ارز-طلا-سکهمنتخب سردبیر

فروش ارز مسافرتی از طریق دو بانک دولتی

فروش ارز مسافرتی

طبق اعلام معاون مرکز مبادله ارز و طلا، علاوه بر بانک ملی، از این پس بانک ملت نیز برای فروش ارز مسافرتی اقدام خواهد کرد.

به گزارش برات نیوز، مسعود توکلی، با اعلام خبر افزایش تعداد بانک‌های فروشنده ارز مسافرتی، اظهار داشت: شعب منتخب ارزی بانک ملت هم مانند بانک ملی نسبت به فروش ارز مسافرتی اقدام می کنند و متقاضیان ارز مسافرتی می توانند به این شعب نیز مراجعه کنند.

وی افزود: متقاضیان خرید ارز مسافرتی با مراجعه به شعب ارزی اعلام شده از سوی این بانک‌ها، در ازای پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی، رسیدی را دریافت می‌کنند که باید آن را در فرودگاه تحویل باجه های ارزی بدهند و ارز خریداری شده را دریافت کنند.

به گفته توکلی، هم اکنون هر دو بانک (ملی و ملت) در فرودگاه ها باجه های ارزی و خودپردازهای ارزی دارند که مسافران می توانند از این طریق نسبت به دریافت ارز خود اقدام کنند.

بنابراین گزارش، طبق تصمیم بانک‌مرکزی، برای مسافرت های زمینی 300 یورو و مسافرت‌های هوایی 500 یورو اختصاص داده شده است؛ ارز مسافرتی در پشت گیت فرودگاه‌ها به مسافران تحویل داده خواهد شد.

۱۶ میلیارد دلار ارز در دست مردم است

گفتنی است ‌کارشناسان اقتصادی می گویند: عاقبت ارزهایی که بانک مرکزی به طور سهمیه ای در اختیار مردم قرار می دهد مشخص نیست، اینکه مردم ارزها را می‌‌فروشند، احتکار می ‌کنند، برای مهاجرت و سفر از کشور خارج می ‌کنند یا صرف موارد غیرقانونی می‌شود، برای بانک مرکزی مشخص نیست؛ بانک مرکزی هر ساله مقدار زیادی ارز در قالب ارز سهمیه ای در اختیار مردم قرار می‌دهد ولی نمی‌تواند از این ارزها در نقل و انتقالات بانکی استفاده کند یا آن را وارد سیستم مالی و اقتصادی کند.

آمار دقیقی وجود ندارد اما پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حدود 16 میلیارد دلار اسکناس ارز در دست مردم است، پیش از این رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: طبق اطلاعات به‌دست آمده از سرقتی که از صندوق امانات بانک ملی شد و آماری که از سایر صندوق ها داریم، حدود ۱۶ میلیارد دلار اسکناس ارز دست مردم و در صندوق‌ها است.

بانک مرکزی برای کاهش خروج سرمایه از کشور، ردیابی ارزهایی که می‌فروشد و وارد کردن این ارزها در سیستم نقل و انتقالات مالی و تولید، به دنبال هدایت این ارزها به سمت حساب سپرده ارزی است؛ در همین زمینه، رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به دلیل واریز ارز سهمیه کارت ملی به حساب ارزی متقاضی، می‌گوید: «افزایش شفافیت، کنز نشدن ارز و مبارزه با پولشویی از جمله دلایل این موضوع بوده است، به نظر من براساس برآوردی که طبق سرقت از صندوق بانک ملی صورت گرفت، حدود ۱۶ میلیارد دلار ارز در دست مردم است که این مبلغ از چرخه اقتصادی کشور خارج شده است».

برخی کارشناسان مبلغ ارزهای موجود در دست مردم را بیشتر از مبلغ پیش بینی شده توسط بانک مرکزی می دانند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید