به دنبال لغو مصوبه افزایش قیمت خودروهای داخلی از سوی رییس جمهوری، قیمت در بازار خودرو نزولی واین بازار  به طور نسبی به ارامش رسیده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که با توجه به روند صعودی حاکم بر بازار خودرو، چندی پیش تولید کنندگان داخلی اقدام به افزایش قیمت خودروهای خود کردند .

درهمین حال، در بازار آشفته و نابه سامان خودرو وضعیت بدتری شکل گرفت و قیمت ها به صورت غیر منطقی دراین بازار افزایش می یافت.

برهمین اساس، رییس جمهوری دستور لغو مصوبه افزایش قیمت خودرو را صادر کرد و وزارت صمت نیز به خودروسازان داخلی اعلام کرد که قیمت ها را به وضعیت قبل بازگرداند.

همچنین مدیران عامل ایران خودرو و سایپا نیز اعلام کردند، ‌این افزایش قیمت برای تعهدات پیش فروش تا پایان سال جاری نیست، اما باز هم به دلیل اثرات روانی این مصوبه،‌ فعلا منتفی شده است.

لغو مصوبه افزایش قیمت خودروهای داخلی

پس از لغو افزایش قیمت خودروهای داخلی، بازار خودرو از حدود دو هفته پیش تاکنون با روند نزولی همراه بوده و به طور نسبی به آرامش رسیده است .

درهمین حال فعالان این حوزه اعلام داشتند که تقاضای کاذب یا هیجانی در بازار دیده نمی‌شود و بازار در ارامش به سر می برد.

آنان معتقدند بازار خودرو از روند افزایشی شدن خود دست کشیده و به سمت‌ و سوی کاهشی شدن حرکت کرده و قیمت‌ها در بازار نسبت به ۱۰ روز اخیر ارزان‌تر قیمت‌ گذاری شده‌اند.

درهمین حال برخی از کارشناسان و فعالان حوزه خودرو نیز براین باورند که نهایی شدن طرح ازادسازی واردات خودرو و سرنوشت برجام از جمله دلایلی است که بازار خودرو را تحت تاثیرقرارداده و با روند نزولی همراه کرده است.

بلاتکلیفی خریداران خودرو و انتظار برای کاهش قیمت ها

از طرفی خریداران بلاتکلیف مانده اند که آیا قیمت خودروها در بازار کاهش می یابد یا خیر؟

این موضوع موجب شده که هیچ خرید و فروشی در بازار انجام نشود و بازار خودرو تقریبا در رکود به سر برد.

البته که نقطه مثبت طی چند ماه اخیر ارامش بازار خودرو است که براین بازار حکمفرما شده است .

موضوع قیمت گذاری خودروهای خارجی نیز در بازار از دیگر مشکلات این بازار است .

زیرا قیمت خودروهای وارداتی و خارجی در بازار بسیار افسار گسیخته است .

تاجایی که به گفته برخی از فعالان بازار، قیمت خودروهای خارجی در بازار خودرو کشور 10 برابر قیمت جهانی است .

از اینرو خریداران و خودروسازان داخلی براین امید هستند که با اجرای آزادسازی واردات خودرو، قیمت خودروهای خارجی در بازار تعدیل شود.

نبود تقاضای کاذب در بازار و بازگشت آرامش به این بازار

درهمین راستا، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران  اعلام کرده است که  قیمت خودروهای خارجی در ایران 10 برابر قیمت‌ جهانی است.

سعید موتمنی بیان کرد:

 بازار خودرو نسبت به 20 روز پیش آرام‌تر و قیمت‌ها کاهشی شده است تقاضای کاذبی در بازار خودرو وجود ندارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران ضمن اشاره به عوامل کاهش قیمت خودرو در بازار، افزود:

 با توجه به مصوبه کمیته خودرو مبنی بر امکان فک رهن محصولات ایران‌خودرو و سایپا و مطرح شدن مباحثی مبنی بر احتمال آزادسازی واردات خودرو قیمت خودرو در بازار تقریبا تعدیل شده است.

عدم واقعی بودن قیمت خودروهای خارجی  در بازار

وی با تاکید بر اینکه قیمت خودرو در بازار واقعی نیست، اظهار کرد:

 قیمت خودرو‌های خارجی در بازار 10 برابر قیمت‌های روز جهانی است، بنابراین اگر واردات خودرو آزاد شود، تعادل سازی قیمت‌ها در بازار اتفاق می‌افتد.  

موتمنی با تاکید بر اینکه برای متعادل سازی قیمت خودرو باید تولید و عرضه افزایش یابد، گفت:

در مصوبه مجلس در رابطه با واردات خودرو قید شده که واردکنندگان به ازای صادرات خودرو می‌توانند واردات خودرو انجام دهند، در حالی فعلا  ما از توان تامین نیاز داخلی برخوردار نیستیم.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، گفت:

در سال‌های اخیر تولید و عرضه خودرو کم شده است، بنابراین فاصله عجیبی بین قیمت‌های مصوب‌ شرکت‌ها و بازار به وجود آمده است.

کاهش تولید خودرو از سال 97 به بعد تا حدود 600 هزار خودرو

وی افزود:

بررسی آمار تولید خودرو حاکی از آن است که تولید خودرو در سال‌های بعد از 97 نسبت به قبل از آن حدود 500 تا 600 هزار کاهش یافته است و یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت کاهش عرضه بوده است.

وی اظهار کرد:

در حال حاضر قیمت خودرو سمند ال ایکس در بازار حدود 240 میلیون تومان، پژو 405 حدود 245 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 5 حدود 298 میلیون تومان است.

موتمنی خاطر نشان کرد:

همچنین قیمت پژو تیپ 5 صندوق‌دار 300 میلیون تومان، پراید 131 حدود 148 میلیون تومان و پراید 111 حدود 165 میلیون تومان است.

تلاش مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

 وی افزود: ثبات نرخ تورم، ثبات تقریبی نرخ ارز و عدم وجود تقاضای کاذب و احتمال افزایش تولید و همچنین احتمال از سرگیری واردات خودرو موجب آرامش بازار و روند کاهشی قیمت خودرو شده است.

این درحالی است که پیش از این نیز، نمایندگان مجلس به دلیل ساماندهی بازار خودرو، طرح ساماندهی بازار خودرو و آزادسازی واردات خودرو را در مجلس مطرح کرده بودند.

درهمین راستا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کره بود که در طرح ساماندهی بازار خودرو به چهارعامل کلیدی توجه دارد؛ عامل اول صادرات خودرو، دوم قطعات، مبحث سوم خدمات فنی و نکته چهارم هم ارز موردنیاز واردات است که منشا آن باید مشخص باشد.

آزاد سازی واردات و تشویق خودروساز داخلی برای ارتقای کیفیت خودروهایش

حسینی کیا درادامه مطرح کرده بود:

 اگر واردات زیاد شود و بتواند میزان عرضه و تقاضا را جواب دهد، انحصار به وجود آمده شکسته می شود و خودروساز هم به دنبال ارتقای کیفیت خودروهایش می رود.

در حال حاضر قیمت خودروی خارجی در ایران 8 برابر واقعی آن است.

وی ادامه داد: در حالی که اگر این پروسه طی شود، نقدینگی از خودرو به سمت دیگری می رود.

طرح مجلس هم طرح هوشمندی است که نقدینگی را از بازار دلالی خودرو بیرون می برد.

واردات خودرو به شرط ارائه خدمات فنی

این نماینده مجلس تصریح کرد:  این طرح در راستای حمایت از تولید است.

نگاه ما این است که همه افراد واجد شرایط در ازای ارائه خدمات فنی بتوانند واردات خودرو انجام دهند.

نگاه دوم کیفیت محوری و هدف سوم هم مدیریت بازار است.

عدم صداقت خودروسازان داخلی و ضرورت سیاست گذاری از سوی دولت

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اینکه خودروسازان می گویند دولت دخالتی در امور نداشته باشد و به بخش خصوصی واگذار کند، بیان کرد:

هرچند این حرف درست است اما خودروسازان در این ادعا راستگو نیستند.

وی ادامه داد: به این معنا که در صورتی که دولت سیاست گذار باشد می تواند از طریق تعرفه واردات بازار را ساماندهی کند.

یعنی اگر خودروساز در حق مصرف کننده اجحاف کرد، واردات را آزاد کند و اگر خودروساز عملکرد خوبی داشت، تعرفه واردات را افزایش دهد.

اما از آنجا که اکنون این مهم محقق نشده، خودروسازان هرطور که دلشان می خواهد با مردم رفتار می کنند.

بازار خودرو متاثر از اتفاقات مختلف

در کل فراز و نشیب قیمت ها در بازار خودرو غیر قابل پیش بینی است و با هر اتفاقی ممکن است که این بازار متاثر از این اتفاق واکنش افزایشی یا کاهشی داشته باشد.

حال باید دید مسوولان راهکارهای چاره جویانه ای برای بهبود وضعیت این آشفته بازار به کار می گیرند تا مردم بتوانند حداقل خودروهای تولید داخل را خریداری کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *