بزرگ‌ترین قرارداد تجاری جهان بدون حضور آمریکا در ماه ژانویه اجرایی خواهد شد.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، این نخستین قرارداد بزرگی‌‌ست که ایالات متحده آمریکا بخشی از آن نخواهد بود. این توافق میان چند کشور شامل چین، کره جنوبی، استرالیا، نیوزیلند و ژاپن برقرار خواهد شد.

مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای یا RCEP سال گذشته توسط 15 کشور آسیا و اقیانوسیه امضا شد. این کشورها 10 عضو انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا و پنج تن از بزرگ‌ترین شرکای تجاری آن‌ها چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزلند هستند.

بیانیه استرالیا 

استرالیا در بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه گفت که تصویب این قرارداد تجاری همراه با نیوزلند راه را برای اجرایی شدن این توافق در اول ژانویه 2022 هموار کرد و به RCEP اجازه داد تا به نقطه عطف تصمیمات خود برسد.

RCEP  شصت روز پس از تصویب حداقل شش عضو آن و سه کشور غیر امضاکننده این توافقنامه اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: سقوط نفت به دنبال افزایش ذخایر آمریکا

بر اساس وب سایت وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا، کشورهایی که تاکنون این توافق را تصویب کرده‌اند عبارتند از: برونئی، کامبوج، لائوس، سنگاپور، تایلند و ویتنام. علاوه بر استرالیا و نیوزلند، سایر کشورهای خارج از این قرارداد که RCEP، شامل چین و ژاپن هستند. RCEP  بازاری با 2.2 میلیارد نفر و 26.2 تریلیون دلار از تولید جهانی را پوشش می‌دهد. این مشارکت یک گروه تجاری ایجاد می‌کند که حدود 30 درصد از جمعیت جهان را پوشش می‌دهد.

بد نیست بدانید که این قرارداد تجاری از سایر بلوک‌های تجاری منطقه‌ای مانند توافقنامه ایالات متحده-مکزیک-کانادا (USMCA) و اتحادیه اروپا بزرگ‌تر است. تحلیلگران گفته‌اند که مزایای اقتصادی RCEP اندک است و سال ها طول می‌کشد تا تحقق یابد. با این حال، این توافق به طور گسترده به عنوان یک پیروزی ژئوپلیتیکی برای جمهوری خلق چین در زمانی که نفوذ اقتصادی ایالات متحده آمریکا در آسیا و اقیانوسیه کاهش یافته است، تلقی می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *