1. خانه
  2. گزارش و مصاحبه
  3. اقدام وزارت ارتباطات، نقض حقوق شهروندی یا صیانت از مردم؟!
گزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

اقدام وزارت ارتباطات، نقض حقوق شهروندی یا صیانت از مردم؟!

محدودسازی موتورهای جستجو

با توجه به محدودسازی موتورهای جستجو و بینگ، دو موتور جست‌وجوی پرکاربرد جهانی، برای کاربران ایرانی و اعتراض تمامی کاربران، وزیر ارتباطات اعلام کرد که دسترسی به محتواهای غیر اخلاقی و خشونت آمیز خط قرمز ایران است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که پیش از این وزیر ارتباطات دولت سیزدهم اعلام کرده بود که استفاده از پلتفرم‌های فیلتر شده خط قرمز من است و سیاست دولت ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت و ترافیک خارجی کاربران نیست.

اما حالا پس از گذشت حدود یکسال از آغاز به کار دولت سیزدهم، مسوولان وزارت ارتباطات اقدام به محدودسازی موتورهای سرچ برای تمامی کاربران ایرانی کرده است.

بر همین اساس، محدودسازی جست‌وجوی گوگل برای کاربران بزرگسال ایران با انتقادات و اعتراضات بسیاری از کاربران مواجه شده است.

انتقاد کاربران نسبت به محدودسازی موتورهای جستجو

کاربران ایرانی اظهار کرده اند که بسیاری از نتایج جست‌وجوی گوگل در برخی اپراتور‌ها مثل همراه اول و ایرانسل برای کاربران بزرگسال قفل شده و تنظیمات جست‌وجوی کودکان زیر ۱۳ سال برای کاربران بزرگسال فعال شده است.

اما دراین میان هیچ یک از مسوولان نسبت به این موضوع پاسخ شفاف و روشنی ارائه نکرده اند، به طوری که اپراتورهای تلفن همراه مدعی اند که درتصمیم گیری های ایجاد این محدودیت هیچ دخالتی نداشته اند.

همچنین مسوولان وزارت ارتباطات و نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس نیز مسوولیت پاسخگویی این موضوع را برعهده نمی گیرند.

تاکید وزیر ارتباطات برمحتواهای غیر اخلاقی و خط قرمز کشور

اما پس از انتقاد و اعتراض کابران و فعالان در بستر اینترنت، وزیر ارتباطات اعلام کرده که چیزی به نام قفل کودک نداریم و دسترسی به محتواهای غیر اخلاقی و خشونت آمیز خط قرمز ایران است.

عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیات دولت درباره موضوع قفل کودک، افزوده است: وجود محتواهای غیر اخلاقی و دسترسی آسان به این محتواها باعث شد تا خانواده‌ها به ما از نگرانی جدی در این باره سخن بگویند.

وی همچنین خاطر نشان کرده که این یک نگرانی جدی است که با کمک اپراتورهای ارتباطی، سرورهایی معین کردیم تا نگرانی خانواده‌ها برطرف شود.

وزیر ارتباطات اضافه کرده است: به این ترتیب نگرانی‌ها از دسترسی به محتواهای غیر اخلاقی و خشونت آمیز که خط قرمز ایران است، برطرف شد.

وی درباره طبقه بندی اینترنت، گفته است که چیزی به نام طبقه بندی اینترنت نداریم.

زارع پور اعلام کرده که قرار است اینترنت کودکان و نوجوانان در اختیار آنها قرار بگیرد که جزییات آن را در آینده‌ای نزدیک اعلام می‌کنیم.

اقدام وزارت ارتباطات برای جلوگیری از از فروش غیرقانونی VPN

آنچه مسلم است اینکه وزارت ارتباطات اقدام به محدودسازی اینترنت به نام پاکسازی اینترنت برای کودکان کرده است اما متاسفانه پاسخی درباره این موضوع که دسترسی برای کودکان باید محدود شود نه تمامی کاربران ایرانی وجود ندارد.

این درحالی است که چندی پیش، به دنبال اعتراضات و انتقادات نسبت به محدودسازی اینترنت از سوی وزارت ارتباطات، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات اعلام می‌کند که آن‌ها اختلالی در اینترنت ایجاد نکرده‌اند و فقط در حال جلوگیری از فروش غیرقانونی VPN هستند.

درهمین حال، پس از دو هفته از انجام محدودسازی اینترنت، کاربران، کارشناسان و مدیران کسب‌وکارهای فعال در حوزه فناوری از اختلال شدید روی پروتکل‌های رمزنگاری‌شده TLS و اخلال روی DNSها خبر داده بودند و در نهایت این اتفاق باعث شد کیفیت اینترنت به‌شدت افت پیدا کند.

درهمین راستا، مهدی سالم، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات اعلام کرده بود که در دسترسی هیچ‌ فردی به اینترنت محدودیت ایجاد نشده و اگر کسی با اختلال در دسترسی به اینترنت مواجه است و در این زمینه اطمینان کامل دارد باید ازطریق سامانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کمیته فیلترینگ) شکایت خود را مطرح کند تا ادعایش بررسی شود.

وی توضیح داده بود که هر کسی هر ادعایی در این خصوص دارد که دسترسی اینترنتش محدود شده و اختلالی در آن ایجاد شده است باید اعلام کند. پس از اعلام این اختلال هم اگر از اختلال و محدودیت اینترنت مطمئن است، باید ازطریق سامانه کارگروه تصدیق محتوای مجرمانه به موضوع رسیدگی شود.

سالم معتقد است افرادی درحال‌حاضر معترض به اختلال در اینترنت هستند، که در کنار کار خود، مشغول به فروش VPN هستند و این کار غیر قانونی است.

هرمحدودیتی بد نیست

درهمین حال، برخی از نمایندگان مجلس که خود طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی را مطرح کرده اند معتقدند که قفل شدن گوگل برای کاربران ایرانی محدودیت بد و نامناسبی نیست.

درهمین راستا، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و از موافقان طرح صیانت در واکنش به قفل شدن تنظیمات جستجوی گوگل و بینگ اظهار کرده که همیشه هر محدودیتی بد نیست. او با بیان اینکه رها بودن فضای مجازی خوب نیست اعتقاد دارد قانون‌مندی منجر به رشد جامعه و پیشرفت در کمال امنیت و آرامش می‌شود.

«مجید نصیرایی» با بیان اینکه از جزئیات قفل شدن تنظیمات جستجوی گوگل و بینگ اطلاعی ندارد، نسبت به ارتباط دادن این اقدام با طرح صیانت واکنش نشان داد:

«نمی‌دانم چرا یک عده‌ای در کشور زود باورند و حساسیت دارند؛ اما نسبت به این همه اقدامات خوب دیگر، به سادگی از کنارش می‌گذرند، روی طرحی که هنوز تصویب نشده و به نتیجه نرسیده است، حساس هستند و هر اتفاقی که در کشور رخ می‌دهد را به طرح صیانت گره می‌زنند.»

محدود سازی

لزوم سطح بندی محتوا برای کودکان و نوجوانان

وی در ادامه با اشاره به اینکه جریانی می‌خواهد جلوی ضعف‌ها و اشکالات در فضای مجازی را بگیرد تا هر محتوایی ارائه نشود، از جوسازی علیه آن انتقاد کرده و گفت: «اینکه عزیز شما در فضای مجازی در معرض چه محتوا و آموزشی قرار دارد، برایتان مهم نیست؟ اگر قرار است محتوایی در دسترس قرار گیرد، باید برای کودک و نوجوان سطح‌بندی شود. خود غربی‌ها وقتی در یک فیلم خشونت وجود دارد، محدودیت سنی می‌گذارند، حال چرا ما باید در فضای مجازی این اجازه را به همه گروه‌های سنی بدهیم؟»

نصیرایی در پاسخ به این سوال که چرا این حالت safe برای همه اعمال شده است، گفت:

«الان یک اشکال همین است. ما می‌گوییم این نباید به این شکل باشد. اینکه یک نفر بیاید و بدون سند و مدرک با آبروی شما بازی کند یا خدایی نکرده با شما خصومتی داشته باشد و عکس و فیلم خصوصی شما را پخش کند یا بدون دلیل تهمتی زده شود، آیا خوب است؟ شما مگر در این جامعه زندگی نمی‌کنید، این همه شهید داده شد و مردم این همه فشار را دارند تحمل می‌کنند برای این نظام.»

وی با تاکید بر اینکه هر چیزی جای خود دارد، اعتقاد دارد فضای مجازی، حجاب، برخورد با فساد، مشکلات معیشتی و… هر کدام در جای خودشان قرار دارند و نباید گفت که، چون مشکلات معیشتی در جامعه وجود دارد، هر کسی، هر کاری دلش خواست انجام دهد.

محدودسازی موتورهای جستجو و نقض حقوق شهروندی

با توجه به اعمال محدودسازی موتورهای جستجو برای کاربران ایرانی از سوی وزارت ارتباطات، موضوع نقض حقوق شهروندی مطرح است که مسوولان آن را نادیده گرفته اند.

درهمین راستا، محمد جعفر نعناکار، کارشناس حقوق فناوری اعلام کرد اقدام اخیر حاکمیت سوء استفاده از قدرت بوده و نقض حقوق شهروندی به حساب می‌آید؛ موضوعی که می‌تواند عواقب بین‌المللی برای ایران داشته باشد و حکمرانی سایبری کشور را با چالش مواجه کند.

وی اختلال‌های اخیر اینترنت را با محدودیت جدید بی ارتباط ندانسته و گفته است:

شرکت ارتباطات زیرساخت، گیت‌وی ورود اینترنت به کشور و توزیع آن است که زیرمجموعه وزارت ارتباطات است. به نظر می‌رسد اختلال‌های اخیر ناشی از سعی و خطاهای شرکت زیرساخت برای مدیریت شبکه بوده‌ باشد. در واقع آن‌ها بدون اطلاع قبلی و با دستکاری‌هایی، گوگل و سایر موتورهای جستجو را فریب داده و حالت جستجوی ایمن را برای عموم شهروندان فعال کرده‌اند.

دسترسی به شبکه اینترنت و اطلاعات و ارتباطات حق شهروندان

به گفته این کارشناس،  Safe Search در سایر کشورها عموما برای افراد زیر 18 سال، مدارس و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود؛ اما با فعالسازی این حالت برای کل ایرانی‌ها، این موتورهای جستجو کاربران را افراد زیر 18 سال شناسایی می‌کند؛ موضوعی که حتی روی روند جستجوهای علمی و پژوهشی نیز تاثیرگذار است: «اگر فردی به دنبال مطالب پژوهشی باشد ممکن است اطلاعات دقیقی به او نمایش داده نشود و شاهد نتایجی باشد که زیاد کارایی ندارد».

نعناکار این اقدام را نقض حقوق شهروندی دانسته چرا که طبق منشور حقوق شهروندی که از سوی دولت قبل تدوین و ابلاغ شد، دسترسی به شبکه اینترنت و اطلاعات و ارتباطات حق شهروندان است.

این کارشناس حقوق فناوری همچنین باور دارد براساس اصول کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز دسترسی آزاد به ارتباطات و اطلاعات یک حق شهروندی بوده اما با فعال شدن چنین محدودیتی برای همه، اطلاعات ناقص یا ضعیف در اختیار افراد به هنگام جستجو قرار می‌گیرد که از بعد بین‌المللی نیز نقض حقوق بشر به حساب آمده و می‌تواند عواقبی به دنبال داشته باشد.

حال با توجه به تاکید مسوولان وزارت ارتباطات برعدم محدودیت دسترسی به اینترنت و اطلاعات، طرح محدودسازی یا به اصطلاح سالم سازی موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ اجرایی شده است .

برهمین اساس، نه تنها دسترسی به اطلاعات برای کودکان و نوجوانان زیر 13 سال محدود شده بلکه این دسترسی برای تمامی کاربران ایرانی نیز محدود شده است.

دراصل این اقدام مسوولان وزارت ارتباطات نقض حقوق شهروندی و متناقض با اظهارات خود مسوولان این وزارتخانه بوده است.

.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست