ایران به عضویت سازمان همکاری شانگهای در آمد و این اتفاق حواشی مهمی در پی داشت.

به گزارش برات نیوز، دیروز جمعه 26 شهریور ماه بیست‌و یکمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با تأیید سند عضویت ایران به کار خود پایان داد.

نخستین سفر خارجی ابراهیم رییسی به دوشنبه پایتخت تاجیکستان با این رویداد همراه شد. جالب اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جهور روسیه گفته بود باید در قرنطینه کرونا بماند و از راه مجازی در اجلاس شرکت کرد و سران کشورهای چین و هند هم از طریق ویدئو در اجلاس حضور داشتند.

تاریخچه تأسیس سازمان شانگهای

بر اساس این گزارش سازمان همکاری شانگهای یا SCO تقریباً دو دهه پیش در سن پترزبورگ تأسیس شد و در حال حاضر هشت عضو دارد که نیمی از جمعیت جهان و یک چهارم تولید اقتصادی را نمایندگی می‌کنند.

سازمان شانگهای سال ۲۰۰۱ میلادی برای مبارزه با اسلامگرایی افراطی و نگرانی‌های دیگر امنیتی در چین، روسیه و چهار کشور دیگر از جماهیر سابق شوروی تاسیس شد.

روسیه، چین، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، هند و پاکستان از اعضای اصلی و افغانستان، ایران، بلاروس و مغولستان از اعضای ناظر بوده‌اند و اکنون ایران هم به عضویت کامل در آمده است.

ایران از سال 2005 به دنبال پیوستن به این بلوک است که شامل هند و پاکستان نیز می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای، اگرچه بازوی توسعه‌طلبی چین توصیف شده، اما در حال حاضر یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی است که در آن از «غرب» خبری نیست و چه بسا تسلط کامل غرب بر سیاست بین‌الملل را به چالش می‌کشد.

به گفته کارشناسان، پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای مزایای فراوانی را برای ایران خواهد داشت اما باید دید آیا خروجی و ثمره این اتفاق چه زمانی نصیب مردم خواهد شد؟

عضویت ایران در شانگهای سود فوری ندارد

یک تحلیلگر اقتصادی با ابراز اینکه این اتفاق تأثیر مهمی در بدنه های مختلف اقتصاد ایران به ویژه در بخش انرژی نخواهد داشت گفته است: بعید است که عضویت ایران برای سازمان همکاری شانگهای تاثیر و سود فوری از جمله در بخش انرژی داشته باشد. 

سیمون پیرانی، تحلیلگر گاز در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، گفت:

شرکت‌هایی که در بخش نفت و گاز ایران مشارکت می‌کنند، همچنان مشمول تحریم‌های ثانویه ایالات متحده هستند و در صورت کمک به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز ایران در راستای افزایش تولید، آنها را در معرض ریسک قرار می‌دهد.

پیرانی گفت: “مشکلاتی که صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها با آن روبروست مربوط به گاز است. مصرف گاز داخلی ایران بسیار زیاد است. بنابراین با وجود اینکه یکی از تولید کنندگان اصلی است، بیشتر گاز مورد نیاز را در داخل مصرف می کند.

عضویت در شانگهای مزایای دو طرفه برای ایران و چین

اما این اتفاق با واکنشهای بسیار مثبت نمایندگان مجلس مواجه شده است.

جعفر قادری نماینده شیراز«عضویت ایران در پیمان ⁧‫شانگهای را دروازه ورود ⁧‫ایران‬⁩ به ارتباط با اقتصادهای بلوک شرق و کشورهای همسایه و پایانی بر نگاه انحصار به اقتصادهای غربی توصیف کرده است. وی گفته است:  این موفقیت ابتدای کار ⁧‫دولت رئیسی‬⁩، نویدی بر حل بسیاری از مشکلات اقتصادی است.»

اردشیر مطهری نماینده گرمسار در این خصوص گفته است: «جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۵ سال، به طور رسمی به عضویت کامل اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای درآمد؛ این پیمان می تواند فرصتی مغتنم باشد برای استفاده از ظرفیت سه میلیارد نفری و ۶۰ میلیون کیلومتر مربعی اعضای آن. این گام ظرفیت قاره کهن را در مقابل اتحادیه اروپا و آمریکا به رخ خواهد کشید. دیپلماسی انقلابی، اولین گام را دقیق و درست برداشت.»

محمد صفایی نماینده گناباد نیز عضویت ایران در سازمان شانگهای را برای بندر چابهار فرصتی عالی دانسته و گفته است: «با عضویت دائمی ایران در پیمان شانگهای، اتصال کشورهای آسیای مرکزی به بندر چابهار، مهمترین محور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آسیا خواهد بود. دولت باید با فوریت و با جذب سرمایه خارجی این محور حیاتی را احداث نماید.»

بیشتر بخوانید: مزایای تشکیل دفتر تجاری ایران در چین

مزیت‌های ارزشمند ژئوپلیتیک

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، نیز معتقد است: هم ایران باید از ظرفیت‌های خود استفاده کرد و آن‌ها را به خوبی فعال کند و هم شانگهای باید از ظرفیت های کشوری مانند ایران که کشور قدرتمند و یک بازیگر موثر در منطقه است بهره مند شود.

ابراهیم عزیزی نماینده شیراز درخصوص عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای، گفت: یک جنبه مهم این مساله ویژگی‌‌ها و مزیت‌های کشور ماست؛ مانند روابط منطقه‌ای ایران که می‌تواند موثر و مفید واقع شود.

از سوی دیگر ایران از مجموعه‌ای از مزیت‌های ارزشمند ژئوپلیتیک بهره‌مند است که در موقعیت مسیر ارتباطی بین سه قاره قرار گرفته و نقش غیرقابل انکاری در منطقه دارد و مساله سوم فرصت‌های خوب نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان کشوری که موجبات ثبات منطقه‌ای را فراهم کرده عضویتش می‌تواند در این سازمان مزایایی دوطرفه برای ایران و سازمان شانگهای داشته باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *