در حالی که در سال جاری وضعیت بازار برنج دچار نا به سامانی شده و با افزایش چشمگیر نرخ برنج ایرانی همراه بود، واسطه‌گران و دلالان در بازار برنج امسال حسابی تاختند.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که بسیاری از فعالان بازار برنج براین باورند که اعمال تحریم ها و افزایش هزینه های کاشت و برداشت برنج موجب افزایش نرخ برنج ایرانی در بازار شده است .

از طرفی کیفیت پایین برنج های وارداتی و افزایش بی رویه نرخ این برنج ها نیز به نا به سامانی و آشفتگی بازار برنج دامن زده است.

در همین حال، تغییرات شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی نیز از دیگر عواملی است که موجب کاهش تولید برنج ایرانی در کشور شد .

بر اساس اظهارات مسوولان، با توجه به کاهش تولید برنج ایرانی، نیاز به واردات برنج افزایش یافته و ثبت سفارش واردات برنج اجرایی شد.

واردات برنج خارجی در جهت کنترل بازار

درهمین حال، انجام واردات برنج با نرخ مصوب از جمله اقداماتی بود که مسوولان برای جلوگیری از افزایش قیمت برنج ایرانی و کنترل بازار برنج در کشور انجام دادند.

به طوری که مدیرکل دفترهماهنگی توزیع و فروش شرکت خدمات بازرگانی دولتی ایران، از عرضه ۱۵۰ هزار تن برنج وارداتی برای تنظیم بازار برنج با نرخ مصوب خبر داده بود.

حجت براتعلی درباره قیمت های مصوب برنج اظهار کرده بود که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی و با هدف کاهش قیمت برنج از سه ماه قبل  واردات۱۵۰ هزار تن برنج با نرخ مصوب آغاز شده است.

این مقام مسوول یادآور شده بود که ۱۲۰ هزار تن از میزان ثبت شده برنج وارداتی جذب شده و فروش ۳۰ هزار تن دیگر همچنان ادامه دارد.

تعیین نرخ مصوب برای برنج‌های وارداتی و داخلی

بر اساس این گزارش، با توجه به وضعیت بازار برنج ، در مصوبه ستاد تنظیم بازار آمده است که ۳۰ هزار تن برنج خارجی شامل برنج هندی با قیمت هر کیلو ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی با نرخ هر کیلو ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار توزیع می شود.

همچنین در این گزارش آمده است که از این 30 هزار تن برنج خارجی، برنج تایلندی نیز با نرخ هر کیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان از طریق شبکه‌‌‌های توزیع سراسری و از طریق ستاد تنظیم بازار استان‌‌‌ها توزیع می‌شود.

عرضه برنج وارداتی در بازار برنج با توجه به نیاز بازار و برای کاهش قیمت برنج ایرانی انجام می شود.

این در حالی است که در آشفته بازار برنج امسال،حتی قیمت برنج وارداتی نیز بسیار افزایش یافته بود.

بر همین اساس مسوولان دلیل این افزایش قیمت را کاهش ثبت سفارش واردات این کالا توسط بخش خصوصی و وارد کنندگان این کالا بر اساس اطلاعات سامانه ثبت سفارش‌های گمرک دانستند.

اعمال تحریم‌ها و صادرات برنج‌های بی کیفیت هندی به کشور

نکته قابل تامل درخصوص واردات برنج خارجی این است که تحریم ها موجب شده تا کشورهای صادرکننده برنج محصولات بی کیفیت خود را به ایران صادر کنند.

در همین راستا، دبیر انجمن برنج کشور خاطر نشان کرده که به‌ دلیل اعمال تحریم‌ها ما در ازای نفتی که به هندوستان می‌دهیم چاره‌ای جز این نداریم که برنج از این کشور وارد کنیم.

جمیل علیزاده شایق اظهار کرده که از آنجایی‌که ما تنها از هندوستان می‌توانیم برنج وارد کنیم این کشور محصولات بی‌کیفیت خود را برای می‌فرستد. در حالی‌که برنج هندی تا 3 سال پیش کیفیت قابل قبولی داشت.

عدم رفع مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت برنج ایرانی

وی همچنین درباره دلایل گرانی اخیر برنج ایرانی نیز گفته است که قیمت تمام اقلام اساسی سفره خانوارها افزایش یافته است.

دولت در 3 سال اخیر نتوانست مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده در کشور را حل کند به‌ همین دلیل تحریم‌ها و آمریکا را مقصر اصلی مسائل پیش‌آمده جلوه داد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه تولید برنج متکی به نیروی کار است، گفته است:

 طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی برنج از سال 42 آغاز و تا دهه 80 از سوی وزارت کشاورزی دنبال شد؛ مطابق با این طرح به‌شدت با تغییر کاربری شالیزارهای برنج مخالفت می‌شد.

وی ضمن اشاره به وضعیت بازاربرنج و متوقف شدن روند مکانیزه کردن شالیزارها، گفت:

 اعطای ارز دولتی برای واردات ماشین‌آلات کشت و برداشت برنج متوقف شد.

واردات ماشین‌آلات کشاورزی با ارز نیمایی نیز توجیه اقتصادی ندارد چراکه قیمت نهایی آن آنقدر بالا می‌رود که کمتر کشاورزی توان خرید آن را دارد.

تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و کاهش تولید برنج

دبیر انجمن برنج کشور ادامه داد: متاسفانه از تولیدکنندگان داخلی ماشین‌آلات کشاورزی حمایت نشد و همه این عوامل دست به دست هم دادند که بحث مکانیزه کردن شالیزارهای برنج متوقف و فراموش شود.

وی با بیان اینکه با توقف طرح زمین‌های شالیزاری تغییر کاربری دادند، گفت:

در زمین‌های شمال کشور، متوسط بهره برداری از زمین‌های کشاورزی به نیم هکتار رسید و دیگر مکانیزه کردن شالیزارهای نیم هکتاری کارایی نداشت.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت واردات فصلی برنج لغو شد

این فعال اقتصادی بابیان اینکه کشاورزان ناچار شدند از نیروی انسانی برای کشت و برداشت برنج استفاده کنند، گفت:

مشکل اصلی اینجاست چراکه کمتر جوانی حاضر می‌شود از ژست خود بکاهد و به شالیزارهای برنج برود.

پیرزن و پیرمردها نیز دیگر توان اینکه به شالیزارها بروند را ندارند در نتیجه هزینه دستمزد کارگر به‌‌شدت افزایش پیدا کرد کارگر در سال جاری روزی 700 هزار تومان دستمزد دریافت می‌کرد.

 وضعیت بازار برنج و دستمزد کارگران 

علیزاده شایق بابیان اینکه یکی از دلایل گرانی برنج داخلی دستمزد بالای کارگری است، گفت:

من امیدوارم دولت در بحث تحریم‌ها نرمش بیشتری به‌خرج بدهد تا ما بتوانیم ماشین‌آلات را وارد کنیم.

در گرانی‌های اخیر این تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هستند که بیشترین ضرر را متحمل می‌شوند و بیشترین سود نصیب واسطه‌ها شد.

وی درباره اینکه به چه علت قیمت برنج خارجی همگام با برنج داخلی روند صعودی به خود گرفت، بیان کرد:

سوال خوبی مطرح کردید من پرسش شما را با پرسش از مسئولان جواب می‌دهم.

آیا برنج خارجی که وارد کشور می‌شود برنج درجه یک اروگوئه است؟ آیا برنج باسماتی پاکستان را وارد می‌کنیم؟

بی تفاوتی نهادهای نظارتی در وضعیت بازار برنج

دبیر انجمن برنج کشور ضمن اشاره به وضعیت بازار برنج ادامه داد:

سازمان‌های نظارتی نسبت به این مسائل بی‌تفاوت شده‌اند از این‌رو شاهد گرانی قیمت برنج خارجی هم هستیم.

وی درباره این که اگر تولید از شمال به مناطق دیگر کشور برود آیا شاهد تعدیل قیمت این محصول خواهیم شد، گفت:

16 استان برنج خیز در کشور وجود دارد. اگر سطح زیر کشت برنج در کشور را 600 هزار هکتار فرض کنیم 500 هزار هکتار آن در شهرهای شمالی ایران به‌ویژه گلستان، گیلان و مازندران متمرکز است.

به گفته این فعال اقتصادی، در استان‌های لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان برنج تولید برنج می‌شود اما برنج تولیدی در این استان‌ها در همان منطقه مصرف می‌شود.

 و ذائقه دیگر شهرها با آن برنج همخوانی ندارد. برنج جنوب در تهران خریدار ندارد، بنابراین آنها نه تولیدات‌شان را صادر می‌کنند و نه خواهان برنج شمال هستند.

سود اصلی بازار برنج در جیب دلالان و سودجویان

در همین حال، نمایندگان مجلس نیز در خصوص آشفته بازار برنج معتقدند که بخش اصلی سود بازار برنج نصیب دلالان و واسطه گران می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص وضعیت بازار برنج اعلام کرده بود که هر کیلوگرم برنج از کشاورزان حدود ۳۹ تا ۴۰هزار تومان خریداری می‌شود، اما حدود ۶۰هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

 بر این اساس یک‌سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌‌‌ها می‌رود.

ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی در خصوص دلایل افزایش قیمت برنج در بازار، نیز گفته است:

 ۱۹استان کشور امکان کشت برنج دارند، اما با توجه به خشکسالی رخ‌داده، سطح زیر کشت این محصول کاهش قابل‌توجهی داشته است.

خشکسالی و زیر کشت نرفتن اراضی بسیاری از استان‌ها

به‌طور مثال در استانی مانند خوزستان حدود ۷هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج نرفت.

این اتفاق در استان‌‌‌هایی مانند فارس نیز رخ داده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با برنامه‌‌‌ریزی می‎توانیم به‌راحتی میزان تولید برنج را تا حد بسیار زیادی افزایش دهیم و وضعیت بازاربرنج را سامان دهیم ادامه داد:

هر کیلوگرم برنج از کشاورزان حدود ۳۹ تا ۴۰هزار تومان خریداری می‌شود، اما حدود ۶۰هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

بر این اساس یک‌سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌‌‌ها می‌رود.

با توجه به راهکارهای اجراشده هنوز مشکلات بازار برنج پابرجاست و مسوولان مرتبط باید درجهت تنظیم بازار کالاهای اساسی به خصوص برنج که یکی از اصلی ترین موادغذایی سفره‌های مردم است گام بردارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *