یکی از قابلیت‌های امنیتی سخت‌افزاری جدید که همراه با محصولات محاسباتی اپل ارائه می‌شود، قابلیت Secure Enclave اپل نام دارد. اساساً تمام اطلاعات مهم و حساس از جمله گذرواژه‌ها، اطلاعات کارت اعتباری و اطلاعات بیومتریک مانند اثر انگشت در این محل ذخیره و رمزگذاری می‌شوند. طبق ادعای شرکت اپل، چنین اطلاعاتی پس از رمزگذاری در قسمتی تحت نام Secure Enclave ذخیره می‌شوند به گونه‌ای که دسترسی و رمزگشایی آن‌ها اصلا کار ساده‌ای نخواهد بود. حالا به نظر می‌رسد که هک Secure Enclave اپل به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

ایده‌ی نهفته در توسعه‌ی قابلیت Secure Enclave این است که هکرهایی که به روش‌های مختلف موفق به باز کردن قفل آیفون شما شده‌اند، قادر نخواهند بود به این اطلاعات مهم و حیاتی دسترسی پیدا کنند. متاسفانه، اینگونه به نظر می‌رسد که کارشناسان یک خلا طراحی را در این قابلیت امنیتی یافته‌اند که به صورت بالقوه امکان دسترسی هکرها به قابلیت Secure Enclave را میسر می‌سازد و در نتیجه، اطلاعات کاربر در اختیار هکرها قرار می‌گیرند.

خبر بد این است که این خلا طراحی و مشکل امنیتی تعداد زیادی از محصولات اپل از آیفون ۵s گرفته تا کامپیوترهای مک اپل که از تراشه‌ی T۱ یا T۲ استفاده می‌کنند و نیز محصولات دیگری همچون اپل واچ، اپل تی وی و هوم پاد را تحت تاثیر خود قرار داده است. خبر خوشحال‌کننده هم این است که شرکت اپل این خلا را در چیپست‌های (تراشه‌ها) A۱۲ و A۱۳ برطرف کرده است، بدین معنی که محصولات جدید تحت تاثیر این خلا طراحی قرار نخواهند گرفت.

همچنین، خبر خوب دیگر این است که در این نوع هک‌ها، مهاجم یا همان هکر باید دسترسی فیزیکی مستقیمی به دستگاه داشته باشد. به عبارت دیگر،‌ هک از راه دور با استفاده از این خلا طراحی امکان‌پذیر نیست. بنابراین، در اکثر موارد محصولات اپل از امنیت بالایی برخوردار هستند و مشکلی در این زمینه پیش نمی‌آید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *