رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی متفق‌القول از بیمه بیماران خاص حمایت کردند.

به گزارش برات‌نیوز، به تازگی در صحن علنی مجلس از افزایش پوشش بیمه بیماران خاص سخن به میان آمده است. همانطور که می‌دانید بیماران خاص برای تهیه دارو و پرداخت هزینه‌های درمان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. از سوی دیگر تحریم‌ها سبب شده تا بسیاری از داروهای مورد نیاز این عزیزان در داخل کشور قابل تهیه نباشد و برای تأمین آن مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف باشند.

از همین رو، مجلس به شرح مشکلات بیماران خاص و تصمیم گیری برای افزایش پوشش بیمه آن‌ها پرداخت. به گفته رییس مجلس شورای اسلامی، شرکت‌های دانش بنیان باید به حوزه تولید و ساخت داروهای مورد نیاز بیماران خاص وارد شوند. همچنین او تأکید کرد تمامی این عزیزان باید به صورت متمرکز تحت پوشش بیمه بیماران خاص قرار گیرند.

دکتر محمدباقر قالیباف عصر روز دوشنبه دهم آبان ماه 1400، در نشست بررسی وضعیت بیماری‌های خاص اظهار کرد: برخی از اقدامات در میان سایر کارهایی که در کشور انجام می‌شود موردی هستند؛ اما این مباحث جنبه انسانی دارند و باید مسئولین به آن‌ها توجه کنند. در جلسات اعلام می‌شود که مسکن خانواده‌های دارای 2 معلول تأمین شده اما این گونه نیست.

او در این خصوص ادامه داد: برخی مسائل خاص وجود دارد که باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشیم، باید در بودجه 1401 مسائل مطرح شده در نشست امروز به نتیجه مطلوب برسد و توسط کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت پیگیری‌های لازم انجام شود. باید تمامی بیماران خاص به صورت متمرکز تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند. اگر سند بیماری‌های خاص اجرایی شود بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

بیمارستان‌های دولتی به بیمه بیماران خاص توجه کنند

رییس مجلس شورای اسلامی در رابطه با لزوم افزایش پوشش بیمه بیماران خاص گفت: اگر احساس کنیم بیماران خاص فرزندان  ما هستند، امورات آن‌ها را خارج از ضوابط پیگیری می‌کنیم تا از گرفتاری نجات یافته و درمان آن‌ها تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. همان گونه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی، بیماران خاص سرویس‌های رایگان دریافت می‌کنند اما برخی خدمات تحت پوشش بیمه‌ای قرار ندارند که باید تحت پوشش قرار گیرد.

او در خصوص وظیفه بیمارستان‌های دولتی گفت: در صورت تحت پوشش قرار گرفتن تمامی بیماری‌های خاص در قراردادهای منعقد شده با بیمارستان‌های دولتی باید خدمات ارائه شده تحت پوشش قرار بگیرد زیرا برخی از بیماران امکان جابجایی ندارند و نیازمند خدمات توانبخشی نیز هستند.

وی همچنین افزود: افزایش تحت پوشش قرار گرفتن بیماری‌های نادر از 20 مورد به 45 مورد در جریان بررسی بودجه و برنامه هفتم توسعه توسط مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود. اعداد و ارقام هزینه داروهای بیماری‌های خاص بسیار زیاد است؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اولویت‌بندی بیماری‌های موجود بر اساس تعداد بیمار، زمان رسیدن به هدف و هزینه واردات، تولید داروها را در دستور کار قرار دهد. موضوع تحت پوشش قرار گرفتن بیماران خاص در شورای عالی بیمه طی سال جاری پیگیری می‌شود.

قالیباف در ادامه سخنانش به دیدارهایی که در طول دوره شهرداری‌اش با بیماران خاص و خانواده‌های آنان داشت اشاره کرد و گفت: اگر موضوع بیماران خاص را به سمت سازمان‌های مردم‌نهاد نبریم امکان اداره آن وجود ندارد حتی اگر منابع مورد نیاز نیز تأمین شود، باید ظرفیت‌های موجود پای کار بیایند.

سازمان‌های مردم نهاد پای کار بیایند

رییس مجلس بر روی کار آمدن سازمان‌های مردم نهاد برای اداره وضعیت بیماران خاص تأکید کرد و گفت: در مجلس به دنبال این هستیم که اینگونه حوزه‌ها را مردمی ‌سازی کنیم و سازمان‌های مردم نهاد را تقویت نماییم. نباید کلونی‌ و نان‌دانی برای برخی افراد درست شود که در این حوزه دردی ندارند اما پز آن را می‌دهند. کار اساسی این است که سازمان‌های مردم نهاد فعال شوند. باید این باور وجود داشته باشد که با استفاده از بخش بسیار کوچکی از اعتبارات طرح تحول سلامت تمامی تعهدات شورای عالی بیمه تأمین می‌شود‌. مطمئن هستم در این زمینه اتفاقات بسیار خوبی صورت می‌گیرد اما کار اصلی را سازمان‌های مردم نهاد انجام می‌دهند؛ ما نیز تلاش خود را می‌کنیم، از سازمان صدا و سیما نیز در این زمینه درخواست کمک می‌شود.

وی در ادامه سخنانش به وضعیت بد اقتصادی مردم اشاره کرد و گفت: در شرایط بد اقتصادی کمک‌های مردمی که بطور مثال به مجموعه بهشت امام رضا(ع) پرداخت می‌شود در توان هیچ بخش دولتی نیست. می‌توانیم به کمک مردم و صدا و سیما این مجموعه‌ها را راه‌اندازی کنیم، مردم ما نشان دادند که باغیرت هستند و در مواقع نیاز از زندگی خود برای کمک به هم نوع می‌زنند.

قالیباف همچنین تأکید کرد: سازمان غذا و دارو پیگیری و اقدامات لازم برای تأیید داروهای مورد نیاز بیماری‌های نادر را انجام دهد، به خانواده بیماران نادر حق می‌دهیم، بسیاری از ما تحمل نگهداری این بیماران و صبر آن‌ها را نداریم.  مشکل اعتبار در این حوزه وجود ندارد بلکه مشکل ما درست هزینه کردن اعتبارات است، اینکه به سازمان‌های مردم نهاد اجازه فعالیت و دعوت مردم به همکاری داده نشود را متوجه نمی‌شوم؛ انصافاً صدا و سیما در این زمینه فعالیت خوبی داشته است.

بیشتر بخوانید: کمبود دارو و جولان دلالان در بازار سیاه

جزئیات افزایش پوشش بیمه‌ بیماران خاص از زبان آقای وزیر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم افزایش پوشش بیمه‌ بیماران خاص اشاره کرد و گفت: به عنوان عضوی از شورای عالی بیمه هر تصمیمی که توسط این شورا در خصوص پوشش هزینه‌های درمانی بیماران نادر لحاظ شود را اجرا می‌کنیم.

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان نشست بررسی وضعیت بیماری‌های خاص گفت: نشست امروز در ارتباط با کمک به بیماران نادر برگزار شد و در این نشست مقرر گردید تا در بودجه سال آینده هزینه مورد نیاز بیماران نادر لحاظ شود، در ماه‌های انتهایی سال جاری نیز مقرر شد مسئله پوشش بیمه‌ای این بیماران در دستور کار شورای عالی بیمه قرار بگیرد.

او افزود: پوشش بیمه‌ بیماران خاص قطعاً افزایش پیدا می‌کند؛ به عنوان عضوی از شورای عالی بیمه نظر موافق و مساعد دارم و هر تصمیمی که توسط شورای عالی بیمه برای پوشش هزینه‌های درمانی بیماران نادر در نظر گرفته شود را در خصوص بیمه شدگان تأمین اجتماعی که نیمی از بیمه شدگان کشور هستند، لحاظ می‌کنیم.

به گفته او سازمان بهزیستی موظف شد که شرایط تحت حمایت قرار گرفتن بیمارانی که نیازمند دریافت خدمات توانبخشی هستند را بررسی کند. در حال حاضر نیز تعدادی از بیماران خاص از سازمان بهزیستی خدمات توانبخشی دریافت می‌کنند.

عبدالملکی همچنین ادامه داد:  در بودجه سال آینده مسئله تأمین بودجه لازم برای تحت پوشش قرار گرفتن بیماران نادر که نیازمند خدمات توانبخشی در بهزیستی هستند را تأمین می کنیم. سازمان تأمین اجتماعی آمادگی کامل دارد تا مصوبات شورای عالی بیمه در خصوص تحت پوشش قرار دادن درمان بیماران خاص که پرهزینه است را تأمین کند.

او در پایان سخنانش در رابطه با نشست‌های مورد نیاز برای تعیین مقدار افزایش بیمه بیماران خاص گفت: ریاست شورای عالی بیمه با وزیر بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی است؛ امیدواریم این نشست طی روزهای آینده برگزار شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *