درحالی که اواخر هفته گذشته دو خودروساز داخلی اقدام به افزایش قیمت خودروی داخلی کردند، رییس جمهوری دستور لغو این افزایش قیمت ها را صادر کرد.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که مدیران عامل این دوخودروساز داخلی اظهار داشته اند که افزایش قیمت خودروهای تولیدی آن ها برای خودروهای پیش فروش شده اعمال نمی شود.

اما نکته قابل تامل این که وضعیت بازار خودرو هرروز آشفته تر و نا به سامان تر می شود و قیمت خودرو در بازار رو به افزایش است اما هنوز مشخص نیست که نهاد ناظر بر این بازار و تعیین کننده قیمت خودرو کدام است؟.

براساس این گزارش، قیمت گذاری خودرو پیش از این توسط شورای رقابت انجام می شد اما حالا پس از برکناری این شورا از تعیین قیمت خودرو، ظاهرا وزارت صمت مسوولیت قیمت گذاری را عهده دار شده است .

و با توجه به افزایش قیمت خودروهای داخلی توسط وزارت صمت، رییس جمهوری دستور لغو این افزایش قیمت‌ها را جهت بازگشت ارامش به بازار صادر کرد.

دستور رییس جمهوری برای لغو افزایش قیمت‌ها

درهمین راستا، یک مقام آگاه در وزارت صنعت در واکنش به افزایش قیمتی که دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا در اواخر هفته گذشته اعلام کردند و این افزایش قیمت از طریق شبکه ناشران بورسی کدال به صورت رسمی منتشر شد، گفت:

با توجه به دستورالعمل رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه قیمت کالاهای مورد نیاز مردم افزایش نیابد، مگر اینکه در ستاد تنظیم بازار مصوب شود، بنابراین وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد، فعلاً افزایش قیمت خودرو منتفی شود.

این درحالی است که مدیران عامل ایران خودرو و سایپا نیز پیش از این در صدا و سیما اعلام کردند،‌این افزایش قیمت برای تعهدات پیش فروش تا پایان سال جاری نیست، اما باز هم به دلیل اثرات روانی این مصوبه،‌ فعلا منتفی شده است.

براساس این گزارش، درآمارهای اعلام شده آمده که زیان انباشته این دو شرکت خودروساز داخلی به حدود 80 هزار میلیارد تومان رسیده است.

افزایش قیمت خودروی داخلی متناسب با نرخ دلار

دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا هر دو در بورس حضور دارند و پیش از این مرتب از شورای رقابت مصوبه می‌گرفتند و به تناسب افزایش نرخ دلار نرخ محصولات خود را افزایش می‌دادند.

اما با این حال در کدال اعلام می‌کردند، مجموع زیان انباشته این دو شرکت به حدود 80 هزار میلیارد تومان رسیده است.

درهمین حال با توجه به دستور رییس جمهوری مبنی بر منتفی شدن افزایش قیمت  خودرو، گروه صنعتی ایران‌خودرو و سایپا در اطلاعیه‌ای از بازگشت محصولات به نرخ‌های فروشِ قبل از اول آبان‌ماه خبر دادند.

‌به دنبال لغو دستوری افزایش قیمت خودروها، ایران خودرو و سایپا به عنوان دو خودروساز بزرگ داخلی در اطلاعیه‌های جداگانه از بازگشت قیمت محصولات خود به حالت قبل خبر دادند.

بیشتر بخوانید: وضعیت بازار خودرو؛ نرخها همچنان نجومی!

افزایش قیمت 15 تا 20 درصدی قیمت خودروها

براساس این گزارش، این دو خودروساز بورسی هفته قبل در اطلاعیه‌های جداگانه که در سامانه اطلاع رسانی ناشران بورس، کدال منتشر شده بود، از افزایش 15 تا 20 درصد قیمت محصولات خود خبر داده بودند.

اما پس از دستور رییس جمهوری مبنی بر لغو این مصوبه، مقرر شد تا با دستور وزیر صنعت به جهت رعایت حال مصرف کننده قیمت‌ها به حالت قبل از یکم آبان برگردد.

بر همین اساس، گروه صنعتی ایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای بر بازگشت محصولات به نرخ‌های فروشِ قبل از اول آبان‌ماه خبر داد.

 در این اطلاعیه عنوان شده، براساس تصمیمات اتخاذ شده، محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو به نرخ فروش قبل از یکم آبان‌ماه بازگشته و افزایشی در آن اعمال نمی‌شود.

برهمین اساس، دعوت‌نامه مشتریان با موعد تحویل آبان‌ماه مجددا صادر خواهد شد.

استرداد مبلغ مازاد به مشتریان ایران خودرو

این اطلاعیه تصریح کرده، مبالغ مازادی که توسط مشتریان پرداخت شده نیز طی هفته آینده به حساب آنان مسترد خواهد شد.

ایران‌خودرو تاکید کرده قرعه‌کشی فروش اخیر نیز، فردا شنبه براساس قیمت‌های قبل محصولات برگزار خواهد شد.

همچنین گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد پیرو تصمیمات متخذه، قیمت محصولات این مجموعه به قبل بازمی‌گردد.

براساس تصمیمات متخذه، مبنی بر توقف اجرای طرح اصلاح قیمت‌ها، بهای همه محصولات این گروه به قبل بازگشته و هیچگونه افزایشی اعمال نخواهد شد.

برهمین اساس تمامی دعوت‌نامه‌های تکمیل‌وجه مربوط به خودروهای موعد تحویل آبان‌ماه با نرخ‌های قبل صادر خواهد شد.

مبالغ اضافی نیز که توسط مشتریان پرداخت شده، طی هفته‌های آتی به آنان بازگردانده خواهد شد.

بحران بازار خودرو و ناتوانی خریداران واقعی

این درحالی است که بازار خودرو در حدود دوسالی است که دچار بحران و افزایش روزافزون قیمت شده است .

اما متاسفانه دولت هیچ راهکار اساسی و مناسبی برای کنترل قیمت خودرو در بازار به کار نگرفته و تنها ضربه این موضوع به خریداران واقعی خودرو که حالا به یک کالای لوکس و سرمایه ای تبدیل شده وارد شده است .

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *