با توجه به انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت برنج وارداتی، هیچ پاسخ منطقی درخصوص این افزایش قیمت از سوی مسوولان ارائه نشده است .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که قیمت برنج ایرانی نیز امسال با افزایش قیمت بسیاری همراه بوده است .

براساس اظهارات کارشناسان، دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی به دلیل کاهش بارش‌ها و جولان دلالان در بازار برنج بوده است .

اما فعالان حوزه بازار برنج براین باورند که دلیل افزایش قیمت برنج وارداتی به کشور از جمله برنج هندی مشخص نیست.

البته آنچه مسلم است این که رد پای دلالان همیشه در افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار پیداست و پشت پرده در بازارجولان می دهند.

عرضه برنج وارداتی در بازار با قیمت چند برابری

در همین حال، این بار نوبت به برنج های وارداتی از جمله برنج هندی رسیده و با توجه به کیفیت سطح پایین این کالا، شاهد افزایش قیمت چشمگیر آن در بازار هستیم .

این در حالی است که قیمت برنج هندی باید براساس قیمت جهانی عرضه شود اما دلالان و افراد سودجو اقدام به عرضه این کالا با قیمتی چند برابر کرده اند.

همچنین کارشناسان و فعالان بازار براین باورند که با توجه به عدم استقبال مردم از برنج هندی اما حالا افزایش قیمت این کالا نیز در بازار بر مردم می تازد.

درهمین راستا، دبیر انجمن برنج اظهار کرد: با توجه به اینکه کسی تاکنون زیاد از برنج هندی استقبال نیم کرد اما حالا قیمت این محصول در بازار روز به روز در حال افزایش است .

تناقض در قیمت عرضه برنج هندی در بازار با قیمت جهانی

جمیل علیزاده‌ شایق درادامه گفت: افزایش نجومی قیمت برنج وارداتی عجیب است، چون برنج هندی قیمت جهانی دارد و نرخ آن کاملاً مشخص است ضمن اینکه این نوع برنج از نظر کیفیت نیز در درجه دو و سه قرار می‌گیرد.

وی ضمن اشاره به آخرین وضعیت تولید برنج در کشورگفت: امسال تولید برنج برخلاف انتطارات آنقدر هم اسفناک نبود. اوایل سال گفته شد که امسال هیچ ذخیره سازی برای برنج نخواهیم داشت.

همه میزان محصول امسال را با سال گذشته را مقایسه می‌کنند درصورتی که سال 98 و 99 از لحاظ بارندگی استثنایی بود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان در مناطقی مانند خوزستان که برنج نمی‌کاشتند هم اقدام به کشت کردند و محصول خوبی گرفتند.

بازگشت تولید برنج در کشور به شرایط نرمال در سال جاری

علیزاده شایق ادامه داد: امسال شرایط به حالت نرمال برگشت اما در مقایسه با پارسال افت داشت. این اتفاق برای تمام محصولات کشاورزی افتاد.

دبیر انجمن برنج کشور ضمن اشاره به دلیل گرانی برنج عنوان کرد: گرانی برای تمام محصولات غذایی رخ داد اما دلایل متفاوتی دارد.

حتی اگر خرید خانه را خودتان انجام بدهید و سه روز یک بار به فروشگاه سر بزنید متوجه می‌شوید که قیمت‌‎ها بالا می‌روند.

افزایش قیمت برنج دربازار و ناتوانی مردم در خرید

این درحالی است که موج گرانی و افزایش قیمت کالاهای اساسی از سال پیش تاکنون به شدت بر مردم فشار وارد کرده وتوان خرید روزمره های زندگی را برای آن ها دشوار ساخته است .

از طرفی هم مسوولان نظارتی بر وضعیت افزایش قیمت ها در بازار کالاهای اساسی ندارند و سودجویان نیز از این فرصت بهره می برند.

درهمین حال، این بارافزایش قیمت برنج داخلی و وارداتی در بازار به شدت مردم را تحت فشارگذاشته به طوری که حتی در خرید برنج های وارداتی بی کیفیتی مانند برنج هندی نیز ناتوان هستند.

درهمین راستا، دبیر انجمن برنج ایران ضمن اشاره به افزایش قیمت برنج وارداتی گفت:

 ما از هند برنج می‌خریم و حتی برنج درجه یک هم نمی‌خریم، واردات این برنج نه کم شده، نه زیاد شده و نه قیمت آن افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: جولان دلالان برنج و نبود نظارت در بازار

عدم وجود مشکل بر سرراه تولید برنج ایرانی

وی همچنین یادآورشد : در تولید برنج ایرانی مشکلی وجود ندارد. علاوه بر تولید، واردات و ذخیره سازی نیز به خوبی انجام شده است.

بحث میزان مصرف سرانه از سال‌ها پیش طرح شده است و رقم ۳۶ تا ۳۶.۵ کیلوگرم تعیین شد، اما این مصرف سرانه با توجه به تغییر الگوی تغذیه افراد، رغبت کمتر جوانان به برنج و کاهش قدرت خرید این ارقام کاهشی شده و به اعداد فعلی رسیده است.

نبود نظارت از سوی نهادهای مسوول از جمله مشکلات اصلی است که گریبانگیر حوزه اقتصادی و بخش بازار است .

به طوری که عدم مسوولیت پذیری نهادهای نظارتی موجب شده تا واسطه گران و دلالان دربازار کالاهای اساسی که روزمرگی مردم را تامین می کند جولان دهند.

نظارت حلقه مفقوده بازار کالاهای اساسی

دبیر انجمن برنج نیز درخصوص نظارت بر بازار کالاهای اساسی گفت: در این میان یک حلقه مفقوده به نام نظارت و بازرسی وجود دارد، هیچ ارگان و سازمانی جواب این سوال‌ها را نمی‌دهد.

برای افزایش قیمت برنج صادراتی فقط یک دلیل منطقی وجود دارد و آن کم شدن تولید برنج نسبت به سال گذشته است.

اما برای برنج وارداتی چه اتفاقی افتاده که گران شده؟ دلیل گرانی چیست؟ چرا هیچ مسئولی پاسخگو نیست؟

این مقام مسئول تصریح کرد: سازمان‌های نظارتی خواهشا از خواب بیدار شوید و به مسئولیت‌تان برسید، زیرا تنها در این صورت است که مشکل نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: داستانی که سال‌هاست تعریف می‌کنم این است که چرا قیمت برنج در شهرهای بزرگ تفاوت زیادی با مناطق تولید دارند؟ خوشبختانه مناطق تولید در گیلان و مازنداران هستند و هزینه رفت و آمد ندارند.

عدم نظارت و عرضه برنج مختلط در بازار

علیزاده شایق اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی بدون اختلاط در شمال بین ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان است، متأسفانه این برنج وقتی به بازار تهران می‌رسد، نه تنها ناخالصی زیادی دارد بلکه قیمت آن نیز افزایش چشمگیری دارد.

وی تاکید کرد: تنها راه چاره در در شرایط آشفته الان، نظارت است. مسئولان باید به رئیس جمهور گزارش بدهند.

 او نیز باید همانطور که در قوه قضائیه سختگیر و انقلابی بود در این سمت نیز سفت و سخت عمل کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *