با توجه به تمرکز دولت بر اصلاح قیمتگذاری کالاها، نرخ سیمان روند نزولی در پیش گرفته است.

به گزارش برات نیوز، یکی از وعده های مهم وزیر صمت دولت سیزدهم کاهش قیمت سیمان بود که حالا این وعده به عمل تبدیل شده است.

ساماندهی بازار آشفته مصالح ساختمانی از جمله سیمان که باعث افزایش نجومی و غیرطبیعی قیمت مسکن شده از ضروریاتی بود که خوشبختانه فعلا در خبرها و رسانه به انجام رسیده است و حال باید دید در بازار واقعی هم عملا اتفاق افتاده است یا خیر؟

بر اساس این گزارش حدود دو هفته گذشته علی نیکزاد نایب رییس مجلس از قول فاطمی امین خبر داد که گفته بود: نرخ سیمان طی ۱۵ روز از کیسه ای ۲۷ به ۲۵ هزار تومان کاهش یابد.

حال بعد از طی این مدت روز گذشته معاون وزیر اعلام کرد: با توجه به عرضه خوب سیمان در بورس، وضعیت بازار پایدار شده و به قیمت هر پاکت 25 هزار تومان رسیده است.

صدیف بیک زاده گفت: قطعا با تداوم عرضه در بورس و سازماندهی آن که در قالب سامانه‌های رصد و پایش سامانه جامع تجارت دنبال می‌شود، کاهش قیمتی که در بورس وجود دارد به مرور زمان بیشتر روی قیمت خرده فروشی تاثیر می‌گذارد.

بنابراین باید شاهد روند نزولی قیمت سیمان در بازار باشیم.

میانگین قیمت کشوری رو به کاهش

بر اساس این گزارش در حال حاضر قیمت سیمان در خرده فروشی ها کیسه ای 30 هزار تومان و بیشتر است اما بنابر قول مسئولان وزارت صمت میانگین قیمت کشوری رو به کاهش است.

هرچند قیمت سیمان در بازار به پاکتی 110 هزار تومان هم رسید، اما حالا با روند کاهشی این محصول مواجه هستیم.

بر اساس این گزارش پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول‌هایی درباره ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متأسفانه نتوانستند به قول‌های خود عمل کنند.

بیشتر بخوانید: سیمان کیسه ای 25 هزار تومان شد

افزایش قیمت سیمان باعث واکنشها و انتقادات بسیاری از سوی مردم و نمایندگان مجلس شده بود. مسئولان مهمترین دلیل این اتفاق را قطع برق کارخانه‌های سیمانی و کاهش تولید این صنعت می دانستند اما در کنار این موضوع، حضور پررنگ واسطه‌ها در بازار سیمان و رانت موجود در این بازار نیز به عنوان یکی از عوامل موثر در رشد بیش از حد قیمت سیمان عنوان می شد.

بررسی قیمت‌ها در بازار سیمان نشان می‌داد واسطه‌ها، این محصول را پیش از قطع برق کارخانه‌ها 50 درصد گران‌تر از نرخ مصوب و پس از قطع برق 500 درصد بالاتر از نرخ تعیین شده به مصرف کننده ارائه می کردند به این ترتیب قیمت سیمان در این وضعیت به کیسه‌ای 110 هزار تومان نیز رسید.

حال با روند کاهشی قیمت این اتفاق از بار روانی مثبتی بر بازار و مردم داشته است که امید است در عمل و بازار واقعی هم به زودی شاهد قیمت واقعی این محصول باشیم.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *